Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
30 јули 2014
Мислења
509
Поени од реакции
402
Ги мерат ранците што се за горе во Визаир дали се навистина 40х30х20цм?
На наш и тоа како пред мој очи едно 30 души препратија да си доплатат за багаж повеќето беа за тежината,а за назад т.е гер не правеа никаков проблем.. пс за тие 1 цм нема нишо да ти кажат само пази на тежина.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.516
Поени од реакции
9.552
На наш и тоа како пред мој очи едно 30 души препратија да си доплатат за багаж повеќето беа за тежината,а за назад т.е гер не правеа никаков проблем.. пс за тие 1 цм нема нишо да ти кажат само пази на тежина.
Немам тежина ни 2/3 од тоа што го платив, ги мерев, само ранецот не ми влегува во математика, али ќе обезбедам помало пред летот да не ме боли глава :)

Инаку шешир/капа со сенка дозволуваат горе во авион?
 
Член од
21 април 2017
Мислења
118
Поени од реакции
432
Во животов не сум летал многу со авион, а то шо сум го летал до Италија еднаш и до Германија 3 пати било со WizzAir. Осеќав дека сите технички делови од патувањето (полетвење,летање,справување со трубуленции, слетување) се on point (башка имам и читано многу добри коментари од луѓе шо стварно летет цел живот со авиони), али по шо немав искуство со друга компанија не го земав баш здраво за готово.

Викендов летав од Ниш за Берлин со Воздушниот Рајан и беше жива катастрофа.Прво беа under stuff (2 стјуардеси и 1 стјуард), некултурни и дрски, а второ слетавмесо толкава брзина и удар шо пола летнавме в кабина, а другат половина мислеше дека заминавме јабана. За цената шо е тука така слична, WizzAir барем од мое искуство се едно 10 класи над RyanAir. Нзн дали имет некој чоек таму шо работит и читат шо се пишит овде, али алал нека им е .
И дај боже да останет подолго кај нас...мнооогу подолго :)
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.810
Поени од реакции
7.492
Во животов не сум летал многу со авион, а то шо сум го летал до Италија еднаш и до Германија 3 пати било со WizzAir. Осеќав дека сите технички делови од патувањето (полетвење,летање,справување со трубуленции, слетување) се on point (башка имам и читано многу добри коментари од луѓе шо стварно летет цел живот со авиони), али по шо немав искуство со друга компанија не го земав баш здраво за готово.

Викендов летав од Ниш за Берлин со Воздушниот Рајан и беше жива катастрофа.Прво беа under stuff (2 стјуардеси и 1 стјуард), некултурни и дрски, а второ слетавмесо толкава брзина и удар шо пола летнавме в кабина, а другат половина мислеше дека заминавме јабана. За цената шо е тука така слична, WizzAir барем од мое искуство се едно 10 класи над RyanAir. Нзн дали имет некој чоек таму шо работит и читат шо се пишит овде, али алал нека им е .
И дај боже да останет подолго кај нас...мнооогу подолго :)
Мене па со Виз два пати ми се дешава многу лошо слетување, со кружење по пола саат, тресење на авионот итн. Може е до временските услови али ептен трауматични искуства ми се.
Ryan се далекупознати по "hard landings", не знам зошто, као океј е дечки. Некако позгужвано се осеќам во нивните авиони отколку оние на Виз, али сепак да бидеме реални, сите нискобуџетни се шит. Vueling се нашминкани авионите, али внатре седиштата се напикани клаустрофобија да те фати. Понакрцан авион во живот не сум видела.

Коа се возиш цело време со вакви компании, нормално дека Виз е најдобра. Кога ќе се повозиш со други ќе сфатиш колку е далеку сонцето :D
Една AirSerbia има каде каде подобри услови од Виз.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.516
Поени од реакции
9.552
Во животов не сум летал многу со авион, а то шо сум го летал до Италија еднаш и до Германија 3 пати било со WizzAir. Осеќав дека сите технички делови од патувањето (полетвење,летање,справување со трубуленции, слетување) се on point (башка имам и читано многу добри коментари од луѓе шо стварно летет цел живот со авиони), али по шо немав искуство со друга компанија не го земав баш здраво за готово.

Викендов летав од Ниш за Берлин со Воздушниот Рајан и беше жива катастрофа.Прво беа under stuff (2 стјуардеси и 1 стјуард), некултурни и дрски, а второ слетавмесо толкава брзина и удар шо пола летнавме в кабина, а другат половина мислеше дека заминавме јабана. За цената шо е тука така слична, WizzAir барем од мое искуство се едно 10 класи над RyanAir. Нзн дали имет некој чоек таму шо работит и читат шо се пишит овде, али алал нека им е .
И дај боже да останет подолго кај нас...мнооогу подолго :)
Ryanair авионите ти се како 45ка приватна со крила и два мотори.

Најдобро слетување сум имал со croatia airlines и тоа со Dash 8, пилот Марко Голуб, ноќе беше, допирот со земјата не се ни осети, само кочењето
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
389
Поени од реакции
202
zdr avionski linija salzburg skopje znam deka nema moze li da mi kaze nekoj od sosedive dali ima nekoja linija so salzburg ili poblisku nekoj grad i kako se cenite
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.528
Поени од реакции
2.195
Прв пат патувам со авион до Италија следнава недела. Знае ли некој колку е максималниот број на кутии со цигари што можам да ги понесам?
 
Член од
10 ноември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво на сите, дали мора да ја испечатам авионската карта или можи од телефон да се скенира?
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.317
Поени од реакции
14.377
Прв пат патувам со авион до Италија следнава недела. Знае ли некој колку е максималниот број на кутии со цигари што можам да ги понесам?
Дозволено е една штека цигари на 1 патник.
Се зависи како е расположен цариникот, ама не вреди да се ризикува, почитувај си правила (y)
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.018
Поени од реакции
3.936
Прв пат патувам со авион до Италија следнава недела. Знае ли некој колку е максималниот број на кутии со цигари што можам да ги понесам?
Една штека е максимум дозволено. Јас толку пренесов (10 кутии) во Германија пред неколку месеци без никаков проблем ни тука, ни на аеродромот таму.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.516
Поени од реакции
9.552
Mu se desilo na nekoj drug da ne mu dava da ja isprinta kartata posle check in?
Покажи ја од телефон, не мора да ја принташ.
За принтање види кој принтер ти е одбран, ако не смени кај принтер pdf и после ќе ја испринташ пдфката.
 
Член од
20 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Edna informacija,utre imam let za Bratislava,no mojot zet pri printanje na biletite mi go ispustil ednoto prezime,i kaki da go resam ova
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.810
Поени од реакции
7.492
Можам да сменам priority со checked in или морам да доплатам?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.818
Поени од реакции
2.607
Можам да сменам priority со checked in или морам да доплатам?
ако се фини на аеродромот од каде што ќе патуваш може куферот да ти го пуштат доле, ама ако сакаш да имаш и поголема тежина само доплата.
 
На врв Bottom