Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Тоа што мислиш дека не си способен да јадеш живо месо, е резултат на културата и воспитувањето на средината во која си раснет. Истиот ти ставен/раснет во средина на некое hunter gatherer племе во централна Африка, не само што нема да имаш проблем со јадење живо месо туку веројатно и ќе го сметаш за религиско искуство. Истиот ти ставен/раснет во средина на некое номадско сточарско племе (како Зулу), ќе немаш проблем со пиење крв директно од говедата кои ги чуваш... Ич да нема да ти зборувам со јадење на што не би има проблем, ако си се родел во Папуа Нова Гвинеја.

Исто така скраја да е ако мора да добиеш срцев удар или дојдеш блиску до него, и така да научиш од лично искуство.
Искуство може добиеш и од свидителство на туѓите искуства. Исто и од едукација и читање. Но самото тоа што во иста вреќа со исхраната ставаш и цигари и алкохол зборува за одредено непознавање на деталите на дискусијава накај која дигресираме. Каква сакаш исхрана имај, теоретски најдобрата на свет, злоупотреба на цигари и алкохол секако ќе ти го ебе здравјето.
Но како и да е мислам дека ти ја разбирам тезата...


Не се согласувам дека сите сме отпорни на туѓи мислења. Аргументирај ми убаво нешто подобро одошто јас можам да го направам тоа и ќе го прифатам твоето мислење. Ете зборуваш за штетноста од одреден вид исхрани. Кажи нешто што не знам а што е во корист на твојата теза а за кое немам подобар контраагумент и нема проблем да го прифатам твојот аргумент. Ете и по втор пат ќе те поканам на дискусија за исхраната. Сакаш ли да отворам нова тема за тоа?

едит: Муабетот ми е дека само глуп човек не прифаќа да научи нови/различни работи кога истите се очигледно точни. Проблемите во една дискусија настануваат кога луѓето не сакаат да слушнат факти што им се спротивни на нивните ставови. Најпосле денес има премногу ехо комори и повеќето се премногу зависни од одобрувањето што го добиваат таму, за воопшто да можат да дискутираат. Посебно кога станува збор за исхраната, поларизацијата и трајбализмот се толку екстремни и големи да дискусија најчесто не е можна. Ова за жал сум го увидел и при разговарање со инаку многу интелегентни луѓе. Едноставно не ти ги слушаат аргументите. Ги игнорираат.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Посебно кога станува збор за исхраната, поларизацијата и трајбализмот се толку екстремни и големи да дискусија најчесто не е можна. Ова за жал сум го увидел и при разговарање со инаку многу интелегентни луѓе. Едноставно не ти ги слушаат аргументите. Ги игнорираат.
Токму за ова ти зборам, ја го увидувам со тебе сега, не е во прашање глупавост, напротив гледам дека си баш баш интелигентен но го заобиколуваш најбитниот не аргумент туку факт - веганите се многу здрави, ковид не ги коси, го поминуваат или асомптоматски или многу лесно. Немаат кардио васкуларни проблеми. Мене ме интересира што работи на терен, согледувам дека колку и да се забегани и напорни со убедување сепак нешто поточно прават бидејќи резултат се гледа. И пак ќе потенцирам, не е темата веганство туку пример е за бајс кој го правдаме и тоа подобро со шо поголема интелигенција. Ја лично ќе го направам експериментот да ги избацам животинските протеини, барам нов назив само различен од веган, помислив на - постам - лепи и со десница и левица. Ако вооппто имам теза ткму ова би било, ни требаат решенија кои би работеле и лево и десно, унитарно, чистина на перцепција што точно работи кај секој и склапање на подобри решенија базирани на нашата природа. Десница е акција, левица креативност, како и во мозокот така и во реалноста ни требаат и двете, не треба да се забега во ниедна, како што гледаме низ историјата а и сега. Пример одговорот на пандемијата е типично екстремна левица, секој живот е бесценет, ќе се испозатвориме, ќе пропаднат бизниси, системот е на апарати, десницата вика - како и во војна така и сега некој мора да умре за да системот продолжи. Како да ги склопиш двете? Мене исхраната на веганите ми е одговорот, но тогаш Жан Митрев немаше да има пациенти, немаше да изгради ваква болница. Проверив како се храни Жан и се насмеав, он се ова одамна го знаел. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Но јас никаде не те игнорирам за ништо, ти едноставно не презентираш конкретна теза и конкретни факти. Што да прифатам, што да одбијам? :)

За исхраната нема смисла да продолжуваме, отворив нова тема и ти реплицирав овде:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.965
можат само да ми го попушат
(да, тоа е адекватното ниво за конверзација со нив)
дома нека си спроведуваат нерационални будалаштини
у јавност презентација на вакви глупости, доведува минимум до исмевање
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Едниот од педерите, после дебатата, бил трауматизиран. :giggle:
Aнтиклимактично... Цело време чекав да слушнам барем минута две од дебатата, посебно деловите каде подзинуваат и плачат. Ама ништо. :-/


можат само да ми го попушат
Не им кажуј два пати.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.965
они се главни сега
мора човек да им се умилкува
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Aнтиклимактично... Цело време чекав да слушнам барем минута две од дебатата, посебно деловите каде подзинуваат и плачат. Ама ништо. :-/
Дебатата, барем инсерти од неа, ставив вчера на оваа тема, ова се само реакции на реакцијата на педерот дека бил под стрес и имал лоши соништа поради истата. :)
 
Член од
9 април 2019
Мислења
12
Поени од реакции
31

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
@StefusRefus за свое и за сечие добро, одледај го видеово. Не е долго и во него ги имаш сите аргументи кои човечки може да се надеваш дека може да ги размениш со некој.

Ако најдеш замерки на аргументите, баш би сакал да ги слушнам. Но ако не го погледаш видеото тогаш треба да се прашаш сам себе, искрено да се прашаш, дали проблемите кои ги имаш (или си ги имал) не се баш заради честото одбивањето да се соочиш со реалноста. Најдобронамерно ти го кажувам ова.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не туку за едниов природен закон, за Биологијата и половите едноставно можат да се лажат себеси. За другиот природен закон, за гравитацијата, ако болесници од дисфорија се обидат да скокнат од зграда како Супермен, природните закони веднаш ќе ги соочат со реалноста.
Да не треба закон за забрана на паѓање на глава? Не така и за полови не треба...само си имаат одредени луѓе личен проблем со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom