Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
Онлајн би требало да е и за одење и за враќање. Само мислам дека беше 24 часа пред лет, не 48.

Ако немаш куфер, т.е имаш само рачен багаж, нема потреба да одиш на шалтер на аеродром.

За димензии на ранец/рачен куфер, и што смееш / не смееш претпоставувам си информиран.

Автобус на релација аеродром-автобуска во Болоња ти е 10 евра правец. Не знам дали имаше друга линија што беше поевтина.
Пред се ти благодарам. Со ранци ќе одиме со некое парче облека. Читав дека има воз Макарони експрес имало линија до главната станица. Најмногу ме плашеше чекирањето и резервација седиште бидејќи не сум патувал со авион на сопствена режија. За одење не ми беше толку колку за враќање. А за назат ќе ми стигне маил за да чекирам повторно ?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Пред се ти благодарам. Со ранци ќе одиме со некое парче облека. Читав дека има воз Макарони експрес имало линија до главната станица. Најмногу ме плашеше чекирањето и резервација седиште бидејќи не сум патувал со авион на сопствена режија. За одење не ми беше толку колку за враќање. А за назат ќе ми стигне маил за да чекирам повторно ?
Маркони експрес е, и автобус е, не е воз.

Не знам дали ќе ти стигне, стави си аларм 24 часа пред полетување, во случај да заборавиш.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
При купување на карта онлине, после тоа како оди чекирање дали истото треба да го направам онлине или на аеродром исто и за назат, сакам да вадам повратен билет за 2ца за 3 дена треба да се враќаме. Немам никакво искуство затоа ме интересира да не заглавам некаде. Би бил благодарен ако некој ми објасни подетално.
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/booking-information/check-in-and-boarding
Online check-in
Availability of online check-in is based on your seat selection:
  • If you have purchased a seat during or after your booking: 30 days before your flight
  • If you have no seat purchased: 48 hours before your outbound flight
Се чекираш online од 48 часа пред лет до 3 часа пред лет.
Чекирањето е едноставно, треба само да пополниш податоци од пасош.
Ако немаш купено седиште при купување карта, при чекирање дава опција да бираш седиште со доплата. Доколку одбереш рандом е бесплатно.
Инсталирај ја апликацијата од WizzAir на телефон, таму ќе ги имаш бординг картите, нема потреба од печатење.
Ако патуваш само со рачен багаж со стандардни димензии (40x30x20cm, 10kg max) не одиш на шалтер, туку директно на безбедносна проверка, вратата ја отовраш со скенирање на бординг картата од телефон.
На gate има проверка од WizzAir, даваш пасош и пак ја скенираш бординг картата од телефон.

Не чекај маил за чекирање, може и да не стигне, или да ти стигне само за одење.

За Болоња лично не знам како е, но за брзо ќе одам и јас, па ова се информациите што ги најдов :
(@KaWa: автобусот го укинале на крај на 2020 и го замениле со воз)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/booking-information/check-in-and-boarding
Online check-in
Availability of online check-in is based on your seat selection:
  • If you have purchased a seat during or after your booking: 30 days before your flight
  • If you have no seat purchased: 48 hours before your outbound flight
Се чекираш online од 48 часа пред лет до 3 часа пред лет.
Чекирањето е едноставно, треба само да пополниш податоци од пасош.
Ако немаш купено седиште при купување карта, при чекирање дава опција да бираш седиште со доплата. Доколку одбереш рандом е бесплатно.
Инсталирај ја апликацијата од WizzAir на телефон, таму ќе ги имаш бординг картите, нема потреба од печатење.
Ако патуваш само со рачен багаж со стандардни димензии (40x30x20cm, 10kg max) не одиш на шалтер, туку директно на безбедносна проверка, вратата ја отовраш со скенирање на бординг картата од телефон.
На gate има проверка од WizzAir, даваш пасош и пак ја скенираш бординг картата од телефон.

Не чекај маил за чекирање, може и да не стигне, или да ти стигне само за одење.

За Болоња лично не знам како е, но за брзо ќе одам и јас, па ова се информациите што ги најдов :
(@KaWa: автобусот го укинале на крај на 2020 и го замениле со воз)
Во Октомври 2022 се возев со автобус на Маркони експрес.

Edit: Може да има и воз, ама дефинитивно се возев јас со Маркони експрес автобус за 10 евра.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Не бара рефунд, едноставно и пропаѓа картата. Ок дечки фала ви за инфото па ќе видиме за една недела шо како :)
Јас да се апдејтирам.
Немавме никаков проблем на аеродром, поминавме шо поминавме, единствено за багажот се спружив 70 евра оти рачните торби не биле соодветни димензиите. Секогаш патувам со истата торба сум немала никаков проблем претходно. Си платив и претхдно приорити за да можам екстра куферче да земам и џабе.
Значи под рачен багаж се подразбира мало ранче, башка шо за курово здравје купив приорити оти немав никаква бенефиција од тоа, сите на еден шалтер се истуркаа, така да јас се збогувам од виз ер официјално.
Едно седиште ме кошташе 17 факинг евра за еден љопак да ми седни на местото и ми вика е ако де шо ?
Позитивни критики за аеродромот во Тирана, организација на ниво, за две и пол минути излеговме од аеродромот, ако имаш Европски пасош или Албански не ни мора да чекаш ред, си го скенираш сам пасошот и чао. Над 5 шалтери беа во функција и згора, од мене чиста 10-ка:bravobe:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Јас да се апдејтирам.
Немавме никаков проблем на аеродром, поминавме шо поминавме, единствено за багажот се спружив 70 евра оти рачните торби не биле соодветни димензиите. Секогаш патувам со истата торба сум немала никаков проблем претходно. Си платив и претхдно приорити за да можам екстра куферче да земам и џабе.
Значи под рачен багаж се подразбира мало ранче, башка шо за курово здравје купив приорити оти немав никаква бенефиција од тоа, сите на еден шалтер се истуркаа, така да јас се збогувам од виз ер официјално.
Едно седиште ме кошташе 17 факинг евра за еден љопак да ми седни на местото и ми вика е ако де шо ?
Позитивни критики за аеродромот во Тирана, организација на ниво, за две и пол минути излеговме од аеродромот, ако имаш Европски пасош или Албански не ни мора да чекаш ред, си го скенираш сам пасошот и чао. Над 5 шалтери беа во функција и згора, од мене чиста 10-ка:bravobe:
Колку торби имаше со тебе? Ако си имала еден ранец, и тој не ти го собирал во димензиите за приорити, тогаш ти си носела куфер и пол, и тука не е никој крив што не ги почитуваш димензиите. Башка ако имаш приорити, имаш право бесплатно да го чекираш багажот, и тогаш не ти подлежи на никакви дополнителни трошоци.

Треба да бидете внимателни со правилата, а вие ем не ги почитувате, ем штиклирате дека се согласувате со правилата.

Преку 20 пати имам летано со ВизЕр и РајанЕр, па никакви проблеми сум немал до сега. Нормално, ранецот ми е некој сантим над пропишаните димензии, ама не го полнам до крај, и се стиска/собира.

Тоа што некој ти седнал на седиште, имаш право да си побараш да стане, освен ако не е родител со дете, па да те замолат да смените седиште. Не знам колку си висока, ама ако си под 1.85, тогаш воопшто не то треба Extra leg room, пошо и онака ти ги собира под седиште.

Ако се откажеш од ВизЕр, стварно не знам со кого ќе леташ...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Колку торби имаше со тебе? Ако си имала еден ранец, и тој не ти го собирал во димензиите за приорити, тогаш ти си носела куфер и пол, и тука не е никој крив што не ги почитуваш димензиите. Башка ако имаш приорити, имаш право бесплатно да го чекираш багажот, и тогаш не ти подлежи на никакви дополнителни трошоци.

Треба да бидете внимателни со правилата, а вие ем не ги почитувате, ем штиклирате дека се согласувате со правилата.

Преку 20 пати имам летано со ВизЕр и РајанЕр, па никакви проблеми сум немал до сега. Нормално, ранецот ми е некој сантим над пропишаните димензии, ама не го полнам до крај, и се стиска/собира.

Тоа што некој ти седнал на седиште, имаш право да си побараш да стане, освен ако не е родител со дете, па да те замолат да смените седиште. Не знам колку си висока, ама ако си под 1.85, тогаш воопшто не то треба Extra leg room, пошо и онака ти ги собира под седиште.

Ако се откажеш од ВизЕр, стварно не знам со кого ќе леташ...
Не се бунам јас ништо, моја вина е. Ама јас лично не би летала повеќе со Виз ер, за тие пари ќе летам со посалам компанија. Се декларираат како ниско буџетна компанија а кога ќе видиш севкупно ѓаол и пол е картата.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Не се бунам јас ништо, моја вина е. Ама јас лично не би летала повеќе со Виз ер, за тие пари ќе летам со посалам компанија. Се декларираат како ниско буџетна компанија а кога ќе видиш севкупно ѓаол и пол е картата.
Па добро, зависи за кого како. Јас картите во просек ги плаќам 35-45 евра правец со приорити.

Со ниедна друга компанија не може толку евтино да леташ
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Па добро, зависи за кого како. Јас картите во просек ги плаќам 35-45 евра правец со приорити.

Со ниедна друга компанија не може толку евтино да леташ
За кратко патување океј е ама ако патуваш со багаж не.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782

The budget airline’s seat pitch – the difference between two rows in standard economy – is 28 inches, two inches smaller than rival Ryanair. - ова не го знаев, додуша не е некоја разлика спрема Рајанер во однос на комфорт, типично автобусче со крила

In December, the Civil Aviation Authority said it had “significant concerns” about Wizz Air’s “unacceptable” behaviour as its passengers were far more likely to make escalated complaints than those of other carriers. - и во Британија истите финтици со откажани или преполни летови, после давај му визер кредит на рајата :icon_lol:

The regulator also found that the airline was delaying paying money owed to passengers. - какви пари, ако дојде некое визер кредитче биди среќен иако ти си наебал за 5х повеќе пари пошто им текнало да укинат лет/линија 5 до 12

“If alternative carriers are available for your route, avoid Wizz Air, as its poor record on customer care means you’re likely to be left high and dry in the event your flight is delayed or cancelled.” - аххх, I know that feeling bro

Кај и да е под 1 оцена ќе одат на tripadvisor и слични сајтови, поциганска компанија тешко. Да дојде ден некој друг да биде субвенциониран и да нуди летови до Скопје ќе отворам шампањ, макар и Рајанер да е.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Кога ги откажувате летовите, во рок од колку дена ви рефундираат дел од парите? Јас во четвртокот го откажав летот и сеуште ми немаат рефундирано.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Dali so Wizz mesto kolicka moze sediste za vkola (za deca) da se zeme? Znaci ne i edno i drugo tuku samo sedisteto.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
По некоја логика не би требало да можи, количката можиш да ја собериш седиштето кај ќе го клајш ?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
По некоја логика не би требало да можи, количката можиш да ја собериш седиштето кај ќе го клајш ?
I edno i drugo sose kuferi da gi dajs na primer - nema razlika. E sega Wizz se cincari mozat za sve da napravat problem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom