Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.296
Поени од реакции
3.254
Не мора одма “гомна јадење”! Тропна невидена глупост, deal with it! Или баш оти е форум можеш вака да се однесуваш?!
Како се однесувам јас? Ај препрочитај, ти ми се стави без причина дека сум тропал глупости, ти реков објасни, да видам што според тебе е глупост. Инаку далеку од тоа дека воопшто сум тропнал нешто, а и онака повеќе ми беше како прашање. Небитно, да продолжиме на темата.

Да ти одговорам учтиво сега…
Секоја компанија што е АД, вклучувајќи ги и “инкорпораните” стигнала доттаму со капитал на некој. Е тој некој е акционер, и истиот тој има право на глас при бирање управни и извршни одбори, директори итн.
Овие се бираат така што презентираат програма и план за работа, проекции за раст, унапредување на производство, финансии итн итн.
Не ретко може да биде и веќе успешен и докажан директор од друга компанија/бранша кој ужива голема доверба и респект, па ако компанијата “малку заглави” по итна постапка и без посебни програми се бираат и така!
Ова е теоретскиот дел.

Во пракса, малите акционери се небитни, и се таму или за дивиденда, или шорт-терм тргување со акции(купи-продај!)
Главниот збор т.е. главнината од акции ја држат банки, инвестициски фондови и поединци(милијардери).

Овие реално ги интересираат парите и профитот! Ништо друго!
Ќе дигнат рака дури и ако ЦЕО-то им рече и им претстави со графикони дека пакувањето лај*а е добра бизнис прилика на која никој не се сетил до сега!

Е тука настанува куршлусот! Кога мид-менаџментот ќе помислат дека воук/лџбтфдг луѓето/пазарот се сосем нови и нечепнати ентитети!
Тоа ќе им го претстават на топ-менаџментот како колач од 100 миЉони нови луѓе во Америка, кои ете некако биле заборавени до сега!
Нормално тие на врвот нит знаат, нит па се замараат со вакви детали, туку веруваат на извештаи и анализи од подоле..

А тие подоле, за разлика од горните ќе направат се за да се докажат и да напредуваат! Ама им фали искуство или почесто и два грама мозок.
Маркетинг директорката на Анхајзер-Буш нема ден регуларна работа, туку прво вработување и е на место директор!
Посебна тема има, каде @kano објаснува како самата диплома и конекции од Харвард(или било кој Ivy league) ти гарантира директен влез на јака позиција! (Читни и таму)

Битно, сегашниве мид се растени во тешка ехо-комора и меинстрим медиуми, за разлика од “малце постарите” сениори…
Не знам дали си прочитал погоре на брзина или не си ме сфатил, ама ништо од ова што го напиша не е контрадикторно со тоа што го реков погоре. Корпорација има билионски профит, не брка инвеститори. Ако профитот се зголемува, акциионерите нема да продаваат акции, не се луди. Баш ко ти што викаш, ги боли кур нив за воук индекс и тракатанци, гледа профит дали има. А и да продаваат од оваа причина, што нема смисла, се дури на корпорацијата и расте профитот, за нејзин опстанок не е битно дали се откажал некој акционер.

ПС: Инаку зависи од акционерот, некој се замара и со политиките на компанијата. Ако Сорос и багра ти се мнозинство, ќе одиш воук.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Како се однесувам јас? Ај препрочитај, ти ми се стави без причина дека сум тропал глупости, ти реков објасни, да видам што според тебе е глупост. Инаку далеку од тоа дека воопшто сум тропнал нешто, а и онака повеќе ми беше како прашање. Небитно, да продолжиме на темата.Не знам дали си прочитал погоре на брзина или не си ме сфатил, ама ништо од ова што го напиша не е контрадикторно со тоа што го реков погоре. Корпорација има билионски профит, не брка инвеститори. Ако профитот се зголемува, акциионерите нема да продаваат акции, не се луди. Баш ко ти што викаш, ги боли кур нив за воук индекс и тракатанци, гледа профит дали има. А и да продаваат од оваа причина, што нема смисла, се дури на корпорацијата и расте профитот, за нејзин опстанок не е битно дали се откажал некој акционер.

ПС: Инаку зависи од акционерот, некој се замара и со политиките на компанијата. Ако Сорос и багра ти се мнозинство, ќе одиш воук.
Поентава ми беше дека мид-менаџментот и посебно маркетинг департаментот(иако ова ми е една од најфејк професиите и “науките” што постојат!) Го прават целиот проблем!
Тие се луѓе во нивни 20-ти до рани 40-ти кои во најголем дел си ги заслужиле директорските места единствено со тоа што нивните родители имале и платиле 200-300к$ за ајви лиг колеџ!
Е баш истите овие немаат појма од животот, и живееле(ат) во време на разбуденост. Па мислат дека и цела УСА, цел свет се такви!

За разлика од сениор менаџментот(за кој веќе утврдивме дека к*р го боли за се осим профит), овие младиве ниту се бирани, ниту се гласани од акционери, па макар тоа бил и Сорос.
Избрани се ради пусулчето и ради конекциите во животот!
Чист пример го спомнав, маркетинг директорката на Анхајзер! Директно од клупа на директорска фотеља!

Да се случи ваков инцидент во фирма кај што акционери се Беркшир Хатавеј…
Прво ЦЕО-то ќе биде изрибан од Чарли Мунгер, а таа маркетинг директорката има таков отказ да добие, што после тоа нема да ја примат ни во МекДоналдс на каса да работи!
Значи ипак имаш акционери и акционери!
Ако самите не пазат каков менаџмент имаат, и директно на тоа, какви луѓе ќе прима тој менаџмент, и дали ќе наседнува на вакви дебилни кампањи… е нивна одговорност!

Јас како што разбрав, цел менаџмент на Анхајзер доби поддршка (со тоа што не летна ниедна глава)! Избор на акционерите.

Првото прашање ти беше токму тоа? Што ќе им се инвеститори. Епа ете погоре објаснето што прават и зошто се таму..
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Поентава ми беше дека мид-менаџментот и посебно маркетинг департаментот(иако ова ми е една од најфејк професиите и “науките” што постојат!) Го прават целиот проблем!
Тие се луѓе во нивни 20-ти до рани 40-ти кои во најголем дел си ги заслужиле директорските места единствено со тоа што нивните родители имале и платиле 200-300к$ за ајви лиг колеџ!
Е баш истите овие немаат појма од животот, и живееле(ат) во време на разбуденост. Па мислат дека и цела УСА, цел свет се такви!

За разлика од сениор менаџментот(за кој веќе утврдивме дека к*р го боли за се осим профит), овие младиве ниту се бирани, ниту се гласани од акционери, па макар тоа бил и Сорос.
Избрани се ради пусулчето и ради конекциите во животот!
Чист пример го спомнав, маркетинг директорката на Анхајзер! Директно од клупа на директорска фотеља!

Да се случи ваков инцидент во фирма кај што акционери се Беркшир Хатавеј…
Прво ЦЕО-то ќе биде изрибан од Чарли Мунгер, а таа маркетинг директорката има таков отказ да добие, што после тоа нема да ја примат ни во МекДоналдс на каса да работи!
Значи ипак имаш акционери и акционери!
Ако самите не пазат каков менаџмент имаат, и директно на тоа, какви луѓе ќе прима тој менаџмент, и дали ќе наседнува на вакви дебилни кампањи… е нивна одговорност!

Јас како што разбрав, цел менаџмент на Анхајзер доби поддршка (со тоа што не летна ниедна глава)! Избор на акционерите.

Првото прашање ти беше токму тоа? Што ќе им се инвеститори. Епа ете погоре објаснето што прават и зошто се таму..
Така е во сите корпорации. Мид менаџментот никој не го гледа се додека фирмата прави профит. Да биде најсмешно, доколку срањето на менаџерот не излезе во јавност, тој со отказот добива и висока препорака. Така што истиот идиот може утре да заебе работа и во друга корпорација.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Така е во сите корпорации. Мид менаџментот никој не го гледа се додека фирмата прави профит. Да биде најсмешно, доколку срањето на менаџерот не излезе во јавност, тој со отказот добива и висока препорака. Така што истиот идиот може утре да заебе работа и во друга корпорација.
Со првото се согласувам..
Со второто не се согласувам, оти може америка е голема, ама корпоративниот свет е мал ;)
Ако и добие втора шанса тој некој… ќе ја добие само ради конекциите во животот, и ја тебе ти мене услуга… Во секој случај после отказ, ретко кој оди нагоре…

Пак се навраќам на тоа, дека сениор менаџментот има/носи командна одговорност! И доколку акционерите се паметни и сложни да изберат добар борд..
Вакви гмизавци од мид нема шанса да се пробијат, уште помалку вака да зафркнат!
Нешто било стварно труло во Анхајзер, а по се изгледа и во Таргет!
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Со првото се согласувам..
Со второто не се согласувам, оти може америка е голема, ама корпоративниот свет е мал ;)
Ако и добие втора шанса тој некој… ќе ја добие само ради конекциите во животот, и ја тебе ти мене услуга… Во секој случај после отказ, ретко кој оди нагоре…

Пак се навраќам на тоа, дека сениор менаџментот има/носи командна одговорност! И доколку акционерите се паметни и сложни да изберат добар борд..
Вакви гмизавци од мид нема шанса да се пробијат, уште помалку вака да зафркнат!
Нешто било стварно труло во Анхајзер, а по се изгледа и во Таргет!
Не би го тврдел ова да не сум видел неписмени менаџери со убави препораки. Ниедна фирма нема да се резили и да каже дека нивниот поранешен вработен бил тотално неспособен. Нормално тие нема да кажат дека му дале отказ туку дека ете тој сакал да си оди.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Не би го тврдел ова да не сум видел неписмени менаџери со убави препораки. Ниедна фирма нема да се резили и да каже дека нивниот поранешен вработен бил тотално неспособен. Нормално тие нема да кажат дека му дале отказ туку дека ете тој сакал да си оди.
Кај нас може, и повеќето се такви! Ние сме посебна прича кај што е се наопаку у државава..

Ама корпоративна америка е безмилосна, и едвај чека некој да згреши за да го изеде..!
Како имаш шанса да одиш нагоре како ракета… така добиваш и шанса да паднеш како камен долу!
Никој нема да те пречека со раширени раце. Ајкули се тоа!
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Кај нас може, и повеќето се такви! Ние сме посебна прича кај што е се наопаку у државава..

Ама корпоративна америка е безмилосна, и едвај чека некој да згреши за да го изеде..!
Како имаш шанса да одиш нагоре како ракета… така добиваш и шанса да паднеш како камен долу!
Никој нема да те пречека со раширени раце. Ајкули се тоа!
Поентата е што ова се случува во странски фирми. Така што секаде се случува. Сите корпорации се инертни.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.885
Поени од реакции
8.726
Јас како што разбрав, цел менаџмент на Анхајзер доби поддршка (со тоа што не летна ниедна глава)! Избор на акционерите.

Првото прашање ти беше токму тоа? Што ќе им се инвеститори. Епа ете погоре објаснето што прават и зошто се таму..
На состанокот некој и да мислел дека ова е глупа идеја веројатно преќутел за да не го “канселираат“.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.008
Поени од реакции
84.668
Додека бев средно, имаше едно девојче од другите класови, првенец на генерација беше што се вика, топ изглед, доаѓаше од добро ситуирана фамилија, сите професори ја сакаа ради нејзината искреност, со тој памет и предвидуваа светла иднина, едноставно беше паметно девојчето се гледаше тоа.
Што и се деси отпосле не ми стана јасно, се зачлени во Хелсиншки (сеуште е таму ако не се лажам), нон-стоп беше на протести кога беа Шарениве и Студентските пленуми, се изгуби кога се смени власта, за да по некое време по социјалниве мрежи да видам дека почнала да следи и поддржува ЛЏБТ настани во земјава, живее за Pride настанов што ќе биде сега во Јуни, на изглед видно ослабена и како позападната, самата пишуваше дека се борела и со депресија.

Стварно не знам што се дешава со луѓево чим влезат во тие невладини организации, да кажеш ај на глупи луѓе им го перат мозокот, ама и на овие што биле пример на сите други?

Редовно иде на вакви настани поддржани од тие невладини ЛЏБТ организации. Ова е во Скопје прошлата година, оваа дебелава се соблака пред сите и сите ја бацуваат по телото, како порака да нема повеќе fat shaming за дебелите луѓе :нинџ:

IMG_20230529_132801.jpg

IMG_20230529_132821.jpg

IMG_20230529_132837.jpg

IMG_20230529_132856.jpg


Пак ќе повторам, првенец на генерација беше:unsure:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Додека бев средно, имаше едно девојче од другите класови, првенец на генерација беше што се вика, топ изглед, доаѓаше од добро ситуирана фамилија, сите професори ја сакаа ради нејзината искреност, со тој памет и предвидуваа светла иднина, едноставно беше паметно девојчето се гледаше тоа.
Што и се деси отпосле не ми стана јасно, се зачлени во Хелсиншки (сеуште е таму ако не се лажам), нон-стоп беше на протести кога беа Шарениве и Студентските пленуми, се изгуби кога се смени власта, за да по некое време по социјалниве мрежи да видам дека почнала да следи и поддржува ЛЏБТ настани во земјава, живее за Pride настанов што ќе биде сега во Јуни, на изглед видно ослабена и како позападната, самата пишуваше дека се борела и со депресија.

Стварно не знам што се дешава со луѓево чим влезат во тие невладини организации, да кажеш ај на глупи луѓе им го перат мозокот, ама и на овие што биле пример на сите други?

Редовно иде на вакви настани поддржани од тие невладини ЛЏБТ организации. Ова е во Скопје прошлата година, оваа дебелава се соблака пред сите и сите ја бацуваат по телото, како порака да нема повеќе fat shaming за дебелите луѓе :нинџ:
Пак ќе повторам, првенец на генерација беше:unsure:
Бадијала првенец на генерација била кога влегла во машината. И го испрале мозокот како бели алишта на 90 степени и 1200 вртежи центрифуга.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.943
Додека бев средно, имаше едно девојче од другите класови, првенец на генерација беше што се вика, топ изглед, доаѓаше од добро ситуирана фамилија, сите професори ја сакаа ради нејзината искреност, со тој памет и предвидуваа светла иднина, едноставно беше паметно девојчето се гледаше тоа.
Што и се деси отпосле не ми стана јасно, се зачлени во Хелсиншки (сеуште е таму ако не се лажам), нон-стоп беше на протести кога беа Шарениве и Студентските пленуми, се изгуби кога се смени власта, за да по некое време по социјалниве мрежи да видам дека почнала да следи и поддржува ЛЏБТ настани во земјава, живее за Pride настанов што ќе биде сега во Јуни, на изглед видно ослабена и како позападната, самата пишуваше дека се борела и со депресија.

Стварно не знам што се дешава со луѓево чим влезат во тие невладини организации, да кажеш ај на глупи луѓе им го перат мозокот, ама и на овие што биле пример на сите други?

Редовно иде на вакви настани поддржани од тие невладини ЛЏБТ организации. Ова е во Скопје прошлата година, оваа дебелава се соблака пред сите и сите ја бацуваат по телото, како порака да нема повеќе fat shaming за дебелите луѓе :нинџ:

Прегледај го приврзокот 380194

Прегледај го приврзокот 380195

Прегледај го приврзокот 380196

Прегледај го приврзокот 380197


Пак ќе повторам, првенец на генерација беше:unsure:
Евааа, каква педерана е публиката...а оваа дебелата е толку дебела што ни еден педербал не може да одигра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom