Windows 10

Член од
11 април 2012
Мислења
4.282
Поени од реакции
4.689
Кога Linux ќе има иста поддршка како Windows за игрици, да дојдеш да ми се јавиш.
(Може игри да се игра, ама има многу игри кои што за жал не се поддржани на Linux, а и нема да бидат.)
Аха значи мерило за добар оперативен систем е колку игрици може да играш на него, добро да си знам.
Многу го искомплицираа виндовсот со десеткава, 7 беше тој совршен оперативен, апдејти нема ако подесиш без да чепкаш регистри, нема логин на секој старт (знам дека може да се исклучи и ова), нема блоутвер преинсталиран, у глобала повише јузер френдли е 7, таков требаше и 10 да биде без сите овие напорни ствари кој што не се разбира ете мора да ги трпи секој ден.
Напротив баш 10кава е мн поелегантна и полесна за работа поготово за оние што не се разбираат доста повеќе ги потсеќа на она што го гледаат на мобилен во форма на андроид или иос.
За тоа со апдејтите до некаде ќе се сложам пример безбедносни надградби никад не би дозволил да се гасат дури и ако не си аптудејт би забранил употреба, а за останатите надградби би оставил да е на корисникот дали сака или не
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да не
Па има поддршка, имаш и репо од кај да симињаш. Кои програмерски алатки живти мајка? Повеќето од девелоперскиве туторијали ти се со bash команди, ssh клуч за да изгенерираш на виндоус ти треба putty да инсталираш, исто и за докер, мораш хајперви да имаш инсталирано ,фактички виртуелка на линукс, за да користиш Докер.
Да не заборавивте како се вика темава? Не е за тоа што е подобро Виндоус или Линукс.
Но кога веќе сме тука. Дај не ме ... Фотошоп и илустратор за линукс? Уште неколку алатки што ги користам (кои небитно) исклучиво за Виндоус ги има.
Што се однесува до Линукс 99% што го користат само за ФБ им служи и чат пат по некој филм. А зошто? Затоа што немал вируси..... бог да чува, смешки. За по дома и за просечен корисник, линукс не е.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.023
Да не

Да не заборавивте како се вика темава? Не е за тоа што е подобро Виндоус или Линукс.
Но кога веќе сме тука. Дај не ме ... Фотошоп и илустратор за линукс? Уште неколку алатки што ги користам (кои небитно) исклучиво за Виндоус ги има.
Што се однесува до Линукс 99% што го користат само за ФБ им служи и чат пат по некој филм. А зошто? Затоа што немал вируси..... бог да чува, смешки. За по дома и за просечен корисник, линукс не е.

Ти спомна програмерски алатки. Фотошоп и Илустратор не се програмерски алатки. У одбрана на Линукс(Убунту) ќе ставам 10 бесплатни алтернативи на фотошоп кои можеш да ги користиш на Убунту :). Кога сме кај мултимедиа, графички дизајн, музичка продукција итн мекот владее. Не од лично искуство туку од луѓе кои знам дека се бавтаат со такви ствари, значи зборам и за апликации и за хардвер.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.282
Поени од реакции
4.689
Ти спомна програмерски алатки. Фотошоп и Илустратор не се програмерски алатки. У одбрана на Линукс(Убунту) ќе ставам 10 бесплатни алтернативи на фотошоп кои можеш да ги користиш на Убунту :). Кога сме кај мултимедиа, графички дизајн, музичка продукција итн мекот владее. Не од лично искуство туку од луѓе кои знам дека се бавтаат со такви ствари, значи зборам и за апликации и за хардвер.
Ај да не се шири мн споредбава сепак темата не е за споредб, напротив за споделување работи и совети поврзани со Windows 10
Иначе имам прашање за тебе можеш и на порака да ми одговориш, што е толку посебен мекот на хардвер?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ти спомна програмерски алатки. Фотошоп и Илустратор не се програмерски алатки. У одбрана на Линукс(Убунту) ќе ставам 10 бесплатни алтернативи на фотошоп кои можеш да ги користиш на Убунту :). Кога сме кај мултимедиа, графички дизајн, музичка продукција итн мекот владее. Не од лично искуство туку од луѓе кои знам дека се бавтаат со такви ствари, значи зборам и за апликации и за хардвер.
Не читаш или??
Кога линукс ќе направи ОС кој нема 5 пати годишно да вади нови верзии, кога ќе има подршка за програми како Адоб, програмерски алатки е тогаш ќе е ОС. Демек adware, spyware на линукс нема? Ич.
Фотошоп и илустратор се на Адоб (Adobe), Dreamweaver, Acrobat кои ги користам, исто. Да не споменувам за Premiere.
Да не заборавивте како се вика темава? Не е за тоа што е подобро Виндоус или Линукс.
Но кога веќе сме тука. Дај не ме ... Фотошоп и илустратор за линукс? Уште неколку алатки што ги користам (кои небитно) исклучиво за Виндоус ги има.
Што се однесува до Линукс 99% што го користат само за ФБ им служи и чат пат по некој филм. А зошто? Затоа што немал вируси..... бог да чува, смешки. За по дома и за просечен корисник, линукс не е.
На програмерски алатки мислам.
А тоа што имало некакви си (читај: никакви) алтернативи, заеби, не постои алтернатива за Adobe пакетот.
Аха значи мерило за добар оперативен систем е колку игрици може да играш на него, добро да си знам.
Не ја потценувај улогата и на тој дел. Ако јас и ти не играме не значи дека на децава тоа не им е важно.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.282
Поени од реакции
4.689
Фотошоп и илустратор се на Адоб (Adobe), Dreamweaver, Acrobat кои ги користам, исто. Да не споменувам за Premiere.

Не ја потценувај улогата и на тој дел. Ако јас и ти не играме не значи дека на децава тоа не им е важно.
Освен dw ништо друго нема програмерско од адоб, и тоа што го има барем за програмери и не е нешто посебно (океј зависи и за што го користиш ама за пример јава, пајтон, ц/ц++ не е мн популарен).

И да тоа што јас не играм не значи дека го игнорирам тој дел, ама некој да ми оценува оперативен систем врз основа на тоа дали е за играње или не е најглупавото нешто што сум прочитал. Сепак оперативен систем е а не конзола за играње
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не читаш или??

Фотошоп и илустратор се на Адоб (Adobe), Dreamweaver, Acrobat кои ги користам, исто. Да не споменувам за Premiere.

На програмерски алатки мислам.
А тоа што имало некакви си (читај: никакви) алтернативи, заеби, не постои алтернатива за Adobe пакетот.

Не ја потценувај улогата и на тој дел. Ако јас и ти не играме не значи дека на децава тоа не им е важно.
тоа сето работи и на mac, а последните години оперативните за mac се базирани на linux
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.023
Не читаш или??

Фотошоп и илустратор се на Адоб (Adobe), Dreamweaver, Acrobat кои ги користам, исто. Да не споменувам за Premiere.

На програмерски алатки мислам.
А тоа што имало некакви си (читај: никакви) алтернативи, заеби, не постои алтернатива за Adobe пакетот.

Не ја потценувај улогата и на тој дел. Ако јас и ти не играме не значи дека на децава тоа не им е важно.
Кои програмерски алатки, Dreamweaver?:) Можеш да инсталираш Фотошоп и Илустратор на Линукс, не знам што ти е проблемот со тоа што ти наведов бесплатни алтернативи за Убунту.

Ај да не се шири мн споредбава сепак темата не е за споредб, напротив за споделување работи и совети поврзани со Windows 10
Иначе имам прашање за тебе можеш и на порака да ми одговориш, што е толку посебен мекот на хардвер?
Конкретно за музичка продукција

https://www.producerspot.com/mac-vs-pc-which-is-best-for-music-production
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Освен dw ништо друго нема програмерско од адоб, и тоа што го има барем за програмери и не е нешто посебно (океј зависи и за што го користиш ама за пример јава, пајтон, ц/ц++ не е мн популарен).

И да тоа што јас не играм не значи дека го игнорирам тој дел, ама некој да ми оценува оперативен систем врз основа на тоа дали е за играње или не е најглупавото нешто што сум прочитал. Сепак оперативен систем е а не конзола за играње
Wiksa, не ги мешај тие работи. Не реков дека е Адоб програмерска алатка. Адоб си е Адоб, програмерски алатки се друго. Кои јас користам не е битно во дискусијава (хинт: МС ВС а и други)
Не да се оценува според игрите туку и тоа е дел, како општонаменски ОС.
Кои програмерски алатки, Dreamweaver?:) Можеш да инсталираш Фотошоп и Илустратор на Линукс, не знам што ти е проблемот со тоа што ти наведов бесплатни алтернативи за Убунту.
Нема потреба граматика да се учиме да му се невиди. Запирка има помеѓу Адоб и програмерски алатки. види погоре.
Да да секако дека може да се инсталира, преку емулација. Изворно не. А алтернативите далеку се од Адоб.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
арно си тераше мајкрософт со xp, да продолжеше да го усовршува денеска ќе имаме одличен оперативен. ама тој пусти профит, тие гладни инвеститори.
не знаат да направат пари со друго нешто, и во оперативниот како најуспешен проект почнаа да убацуваат некакви сервиси непотребни, app store на десктоп на кој му треба. cortana, onedrive, разни глупости. кој што сака нека си инсталира. ама да биде додатна апликација не набутана во оперативниот.

skype го купија, одлична апликација ја уништија. што фати мајкрософт се упропастува.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.282
Поени од реакции
4.689
Ајде запирката на @Атеист и јас ја промашив па дури и проверував да не извадиле адоб некое иде у меѓувреме а да не сум чул за него. Ама бро изгледа стварно ти не читаш него се ќе напраиш само да си у право. Убаво си пиша немаш лично искуство него си слушнал или прочитал. Користам мек и за парите кои го платив суперкомпјутер се склапа а не комодоре.
Е сега што софтверот е страшно добар за мултимедија тоа е друго.

Wiksa, не ги мешај тие работи. Не реков дека е Адоб програмерска алатка. Адоб си е Адоб, програмерски алатки се друго. Кои јас користам не е битно во дискусијава (хинт: МС ВС а и други)
Не да се оценува според игрите туку и тоа е дел, како општонаменски ОС.
Прав си запирката мн менува ама сум ја испуштил.
Реално замена за адоб на линукс колку и да има пак нема :)
За програмирање јас би ипак пре на уникс (мада мн зависи и што програмираш), знам само за ц# имаше проблеми.
А мс вс пример мене ми е ужасно и воопшто не го сакав, ама па за разлика од него MS VS Code ми е незаменлив во последно време :) (а немам ниедна машина на виндовс)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.023
Ајде запирката на @Атеист и јас ја промашив па дури и проверував да не извадиле адоб некое иде у меѓувреме а да не сум чул за него. Ама бро изгледа стварно ти не читаш него се ќе напраиш само да си у право. Убаво си пиша немаш лично искуство него си слушнал или прочитал. Користам мек и за парите кои го платив суперкомпјутер се склапа а не комодоре.
Е сега што софтверот е страшно добар за мултимедија тоа е друго.
Не ми беше намерата да бидам ја во право, ти ми постави прашање, ја ти стаив линк. Ти си тој што не чита. :) Нормално дека можеш за парите да составиш ѕвер од пц, а ниту пак ја сум сопственик на мек и можам да споделам искуство, ти си тој. Конкретно од познаник знам дека се подобри за музичка продикција, според него ги решaваат проблемите со latency issues. А и генерално се постабилни и потивки машини, компонентите трошат помалку струја, ситемот нема потреба да се ребутира и да го остаиш така уклучен со месеци. Колку што ми е познато апдејтите им се достапни и на доста постари машини што е топ од аспект на customer experience.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.282
Поени од реакции
4.689
Не ми беше намерата да бидам ја во право, ти ми постави прашање, ја ти стаив линк. Ти си тој што не чита. :) Нормално дека можеш за парите да составиш ѕвер од пц, а ниту пак ја сум сопственик на мек и можам да споделам искуство, ти си тој. Конкретно од познаник знам дека се подобри за музичка продикција, според него ги решaваат проблемите со latency issues. А и генерално се постабилни и потивки машини, компонентите трошат помалку струја, ситемот нема потреба да се ребутира и да го остаиш така уклучен со месеци. Колку што ми е познато апдејтите им се достапни и на доста постари машини што е топ од аспект на customer experience.
Па јас ја прочитав цела статија што ја стави и според напишаното имаш подобар хардвер на компјутерот што е составен за скоро пола цена (ако броиме и мониторот). Затоа ти реплицирав јас за хардверот.
Аpple на ниеден уред нема некои wow хардвер, да добро одбрани делови совршено вклопени со правилни драјвери за нив. Но реално пренапумпана цена. Е сега што сето тоа заедно со софтверот функционира мн подобро од windows/linux машина склопени со мн помоќен хардвер е друга работа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.023
Па јас ја прочитав цела статија што ја стави и според напишаното имаш подобар хардвер на компјутерот што е составен за скоро пола цена (ако броиме и мониторот). Затоа ти реплицирав јас за хардверот.
Аpple на ниеден уред нема некои wow хардвер, да добро одбрани делови совршено вклопени со правилни драјвери за нив. Но реално пренапумпана цена. Е сега што сето тоа заедно со софтверот функционира мн подобро од винфовс/линукс машина склопени со мн помоќен хардвер е друга работа.
Точно тоа што сакав да го кажам, не ми беше идејата да потенцирам дека ќе добиеш подобра машина во смисол на overall перформанси, туку ако планираш профи да идеш со музичка продукција/мастеринг и што ти ја знам, ако имаш пари нормално, купи си мек, ако планираш и други работи да праиш купи си pc. Тоа беше и поентата на статијата.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Аха значи мерило за добар оперативен систем е колку игрици може да играш на него, добро да си знам.
За нас гејмерите да,бидејки важно е да има поддршка на сите игри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom