Work and travel USA

Член од
10 јуни 2016
Мислења
122
Поени од реакции
66
Здраво,

Да ве прашам има ли некој кеширано чек во македонија (различен од тој за данок) бев во НЛБ и во Охридска, ама ми кажаа дека не е сигурно дека ке го искешираат чекот бидејќи го праќаат во некоја европска банка и од таму чекаат одговор дали ке се искешира, сега барам некое решение. Има ли некој што има кеширано на друго место од овие банки, провизијата во Охридска беше 60 евра плус 1000 денари и доколку не се искешира се тоа го зимаат што е премногу.
 
Член од
23 ноември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dechki, me interesira kako odi intervjuto za utvrduvanje na angliski jazik, shto prashanja najchesto prashuvaat? I dali toa go pravat ushte pred da potpishes dogovor?
 
Член од
26 април 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво. Јас сум прва година на факултет и сакам летово да одам во Америка да работам. Која агенција ќе ми ја препорачате? Знаете како одат процедурите, колку се чека, колку се плаќа ??
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
13
Здраво дечки, би ми помогнало многу во овие моменти доколку некој од вас најискрено ми предложи добра агенција за апликација за Work and Travel USA 2019. Слушав и читав разни муабети и не можам да одлучам со која агенција да ја отпочнам процедурата. Благодарам однапред!
 
Член од
23 ноември 2017
Мислења
116
Поени од реакции
74
Дали можам да аплицирам дерекно за амерички пасош и лична карта ? Кај нас тука у амбасада или како идат работите сакам за работа и за живеење не сакам за азил ако може совет или кажете друга опција сакам од тука да си одам нема ни работа ништо во мк
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
571
Поени од реакции
382
Дечки, го добив W2 документот, на кој имам Федерал Такс 1100 , а Стејт Такс околу 500 долари.
Има ли некој искуство со понатамошната процедура?
 
Член од
6 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Јас сум прва година на факултет и сакам летово да одам во Америка да работам. Која агенција ќе ми ја препорачате? Знаете како одат процедурите, колку се чека, колку се плаќа ??
Имаш поголем избор на агенции, јас одев преку коузон.
Се што треба е да отидеш до агенција или пиши ми инбокс, ке ти објаснам се.
А, можеш и да прашаш на workntravel00@gmail.com, ке ти биде објаснето.

Дечки, го добив W2 документот, на кој имам Федерал Такс 1100 , а Стејт Такс околу 500 долари.
Има ли некој искуство со понатамошната процедура?
Законите во САД се променети, многу земаат данок сега.
Можеш да потераш преку rttax и ти ги праќаат парите на payoneer.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Дали се плаќа персонален данок на парите заработени од Work & Travel ако се стават во банка?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
99
Поени од реакции
44
Имало цела тема, а јас кузнај како сум ја пропуштил. Нема врска, прашањето ми е следно. Заинтересиран сум за летото за работа во USA и како што гледав единствена опција е J1 со културна размена (Summer Work Travel Program). Проблемот е шо потребно е наоѓање на спонзор со кој правиш еден вид на договор (каква работа би работел, каде и сл.) и како шо видов тој договор треба да се почитува (пр. неможиш да менуваш работа), а од друга страна читав/и имам слушнато дека голем број на студенти го сменале раб. место. Друго прашање, дали би можел процесот да го започнам сам, или дали некоја агенција би ми се нафатила да ми го среди делот од визата а јас сам да си најдам сместување? Па и работа?
Сепак, како алтернатива би сакал да знам и за сместувањето од Агенција, искуства, како оди.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2016
Мислења
122
Поени од реакции
66
Некој да не знае дали можам да аплицирам за враќање на данок од 2018 година сега ? Аплицирав од VIKING агенцијата не се нормални имав некаде вкупно данок 2400 долари и сега ми кажаа ми стигнале чековите едниот во (-) минус а другиот ситно 80 долари, а бараат за подигање 65 долари :vozbud:
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
81
Поени од реакции
121
Здраво,

Да ве прашам има ли некој кеширано чек во македонија (различен од тој за данок) бев во НЛБ и во Охридска, ама ми кажаа дека не е сигурно дека ке го искешираат чекот бидејќи го праќаат во некоја европска банка и од таму чекаат одговор дали ке се искешира, сега барам некое решение. Има ли некој што има кеширано на друго место од овие банки, провизијата во Охридска беше 60 евра плус 1000 денари и доколку не се искешира се тоа го зимаат што е премногу.
Sparkasse
Автоматски споено мислење:

Некој да не знае дали можам да аплицирам за враќање на данок од 2018 година сега ? Аплицирав од VIKING агенцијата не се нормални имав некаде вкупно данок 2400 долари и сега ми кажаа ми стигнале чековите едниот во (-) минус а другиот ситно 80 долари, а бараат за подигање 65 долари :vozbud:
Brat idi so cekovite vo Sparkasse mene pred 4 godini mi zavrsija rabota isto i jas ova vreme aplicirav ko tebe.Razmaani agencii toa se samo kriminalci,jas se potrudiv sam i zavrsiv rabita.I mene od agencija mi velea vaka onaka,pa upm pojdov sam i se zavrsiviv.Ko se saka se se moze.Baska pa i lugjeto od sparkasse mi zavrsija rabita.Pozz
Автоматски споено мислење:

Некој да не знае дали можам да аплицирам за враќање на данок од 2018 година сега ? Аплицирав од VIKING агенцијата не се нормални имав некаде вкупно данок 2400 долари и сега ми кажаа ми стигнале чековите едниот во (-) минус а другиот ситно 80 долари, а бараат за подигање 65 долари :vozbud:
Sparkasse
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom