WordPress

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Се надевам дека некој ќе ми помогне. Вака сега, се работи за страна во која има производи на зеленчук и овошје. Начинот на кој ги имам организирано е во постови, и секој пост (или група на постови) се од некоја категорија. Она што клиентот го сака е под секој пост да има копче "Question" и да го редиректира на соодветна страна каде што ќе ги даде сопствените информации. Но исто така сака, најдоле да ги има соодветните информации од тој производ, и кога ќе го испрати корисникот прашањето, во маилот на фирмата, најдоле да ги има информациите за кој производ станува збор.

Дали има некој некаква идеа како да го направам тоа? Мене идеа што ми дојде е, кога ќе кликнам на копчето да земам со JavaScript сите податоци да ги сместам во сесиска променлива, и после исто со ЈС да ги додадам во контакт формата.

Ако имате подобра идеа слободно добро би ми дошло
Ако не си завршил во меѓувреме ... чисто како идеја. Јас не би одел со отворање на нова страна за пополнување на формата, туку во истата страница би отворил нова форма, која по пополнување би ја пратил по емаил. Така нема да имаш потреба од отворање на повеќе страници, корисникот ќе остане на истата, а сите информации ти се лесно достапни преку java script. За праќањето нормално би користел ajax.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Ако не си завршил во меѓувреме ... чисто како идеја. Јас не би одел со отворање на нова страна за пополнување на формата, туку во истата страница би отворил нова форма, која по пополнување би ја пратил по емаил. Така нема да имаш потреба од отворање на повеќе страници, корисникот ќе остане на истата, а сите информации ти се лесно достапни преку java script. За праќањето нормално би користел ajax.
Може и ова да се направи. Него сега кажими, за праќање на емаил користите некој плагин за WP, или на некој начин со користење на WP API то? Барав по нетов, ама сите користат некој плагин, се разбира оние подобрите и се плаќаат.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Може и ова да се направи. Него сега кажими, за праќање на емаил користите некој плагин за WP, или на некој начин со користење на WP API то? Барав по нетов, ама сите користат некој плагин, се разбира оние подобрите и се плаќаат.
Plugin name + mediafire/rapidshare/warez/.rar/.zip и ќе најдеш плагинот, ако до толку ти треба.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Plugin name + mediafire/rapidshare/warez/.rar/.zip и ќе најдеш плагинот, ако до толку ти треба.
Абе тоа ми е јасно, него чисто прашувам на кој начин се прави праќањето на маилови од овој тип (не-стандардни)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Абе тоа ми е јасно, него чисто прашувам на кој начин се прави праќањето на маилови од овој тип (не-стандардни)
Phpmailer во комбинација со јava script (нешто во стил на jQuery dialog) ќе заврши работа. Немаш тука ништо нестандардно, освен ок делот дека излегуваш од готовите можности кои ги нуди ВП. Незнам дали би нашол готова компонента не ги знам толку готовите CMS-и, но рачна работа би била цирка не повеќе од 10 часа (па ајде нека е и 20 ако немаш искуство со jQuery, плус со дизајн, тестирање и сл.), што некако ми делува помалку од барање, прилагодување и недај Боже дебагирање на готова компонента.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ONE

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Phpmailer во комбинација со јava script (нешто во стил на jQuery dialog) ќе заврши работа. Немаш тука ништо нестандардно, освен ок делот дека излегуваш од готовите можности кои ги нуди ВП. Незнам дали би нашол готова компонента не ги знам толку готовите CMS-и, но рачна работа би била цирка не повеќе од 10 часа (па ајде нека е и 20 ако немаш искуство со jQuery, плус со дизајн, тестирање и сл.), што некако ми делува помалку од барање, прилагодување и недај Боже дебагирање на готова компонента.
Па уствари и WP го користеле PHPMailer, не би требало да имам проблем при користење. А здравје ако клиентот утре сака и подесувања, можам да направам и плагин колку да помине
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Го средив со JQ/Ajax и PHPMailer, сега работи како подмачкано
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Како да направам меиловите што ги добивам при регистрација да не одам во SPAM?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Како да направам меиловите што ги добивам при регистрација да не одам во SPAM?
Зависи од клиентот ... но сите имаат некаква опција од тип десен клик на (меилот или чекиран па по менијата) па нешто у ситл дека испраќачот е сигурен и сл. или пак направи правило за распоредување на пораките за регистрација да одат во нов фолдер и сл.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Зависи од клиентот ... но сите имаат некаква опција од тип десен клик на (меилот или чекиран па по менијата) па нешто у ситл дека испраќачот е сигурен и сл. или пак направи правило за распоредување на пораките за регистрација да одат во нов фолдер и сл.
Абе тоа го знам се е во ред, проблемот е што читам по форуми, наводно треба да се конфигурира нешто SMTPто. Е сега некој вика дека проблеми може да ти прави Хостингот, а некој викаат дека е до WP SMTP. Мислев некој да не се сретнал со тој проблем, па да има некоја опција за да не го прави тоа
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Дечки некоја добра галерија? Плугин и слично? Но да биде со одлична прегледност и да има можност за креирање на категории :)
Ја нормално користам Nextgen - http://wordpress.org/extend/plugins/nextgen-gallery/
Сега зависи друже каков вид на галерија ти треба. Сум додавал различни. BTW во некстген можеш да си направи посебни албуми кои послем можеш да ги додадеш преку shorttagovi во страници во стил на категории.
Сепак кажав што вид на галерија ти треба :).
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ја нормално користам Nextgen - http://wordpress.org/extend/plugins/nextgen-gallery/
Сега зависи друже каков вид на галерија ти треба. Сум додавал различни. BTW во некстген можеш да си направи посебни албуми кои послем можеш да ги додадеш преку shorttagovi во страници во стил на категории.
Сепак кажав што вид на галерија ти треба :).
Ја тестирав јас оваа преку Drafts, има интересни опции. Само да те прашам, кога ќе влезеш во некој од албумите дали насловот (Горе кај пребарувачот) ти го дава како: Album 1 > Gallery 1 > Името на сајтот???
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Ја тестирав јас оваа преку Drafts, има интересни опции. Само да те прашам, кога ќе влезеш во некој од албумите дали насловот (Горе кај пребарувачот) ти го дава како: Album 1 > Gallery 1 > Името на сајтот???
на сајтовите каде што го користам само еден албум има и на посебна галерија страница е. Но сепак се може да се модифицира измени. името на албумот и на галеријарата се изменува. Доколку сакаш некој друг редослед се модифицира. чек тука http://wordpress.org/support/topic/plugin-nextgen-gallery-page-title-picture-1-etc
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Mи треба галерија само за во постови, галеријата да е наједноставна (и за користење и за инсталирање) и постовите да се вртат лесно (со стрелки, со клик, w/e)
Не треба да има коментари, рејтинг или слични додатоци.


Nextgen има опција shortcode за во пост?
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Mи треба галерија само за во постови, галеријата да е наједноставна (и за користење и за инсталирање) и постовите да се вртат лесно (со стрелки, со клик, w/e)
Не треба да има коментари, рејтинг или слични додатоци.


Nextgen има опција shortcode за во пост?
Секако дека има shortcode + phpcode дури за во темплејти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom