Windows 10

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
си се направи апдејт си остана исто, еден акаунт како порано
Кај мене не беше така. :/
Имав два, еден кој што ми беше и еден не дефиниран. Плус ми бараше лозинки.

Но најдов како да тргнам и најавување и лозинки:
upload_2018-5-1_23-9-15.png
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Шо е бе ова.Неодамна читав еден артикл за Windows 10 дека кога се гаси преку Shut Down,системот знае некогаш да не се изгаси на цело,туку да остави една хибернирачка програма (модул) што ке ги запамти предходните работи при следново вклучување.Мене башка вчера пробував да го хибернирам лаптопот ко што правам секогаш за да не го гасам,но за чудо нејкеше да се хибернира (исклучи).Чекав некое време и ништо,па си реков да му направам Shut Down,бидејки на хибернација стум мрднав со маусот пак се уклучуваше екранот а и вентилаторот за ладење (оној во лаптопот) работеше.И ете така го изгасив и денес го пуштам и кога го пуштам гледам нешто брзо се вклучува (пошто по обичај знае 1 минута до 2 дур да бутне системот) и кога се лоѓирав,све ова она гледам истите ствари од вчера вклучени.И одма ми текна на тој артикл,и го знаев решението.А тоа е да му удрам рестарт...(Мада на лаптоп можев и батеријата да му ја извадам и пак да му ја ставам,можда и тоа би го средило ова).И му удрив рестарт на лаптопот,и после тоа си бутна сосем нормално.
Ако и на вас ви се има десено ова/ви се дешава/знае да ви се дешава,решението ви е многу едноставно.Само удрете му рестарт на системот,и тој хибернирачки модул ке се исклучи...
Иначе еве го артиклот:
https://lifehacker.com/shutting-down-windows-10-doesnt-actually-shut-down-wind-1825532376
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Шо е бе ова.Неодамна читав еден артикл за Windows 10 дека кога се гаси преку Shut Down,системот знае некогаш да не се изгаси на цело,туку да остави една хибернирачка програма (модул) што ке ги запамти предходните работи при следново вклучување.Мене башка вчера пробував да го хибернирам лаптопот ко што правам секогаш за да не го гасам,но за чудо нејкеше да се хибернира (исклучи).Чекав некое време и ништо,па си реков да му направам Shut Down,бидејки на хибернација стум мрднав со маусот пак се уклучуваше екранот а и вентилаторот за ладење (оној во лаптопот) работеше.И ете така го изгасив и денес го пуштам и кога го пуштам гледам нешто брзо се вклучува (пошто по обичај знае 1 минута до 2 дур да бутне системот) и кога се лоѓирав,све ова она гледам истите ствари од вчера вклучени.И одма ми текна на тој артикл,и го знаев решението.А тоа е да му удрам рестарт...(Мада на лаптоп можев и батеријата да му ја извадам и пак да му ја ставам,можда и тоа би го средило ова).И му удрив рестарт на лаптопот,и после тоа си бутна сосем нормално.
Ако и на вас ви се има десено ова/ви се дешава/знае да ви се дешава,решението ви е многу едноставно.Само удрете му рестарт на системот,и тој хибернирачки модул ке се исклучи...
Иначе еве го артиклот:
https://lifehacker.com/shutting-down-windows-10-doesnt-actually-shut-down-wind-1825532376
command promt како admin
команда powercfg /h off
и нема повеќе хибернација
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
command promt како admin
команда powercfg /h off
и нема повеќе хибернација
Али тоа хибернација да нема за Shut Down само или?
И кога пробувам да го хибернирам лаптопот, нејќе да се хибернира (не за Shut Down, туку за обичен hibernate.) Само екранот се гаси, и толку... Некое решение?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Али тоа хибернација да нема за Shut Down само или?
И кога пробувам да го хибернирам лаптопот, нејќе да се хибернира (не за Shut Down, туку за обичен hibernate.) Само екранот се гаси, и толку... Некое решение?
можеби некој драјвер праве проблем
инаку sleep се гасе се освен рам меморијата се напојува со многу малку струја. уклучување инстант
hibernation се префрла се од рам на хард диск, се се гаси и после се подига се чита од тој фајл, се си стое уклучено
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
можеби некој драјвер праве проблем
инаку sleep се гасе се освен рам меморијата се напојува со многу малку струја. уклучување инстант
hibernation се префрла се од рам на хард диск, се се гаси и после се подига се чита од тој фајл, се си стое уклучено
Значи сепак, обичната хибернација ќе си работи, а онаа на Shut Down ќе биде изгасена, така?
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Здраво, вака да прашам на Windows 10 од пред некој ден ми пишува Activate Windows, па како можам сама да си го активирам или треба на сервис?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Здраво, вака да прашам на Windows 10 од пред некој ден ми пишува Activate Windows, па како можам сама да си го активирам или треба на сервис?
Симни си loader

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Фала многу за помошта.Средив тоа со shut down проблемот и го средив другиот.Кога го гасев (хибернираб) лаптопот со кликање на копчето знаеше да не се хибернира но сега си е топ.И иначе сега го симинњам новиот апдејт па ке видиме како што.Кога ке се симне ке пишам што биднало!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Ова апдејтиве човек не може да ги исклучи никако
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ова апдејтиве човек не може да ги исклучи никако
Може, али после опа бато кога ке сакаш да симнеш нешто од Windows Store, или да активираш некоја интересна опција оп ќе ти искочи дека неможеш бидејќи си го исклучил модулот за Windows Updates.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Може, али после опа бато кога ке сакаш да симнеш нешто од Windows Store, или да активираш некоја интересна опција оп ќе ти искочи дека неможеш бидејќи си го исклучил модулот за Windows Updates.
Исклучено ми е но сам латопот се пали симнува се рестартира, што и да направиш тој ги инсталира.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Исклучено ми е но сам латопот се пали симнува се рестартира, што и да направиш тој ги инсталира.
Хаха знам, морничаво е. Мене вчеравечер у 12 на полноќ пред легнување(среќа што не заспав) ми се упали сам лаптопот, и одма станав, го пуштив и кога го пуштив има што да видам...
Ми се уклучил само за да ме потсети дека имам важен апдејт и дека морам да го инсталирам...
Really... -_-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom