Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Да ама тоа е оти поради профит сакат да ги угојат животните набрзина со соја протеини, тоа е веќе претерување и јас сум против тоа. Проблемот не е со јадењето месо, туку со неетичкото производството на месо. Патем зборот сточарството веќе звучи смешно, се вика животинска индустрија. ;)
Ti ne si protiv, ama kako planiras da im obezbedis meso sekoj den na 99% od zitelite vo sekoj grad na primer?
da ne ja vodime temata off topic.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Хмм не го знам Марк Пасио некој индијански поглавар да не е? Јутуберот кој Стои? Не, на ова мислев поточно:


Инаку да драг црвенокожецу, да си во синк со Синот, Зборот, Првобитието, тоа го комплетира човекот, ја пополнува празнината наречена духовност и потрагата по загубениот рај, која ги движи сите човечки општества, така и онаа на белиот човек но тој е често без вера во трансценденталното и затоа понекогаш излегува од синк и завршува фатално. На крајот сите ние сме сеуште деца во духовна смисла и имаме потреба од конекција со Таткото, во спротивно сме сами и изгубени во овој мрачен и студен универзум.
На иста линија сме, Марк има семинар за природниот закон, сликичката му е од презентацијата, еве уште една.
0fecaceb371b75315a2d34ca9d92b4fb.png
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Ок, доволно беше дебата со тебе.
I‘m out.

Само ова ќе го кажам, ваквите ставови се причина зошто воук кансел културата е толку моќна и толку метастазирана, нешто што никој овде не го сака, вклучувајќи ме и мене.
Дебата? Со мене? Не се сеќавам.

И сега што? Напишав нешто со кое не се согласуваш и одма се канцелира. Напиша и нешто со кое јас не се согласувам.
Мојот став не е никаква причина за да некој веган се канцелира. Јас всушност го подржувам веганството, поточно вегетаријанството. Не ја подржувам само нивната самоправичност.

Јас сакам воке канцел калчар да биде моќна и да го опфати цел свет. За тебе можеби е рак, за мене е хемотерапија. Ракот одамна е присутен но некои не признаваа дека има рак и со политики на „се е ок, бро“ му дозволија да расте, слободно и сега забрзано метастазира и излегува на површината. Епа сега веќе не е ок, бро. Сега сите го гледаме канцерот. Сега е време за битка.

Еонот на Бетмен помина. Сега е eонот на Џокер.

Ti ne si protiv, ama kako planiras da im obezbedis meso sekoj den na 99% od zitelite vo sekoj grad na primer?
da ne ja vodime temata off topic.
Не планирам, не е мој проблем, нека си обезбедат, јас можам да живеам и без месо. Немам ништо против празни фрижидери за месо во супермаркети. Ако може да се прави суфицит на месо без регулации тогаш може да се прави и дефицит на месо со регулации. Симпл ас дат.

На иста линија сме, Марк има семинар за природниот закон, сликичката му е од презентацијата, еве уште една.
Прегледај го приврзокот 319932
Хмм не мислам дека ќе се ставам на холд. Не сум фан на вакви биполаризации. Иако е интересно да се видат различни гледишта, не се согласувам со сликичката. Страв не е секогаш несвесен, стравот може да биде и почеток на мудрост. Или барем превентива од глупавост.
Слобода. И бездомниците имаат слобода, да се дрогираат, да убиваат, да умираат... не баш позитивно.
Контрола. Секогаш добредојдена во ера на глобална пандемија.
Ред и Хаос. Хаос и Ред. Во Наци Германија имаше мнооогууу ред. Во деструкцијата на Наци Германија имаше мнооггуу хаос. Зло манифестирано, добро манифестирано.

Повторно, слика правена за либертаријанци.
4/10
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Јас сакам воке канцел калчар да биде моќна и да го опфати цел свет. За тебе можеби е рак, за мене е хемотерапија. Ракот одамна е присутен но некои не признаваа дека има рак и со политики на „се е ок, бро“ му дозволија да расте, слободно и сега забрзано метастазира и излегува на површината. Епа сега веќе не е ок, бро. Сега сите го гледаме канцерот. Сега е време за битка.
Втор пост како не сум сигурен дали тролаш, или си озбилен. Дали се заебаваш со канцел културата, или со тие што ја критикуваат, или и двете. Или само ти е досадно... Дилеми, дилеми.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Дали може да се идентификувам како вакциниран? :noze:
Неможе тоа е неприродно природно е да си невакциниран. Кој се раѓа вакцинира? Никој! Така функционираат смешните аргуменити.
Автоматски споено мислење:

Не се мои. Ниту пак се занимавам со теологија ниту пак Библијата ми е устав. Таа е пишана во специфични времиња за специфични луѓе со специфична цел. Грев е да се сфати буквално. Поскоро ми е инспиративна историска фикција која е човечна, но не баш човечка.
Како што постои закон на гравитација помеѓу небесните тела така постојат и закони помеѓу човечките тела и душите во нив. Нема ништо лошо или сурово во Ковид. Лош и суров е човечкиот одговор кон Ковид. Лоши и сурови се неспремноста, безгрижноста, неадекватното здравство, несериозноста, дезинформациите, корупцијата, некомпетентноста итн.
Тие природни, ајде да кажеме натурални религиски закони важат за човекот во општеството, не за животните во природата. Човечката природа не е само животинска, таа е исто духовна.
Можеби ништо помеѓу, но што ако има нешто и некој над нас и ѕвездите?


Не ти одговорив за злоупотреба на слобода. Што правиме ние со оние кои ги прекршуваат човечките закони? Ги лишаваме од слобода. Зошто? Бидејќи сметаме дека ја злоупотребиле нивната слобода, која според човечките закони подразбира добро поведение. Немаме закони против искреност, чесност, дарежливост, човечност... Имаме закони против лажни сведоштва, корупција, крадење, убиства, силување, вандализам, избегнување данок...
Така е и со тие вишите закони. Само таму за злоупотреба на живот се лишава од живот. Перманентно.
Автоматски споено мислење:



Колку животни се убиваат за производство на квалитетна човечка храна а колку за животинска? Животното може и трева да пасе и трици да јаде, човекот не баш. Одгледувањето на квалитетна и скапа човечка храна е далеку поинтензивно од одгледување на зоб и таму се користат секакви пестициди, родентициди, инсектициди, авициди и останати смртоносни хемикалии...)
Веганите убиваат повеќе мали животни месојадите повеќе големи и така, но сите убиваат без исклучок.
Гравитација е сурова. Паѓа бебе од зграда...Ковид убива кој ќе стигне. Ако нема некој слобода да прави нешто што неповредува друг поради туѓа омраза од кај знаеш може некој ќе те мрази тебе и ќе ти ја одземе слободата.
Автоматски споено мислење:

Колку што знам се казнува носење облека од две различни траенини според Бибијата. Така да може некој ден да се забрани носењето фармерки и кошула и да се затворат сите фабрики за фармерки а тие што носат да бидат тепани на улица. Аргумент неприродно е да се дели ткаенината зошто излегува цела од машината. И така да...
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Гравитација е сурова. Паѓа бебе од зграда...Ковид убива кој ќе стигне.
Па не е фер ова, зошто бебето да не може да лета како Супермен? Зошто болестите да ги убиваат и тие кои си мислат дека се имуни?
Каква суровост. Воопшто не е либерално ова! :(
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ковид убива кој ќе стигне.
Ова ве дефинира устваеи, нежни дечиња кои се плашат од темно и мора да спијат со упалено светло, целиот одговор на пандемијава е обична паника на дечиња кои сега дознаа дека може да умрат. Ковид е уствари ебола + хив + рак на сите органи и отепа 5 милјарди, кој ќе стигне. Храброст, машкиот принцип фали.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ова ве дефинира устваеи, нежни дечиња кои се плашат од темно и мора да спијат со упалено светло, целиот одговор на пандемијава е обична паника на дечиња кои сега дознаа дека може да умрат. Ковид е уствари ебола + хив + рак на сите органи и отепа 5 милјарди, кој ќе стигне. Храброст, машкиот принцип фали.
Ок имаме војник кој ќе гине за идеали :)
Автоматски споено мислење:

Па не е фер ова, зошто бебето да не може да лета како Супермен? Зошто болестите да ги убиваат и тие кои си мислат дека се имуни?
Каква суровост. Воопшто не е либерално ова! :(
Природни закони
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.865
Ок имаме војник кој ќе гине за идеали :)
Автоматски споено мислење:


Природни закони
не гине он, ќе плати 200 евра за фејк сертификат дека е инвалид и ќе спаси гз
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Природни закони
Природните закони се нелиберални, се дрзнуваат половите да ги ограничат само на машки и женски. Нелиберални се како гравитацијата, која ги ограничува сите што сакаат да летаат како Супермен... Што е тоа ако не дискриминација? Треба да се укинат природните закони, и да се воведат нови, либерални закони.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
не гине он, ќе плати 200 евра за фејк сертификат дека е инвалид и ќе спаси гз
Аааа не, тука заштедувам 200 еуро пошто војна е против моите религиозни убедувања, само бог смее да одземе живот, премудар е он, ве направи вас воукерите, лџбткјфрстгу за помалку да се размножуваме. Инаку во самоодбрана може. Слично ко муслиманите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Природните закони се нелиберални, се дрзнуваат половите да ги ограничат само на машки и женски. Нелиберални се како гравитацијата, која ги ограничува сите што сакаат да летаат како Супермен... Што е тоа ако не дискриминација? Треба да се укинат природните закони, и да се воведат нови, либерални закони.
Законите човечки немаат врска со проридните. Физика и право се многу различни науки.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Дури и ако е трол, тогаш е глуп трол.
Зошто ги дискриминираш глупите тролови... Нели и тие имаат права? ;)


Законите човечки немаат врска со проридните. Физика и право се многу различни науки.
Како што гравитација е дел од Физика, така полот на живите суштества е домен на Биологија.
Во спротивно ако полот се одредува со човечкото право, тогаш зошто не и гравитацијата? И Физика и Биологија се науки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom