Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.885
Поени од реакции
8.720

Гугл манипулира со пребарувањата во корист на Демократите

Додека фокусот на јавноста беше ставен на цензурата и квази-либералната пристрасност на Твитер и Фејсбук, најголемиот, Гугл, добиваше слободен пас. Но, гигантот цело време си работи а сега е тргнат по децата, предупредува истражувачки психолог, калифорниски демократ со докторат од Харвард.

Прелиминарните резултати од неговиот нов проект кој е фокусиран на масовната психотерапија која ги таргетира децата, укажуваат дека за оваа група, пристрасноста е уште посилна.

На пример, Јутјуб предлозите „Up Next“ (што следно да се гледа) за возрасни се пристрасни кон либерални извори во 76% од случаите. За деца, тој процент изнесува 96 посто.

Се проценува дека во дивината на американскиот сајбер простор, само 38% од видео изворите се либерални. Остатокот се центристички и конзервативни. Со помош на алгоритмите, Јутјуб прави првите да изгледаат доминантни.


Се проценува дека во дивината на американскиот сајбер простор, само 38% од видео изворите се либерални. Остатокот се центристички и конзервативни. Со помош на алгоритмите, Јутјуб прави првите да изгледаат доминантни.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459

British Cycling BAN transgender women from racing in female competition, with raging Emily Bridges now threatening to leave 'this terrible island' over 'culture wars'

British Cycling have banned transgender women from female category races
They says rules have been introduced to 'safeguard the fairness of competition'
Да иде на Марс.
Е ова е веќе дискриминација. Треба да ја пуштат кутрава жена, штом се чувствува како жена, да се трка на точак со другите жени.
Дечки, не јуришајте во витешка одбрана на феминистките. Транџибити е манџа што феминистките ја зготвија. Истите луѓе што се борат за виножитните права ќе ги видите како се пењават дека женските спортови треба да бидат еднакво платени како машките. Ама сега кога треба да сркаат од маџата која сами си ја зготвиле, феминистиците прибегнуваат кон чиста дискриминација и тоа дискриминација според нивните критериуми.
Треба не само во велосипедските трки да се пуштат транџите да се натпреваруваат со жени, во сите женски спортови треба да ги пуштат. Во женските боречки спортови. Во женскиот бокс. Во женското ММА. Тоа е посебно уживање да се гледа како забревтани феминистки одат у ринг да се тепаат со машко, нема кој да ги брани, правила има малку, и како после борбата си идат дома истепани, помодрени, со скршеници и со ега претворени во сол.
“Жените можат сѐ што можат мажите“ е еден од многуте феминистички слогани. Па повелете дами, натпреварувајте се со мажите во боречки спортови и докажете.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
A Dutch girl is humiliated and forced to apologize to immigrant girls on her knees. Then she is beaten and called "cancer hooker".
It cannot be otherwise than that this is racism towards the Dutch?

Ја нема никад да заборавам една сцена што ја посведочив во Холандија пред некој 7-8 години..
Чекав автобус за да се приберам, и попладне, нормално имаше народ на автобуската постојка, меѓу кои и ученички со ранци со униформа.
И си стоиш си чекаш…
А на две метра од мене, неколку ученички “холанѓанки” па дали беа прва средно макс, а може и основно, бучни и коментираа…
Три или четири беа(не се сеќавам точно), и иако збор не ги разбрав, точно од ситуацијата укапирав дека оговараа една друга ученичка што си стоеше настрана и се правеше дека не ги гледа/слуша..
Ама тоа така апла покажуваа, коментираа и се смееја… дури жал ми падна!

Е интересниот дел, е што токму девојчето што го исмеваа(претпоставувам), беше апла холанѓанче, плаво плаво, по плаво не може да биде!
А од овие три-четири што исмеваа, две беа ќумбиња, и тоа апла ќумбе калаисани..!!
И баш тие беа најгласните!

После во автобус, до моја постојка, нит знам кај се симнаа, ни што бидна…
И се враќам кај пријателиве што бев(македонци), и прво што им кажав беше тоа! Толку силен впечаток ми остави, и уште го памтам!

Ништо поразлично претпоставувам не е од кај нас со шипурките…
Само што и ние се двоиме и се групираме, а холандезите се мешаат со племињата.
Кај нас вакво нешто нема шанса да се деси!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.902
Поени од реакции
80.565
^ Мисли, ваљда, дека со ова ќе добие некакви поени кај некого.

Miller - неверојатно неразумно.
Ај да видиме каде ќе води тоа.
Еве што било работата. Милер и Ајнхаузер Буш (AB), иако се конкуренти на пазар (Милер Лајт vs Бад Лајт), сепак биле нешто отприлика како една фирма.
Милер Лајт се споил со јужноафрикански пивари, кои биле купени од АB.

Сега пологично делува тоа што двете нерационално тераат ист правец.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.894
Поени од реакции
30.595
Постираше некој поназад, имаат неколку woke лобија и компаниите ако не исполнуваат некаков интерен/необјавен woke рејтинг биваат саботирани на х начини.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Е ова е веќе дискриминација. Треба да ја пуштат кутрава жена, штом се чувствува како жена, да се трка на точак со другите жени.
Дечки, не јуришајте во витешка одбрана на феминистките. Транџибити е манџа што феминистките ја зготвија. Истите луѓе што се борат за виножитните права ќе ги видите како се пењават дека женските спортови треба да бидат еднакво платени како машките. Ама сега кога треба да сркаат од маџата која сами си ја зготвиле, феминистиците прибегнуваат кон чиста дискриминација и тоа дискриминација според нивните критериуми.
Треба не само во велосипедските трки да се пуштат транџите да се натпреваруваат со жени, во сите женски спортови треба да ги пуштат. Во женските боречки спортови. Во женскиот бокс. Во женското ММА. Тоа е посебно уживање да се гледа како забревтани феминистки одат у ринг да се тепаат со машко, нема кој да ги брани, правила има малку, и како после борбата си идат дома истепани, помодрени, со скршеници и со ега претворени во сол.
“Жените можат сѐ што можат мажите“ е еден од многуте феминистички слогани. Па повелете дами, натпреварувајте се со мажите во боречки спортови и докажете.
Кога ќе ги видиме феминистките да се бунат зошто нема доволно жени армирачи, фасадери, водоводџии и рудари. Сите тие професии се добро платени а за жал жените не се доволно таму застапени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom