Windows 7

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.480
Со конфигурација 2GB RAM и Core 2 DUO 1.8Ghz што е подобро Windows 7 или 8?

If you want to run Windows 7 on your PC, here's what it takes:

  • 1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
  • 1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit)
  • 16 GB available hard disk space (32-bit) or 20 GB (64-bit)
  • DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver

Windows 8

If you want to run Windows 8 on your PC, here's what it takes:
  • Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster with support for PAE, NX, and SSE2 (more info)
  • RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)
  • Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)
  • Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver
Windows 8.1

If you want to run Windows 8.1 on your PC, here's what it takes:
  • Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster with support for PAE, NX, and SSE2 (more info)
  • RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)
  • Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)
  • Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver
Избери сам
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Терај 7ца ке вози солидно,е сега зависи и од графичката нели?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.011
Поени од реакции
6.040
Има некој идеја како да го средам Error 0xc000007b?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Има некој идеја како да го средам Error 0xc000007b?
На подигање ОС ти се јавува или кога ? Пробај со Last кноњн good configuration...со ова ке ти се подигне оперативниот а после барај во думпот од меморјата што е узрокот....и checkdisk наппрај.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.011
Поени од реакции
6.040
На подигање ОС ти се јавува или кога ? Пробај со Last кноњн good configuration...со ова ке ти се подигне оперативниот а после барај во думпот од меморјата што е узрокот....и checkdisk наппрај.
Не е на старт. При пуштање на игра ми се дешава.
Правам chkdsk, се дешава нешто и после се гаси прозорчето. Тоа значи дека е се добро или?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не е на старт. При пуштање на игра ми се дешава.
Правам chkdsk, се дешава нешто и после се гаси прозорчето. Тоа значи дека е се добро или?
Izgleda Ok e, guglaj imeto na igrata +0xc000007b, mozda ima nekoja caka, proba vo XP compatibility mod da ja startas ? pretpostavuvam ne e od ponovite igri
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.011
Поени од реакции
6.040
Izgleda Ok e, guglaj imeto na igrata +0xc000007b, mozda ima nekoja caka, proba vo XP compatibility mod da ja startas ? pretpostavuvam ne e od ponovite igri

За нова игра се работи, NFS rivals. на оваа ми ја даваоваа грешка, а на AC 4 ми е се ОК.

Што ако ја прави грешката при стартување на windows? Глеам на лаптоп ми ја дава штом се пушти.
64b widnwos.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.260
Поени од реакции
7.263
Здраво,
можда малце сум ја утнал темата ама таа наменета за проблеми со вируси гледам никој не пишува, па решив да го постирам мојот проблем на некоја пактивна тема.
Имам закачено некој вирус пред некое време и никако да се отарасам од него, ова microsoft security essentials ќе пронајде од време на време некој ама џабе.Плус сега у последно време многу ми кочи лаптопов а нов џам е, и проверив у таск менаџер што се дешава зашто кочи и открив 2 winsvchost.exe процеси што до даска ми го оптеретуваат CPU-то.Кога ќе ги изгаснам процесите све се враќа у нормала, ама до следно палење на компјутерот.Чепнав малце по нетов и дознав дека уствари ова процесов е вирус.Сакав да се консултирам со некој друг пред да превземам нешто на своја рака.
Се надевам дека ќе се најде некој што има искуство со ваков проблем и ќе ми биде од корист.
Фала за посветеното внимание :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Чепнав малце по нетов и дознав дека уствари ова процесов е вирус.Сакав да се консултирам со некој друг пред да превземам нешто на своја рака.
Failsafe варијанта. Бекапирај се што ти треба, преинсталирај се од ново, направи бекап, инсталирај антивирус и firewall софтвер, намести не-адмистратор акаунт за секојдневна работа. Потоа провери дали си наместил не-адмистратор акаунт за секојдневна работа. Откако тоа ќе го направиш уште еднаш провери дали си наместил не-адмистратор акаунт за секојдневна работа. За секој случај потоа провери дали навистина си наместил не-адмистратор акаунт за секојдневна работа.

Ех да, потоа ти останува само уште да провериш дали си наместил не-адмистратор акаунт за секојдневна работа, и потоа можеш да си го користиш компјутерот без гајле.



П.С. Спомнав дека треба да провериш дали си наместил не-адмистратор акаунт за секојдневна работа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom