Windows 10

Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
openSUSE KDE + Windows 10 (dual boot)

1.openSUSE KDE - Inkscape,Krita,Python & Coding(- C#)
Pros
-Лесно си правам изглед по моја желба,дизајн каков што сакам.
-Доста брз ОС
-Лесно достапни алатки
-Extra command line
Cons
-Треба да се научи да се работи
-Не е за гејмери и C# програмери
2.Windows 10 - Premiere & АЕ,Music Production,Gaming
Pros
-Паметен ОС
-Огромна поддршка и лесен за користење
-Widely-used

Cons
-Бавен ако не потрошите време да го средите
-Вечно се надоградува па може сред работа да ви побара да инсталирате апдејт(Исто мора да го средите)
-Се плаќа
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
За нас гејмерите да,бидејки важно е да има поддршка на сите игри.
Bro и јас сакам кабриолет караван cross-country SUV со големина на смарт и цена на југо од '87 ама или нема или ги чуваат не ги продаваат.
ПС да биде бензинец а да троши исто колку тесла.
Трејд офф е нешто добиваш нешто губиш, и не е линукс или виндоус подобар двата се одлични во својата намена но сепак далеку од совршени
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Сакам да проверам зачуван password на Windows Edge, преку web credentials во Control Panel. Меѓутоа, кога стискам на show password, Windows-ов 10-ка скапан ми бара password за да си проверам password, но акаунтот на windows-ов нема password. Никогаш не сум ставил такво нешто.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сакам да проверам зачуван password на Windows Edge, преку web credentials во Control Panel. Меѓутоа, кога стискам на show password, Windows-ов 10-ка скапан ми бара password за да си проверам password, но акаунтот на windows-ов нема password. Никогаш не сум ставил такво нешто.
vidi so pass na mailot na outlook ili hotmail
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
дали тоа само на мене делумно споро отвара апликации windows - от?
Не, го немам најновиот апдејт, и привремено исклучив бидејки прочитав дека тој уште толку успорувал.
Имам HDD, ама и на лаптопот HDD имав, со помала брзина на Windows 7 пак побрзо отвараше неголи на 10 - ка.
Станува збор за компјутер од 50 бона.
Mozila Firefox треба минута дур да отвори.
Решение???
(И на почетокот кога го земав беше онака "споро", одошто очекував дека ќе биде).
Под споро мислам дека им треба малце повеќе време на одредени апликации да се вчитаат.
Да не е нешто до последните апдејти?

i5 8400
16GB RAM
1050Ti
1TB HDD

Help?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.651
Поени од реакции
38.837
дали тоа само на мене делумно споро отвара апликации windows - от?
Не, го немам најновиот апдејт, и привремено исклучив бидејки прочитав дека тој уште толку успорувал.
Имам HDD, ама и на лаптопот HDD имав, со помала брзина на Windows 7 пак побрзо отвараше неголи на 10 - ка.
Станува збор за компјутер од 50 бона.
Mozila Firefox треба минута дур да отвори.
Решение???
(И на почетокот кога го земав беше онака "споро", одошто очекував дека ќе биде).
Под споро мислам дека им треба малце повеќе време на одредени апликации да се вчитаат.
Да не е нешто до последните апдејти?

i5 8400
16GB RAM
1050Ti
1TB HDD

Help?
Зошто немаш ссд? Купи едно 1800 ден ти е 240 гига у анхо, разлика небо земја ти е со тоа тенеќето од 1 тб
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Зошто немаш ссд? Купи едно 1800 ден ти е 240 гига у анхо, разлика небо земја ти е со тоа тенеќето од 1 тб
Тесен буџет, плата мала, оваа година да сменам нешто тешко. Плус други поважни ствари за снимање.
Него вака некој начин, нешто да се тргне па да се среди, бидејки сигурно има некој начин да се убрза. Сеа не мислам на boosters и такви ствари, туку да се исклучат некои опции и да се избришат некои програми.
Гарант јас ако симнам 7-ца побрзо ќе работи него на 10-ка.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Тесен буџет, плата мала, оваа година да сменам нешто тешко. Плус други поважни ствари за снимање.
Него вака некој начин, нешто да се тргне па да се среди, бидејки сигурно има некој начин да се убрза. Сеа не мислам на boosters и такви ствари, туку да се исклучат некои опции и да се избришат некои програми.
Гарант јас ако симнам 7-ца побрзо ќе работи него на 10-ка.
Postoi programce za tweakanje na win10, treba trajno da gi isklucis defenderot (ovoj najvise usporuva i pravi problemi poso kaj nas vecinoma piratski sw se upotrebuva, igri programi itn), cortanata, autoapdejtot i na windowsot i drajverite, isklucuvanje na timestamp-ot za fajlovite. ima use neso sitno ali uglavnom ovie se glavnite podesavki.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Тесен буџет, плата мала, оваа година да сменам нешто тешко.
Оваа година?
ОВАА ГОДИНА?
Април сме. Уште 8 месеци има годинава. ~240 дена.
~240 дена ќе бидеш без SSD?
Имаш i5 осма генерација, 1050ti, 16gb рам и ОВАА ГОДИНА нема да најдеш 1500 денари за SSD?
Ти си дел од причините зошто си отидов од форумов.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
на 50к компјутер ссд да нема е срамота.
но факт е дека на многумина windows 10 им е побавен од 7 или 8.1.
со програмчиња како O&O ShutUp10 и W10Privacy може да се тргнат доста од непотребните глупости во 10ката
а тука се и они закрпите за безбедносните пропусти на Intel кои значително го успоруваат системот. Ти може лесно да се исклучат со InSpectre.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Оваа година?
ОВАА ГОДИНА?
Април сме. Уште 8 месеци има годинава. ~240 дена.
~240 дена ќе бидеш без SSD?
Имаш i5 осма генерација, 1050ti, 16gb рам и ОВАА ГОДИНА нема да најдеш 1500 денари за SSD?
Ти си дел од причините зошто си отидов од форумов.
Нејќам да одам надвор од темата, ама тој компјутер ми беше one time only избор, па морав да скратам на некои работи. Намерно не земав SSD, а критикувам дека јас у овој свет не сум едини што збори колку Windows 10 успорува.
1500 денари SSD би било околу 128GB (idk), али сепак мене би ми требало околу 300 - 500GB бидејки имам доста игрици.
Тежок е животот, мали примања, за поважни ствари у живот собирам пари, компјутерот сигурно дом, храна нема да ми даде. Па така да моментално ништо не дирам.

Жити све, луѓе почнаа да се гасат од форумов заради мене :sick:
Немојте бре, не планирав до толку далеку да отиде ова...
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
17
дали тоа само на мене делумно споро отвара апликации windows - от?
Не, го немам најновиот апдејт, и привремено исклучив бидејки прочитав дека тој уште толку успорувал.
Имам HDD, ама и на лаптопот HDD имав, со помала брзина на Windows 7 пак побрзо отвараше неголи на 10 - ка.
Станува збор за компјутер од 50 бона.
Mozila Firefox треба минута дур да отвори.
Решение???
(И на почетокот кога го земав беше онака "споро", одошто очекував дека ќе биде).
Под споро мислам дека им треба малце повеќе време на одредени апликации да се вчитаат.
Да не е нешто до последните апдејти?

i5 8400
16GB RAM
1050Ti
1TB HDD

Help?
Неколку работи може да се проблем.

1. HDD најверојатно, чим од почетокот имаш сумљиви перформанси. HDD ти е најоптоварен дел во принцип без разлика шо правиш на PC. Коа ќе уклучиш PC оди право во Task Manager во Processes и види со колкав капацитет ти работат CPU, RAMот i DISKот. Се кладам дека диск ке ти пишти со 100% некои 3-4 мин од кога ке го уклучиш PC па по некое време ке се намали на 50-70%, и при секоја дадена команда после тоа на пример да уклучиш Firefox одма ќе рипа на 100% оптовареност. Решење за ова имаш веројатно само 2: Да купиш SSD или да го форматираш постоечкиот HDD со тоа што рачунај за 2 месеца ќе биде пак истата приказна како сега ради самиот Windows 10 кој што реално е x10 позахтевен од неговите предходници. Windows 10 е проблематичен само за HDD и ако е полн со вируси.

2. Мониторирај ги деловите и види ја температурата на системот да не некој дел ти прегрева па поради тоа да не ги испорачува очекуваните перформанси. Можеш да му направиш и Stress test и да видиш како ке се покаже.

3. HDD ти е full и не може да диши. Направи Disk Cleanup и среди го windowsот со програми како System mechanic и слични програми

4. Како шо ти реков, вируси = формат...

На таа конфигурација изгледа само HDD како проблем, пошо ти е како ферари на трупчиња (трупчињата ти се HDDто :D)
И јас го имав твојов проблем до пред 2 месеца на Intel 3та генерација процесор и 8gb рам. Ставив SSD и сега мислам дека имам машина од 2 бона
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.651
Поени од реакции
38.837
Ссд и на пентиум 4ка да ставиш некој ќе рече којзнае што машина тераш.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Нејќам да одам надвор од темата, ама тој компјутер ми беше one time only избор, па морав да скратам на некои работи. Намерно не земав SSD, а критикувам дека јас у овој свет не сум едини што збори колку Windows 10 успорува.
1500 денари SSD би било околу 128GB (idk), али сепак мене би ми требало околу 300 - 500GB бидејки имам доста игрици.
Тежок е животот, мали примања, за поважни ствари у живот собирам пари, компјутерот сигурно дом, храна нема да ми даде. Па така да моментално ништо не дирам.

Жити све, луѓе почнаа да се гасат од форумов заради мене :sick:
Немојте бре, не планирав до толку далеку да отиде ова...
Kolku i da e pobrz ssd nema pricina zosto relativno brzo da ne bi rabotelo i so obicen hdd. Ako taka sporo otvara ko so si napisal imas nekoja sw ili ne daj boze hw greska. So program hdtune testiraj go diskot, so program furmark se testira grafickata, so program intelburn se testira procesorot i ramot. Otvori pcto i razmrdaj gi site kabli i konektori, a najdobro site konektori da se otkacat i povtorno zakacat, isto i plockite ram izvadi gi i povtorno vrati gi nazad, mislam razbiras sto sakam da ti kazam. Snimi si nekoe live linux cd/dvd pa probaj butiraj linux od nego se razbira bez instalacija i vidi kako ke raboti. Ako i toj se vlece imas nekoj hw problem. Isto taka pametno bi bilo da se napravi taze preinstalacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom