Windows 10

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
vo cmd куцај sfc /scannow
сите системски фајлови ќе ги провери дали се во ред
ако има проблем ќе ги замени ако има копија
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Сепак испадна хардверскк проблем, хард дискот е отиден. Зедов нов ССД 256 гига, ваљда ќе услуже достојно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сепак испадна хардверскк проблем, хард дискот е отиден. Зедов нов ССД 256 гига, ваљда ќе услуже достојно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
A форматираше ли?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
па поврзи го дискот пак и со hdtune провери го, скенирај за расипани сектори.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ама може арен е дискот, стварно формат требало
нека го провери сепак
секако има и податоци на него што треба да ги префрли
 
D

Deleted member 12196

Гостин
ама може арен е дискот, стварно формат требало
нека го провери сепак
секако има и податоци на него што треба да ги префрли
Што ќе остане од податоците ако форматира?:confused:

Дискот можеби има шанса да се поправи со некој програм. Мислам дека се викаше Hiren's.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Што ќе остане од податоците ако форматира?:confused:

Дискот можеби има шанса да се поправи со некој програм. Мислам дека се викаше Hiren's.
не знам што и како било ама формат на C: само или прво вадење на диск префрлање па после формат.
а и расипани сектори ако има дискот може да тера уште, а може и скроз да стане неупотреблив посебно ако се зголемува бројот на расипани сектори.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Најдобр решение е вадење на податоците со друг компјутер, Linux оперативен систем, потоа бришење на дискот точка по точка (евентуално форматирање, исто преку Linux). Не смееме да го занемариме фактот дека (можеби) дискот е заразен со некој напреден вирус и тука нема инсталирање со УСБ или од друг диск. Вирусот ги оштетува оперативните системи и не дозволува инсталирање.
Јас имав навика да преинсталирам директно од дискот (затоа секогаш држев по два ОС), ама кога ми се јави вакков проблем, од оперативниот систем останаа 300-400 МБ, наместо 680 колку треба да ги има. Сè додека не го форматирав со помош на ЦД (ниту Linux не успеа да го форматира), дискот не дозволуваше инсталирање, ниту форматирање.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Податоците на екстерен, тоталка формат, па инсталација од усб.
Екстерниот гледај да нема други податоци и пази ако ги отвораш на друг компјутер, антивирусна обавезно и не стартувај ништо сумливо ниту апликативно.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Да прашам дали постои можност да правам Cast oд лаптоп на телевизор со Android? Пробував со опции што има Windows 10 да но не ми го наоѓа телевизорот. Пробав преку Google Chrome Cast работи но сликата е лоша и малку кочи на телевизорот гледање видео.

Сакам да гледам филм ама да не го поврзувам лаптопот преку HDMI
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Да прашам дали постои можност да правам Cast oд лаптоп на телевизор со Android? Пробував со опции што има Windows 10 да но не ми го наоѓа телевизорот. Пробав преку Google Chrome Cast работи но сликата е лоша и малку кочи на телевизорот гледање видео.

Сакам да гледам филм ама да не го поврзувам лаптопот преку HDMI
Стај го филмот на усб, па потоа усб-то на тв и решен проблем.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Стај го филмот на усб, па потоа усб-то на тв и решен проблем.
Моментално немам usb со голема меморија, а да купувам моментално usb или хард диск ме мрзи :)
Како и да е изгледа ќе мора да го поврзам лаптопот на телевизор или преку некоја програма да најдам ако може да се префрли фајл од компјутер на тв.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Моментално немам usb со голема меморија, а да купувам моментално usb или хард диск ме мрзи :)
Како и да е изгледа ќе мора да го поврзам лаптопот на телевизор или преку некоја програма да најдам ако може да се префрли фајл од компјутер на тв.
Ако најдиш нешто, кажи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom