Wimbledon 2019

Кој ќе биде годинешниот победник?

  • Новак

    Гласови: 24 54,5%
  • Роџер

    Гласови: 9 20,5%
  • Рафа

    Гласови: 7 15,9%
  • Некој друг

    Гласови: 4 9,1%

  • Вкупно гласачи
    44
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Уметник.
На долги размени го доби мечов а 38 години има. 14-4 беше за Роџер во поените над 5 удари на крај од трет сет. Страшно е спремен, и на Роланд се виде. Ненормално физички е спремен, сите граници ги помести.
Овој Роџер е најдобар у последниве 5 години.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не само што победи него Надал беше тотално збунет и надигран, знаете ли што значи Надал од основна да биде надигран од Фед на кого од секогаш скоро го доминирал од таква позиција, и тоа на 38?!

Да не збориме за винери, константност, смиреност. Приказната за Надал е уште пред 2 години завршена кога се работи за дуели надвор од земјени турнири вс Фед.

Колку беше смирен, толку муда имаше што СВЕСНО се откажа од 2 сет, за да се врати после, UNREAL!
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
au da ne si im u kozha na navivacite na nadal, kolku samo frustriracki los mec izigra duri i mene me nervirase iako sakav fed da vkrsti so novak a ne on, prvo iznenaduvacki, fizicki potona otide u tri lepe, vtoro, ritrnite, igrata na vtor servis, dolgite razmeni, 100 sansi prokockani, sansi koi novak u nedela glatko ke gi koristi.
Ako sve bide u red, bi trebalo novak da ja odbrani titulata, od segasna perspektiva i rafa ke bese ok protivnik, poim nemav deka e izvodlivo sea da padne vaka fizicki i da potone, site udari mu zataija, forhendite narocito sto bese duri i zalno za gledanje, od druga strana federer po ne znam koj pat si ja pokaza svojata klasa, uste go krasi sampionskiot mentalitet iako e kade kade poslab od svojot prajm, cudo e ova sto go pravi na ebani (skoro )38 godini.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
au da ne si im u kozha na navivacite na nadal, kolku samo frustriracki los mec izigra duri i mene me nervirase iako sakav fed da vkrsti so novak a ne on, prvo iznenaduvacki, fizicki potona otide u tri lepe, vtoro, ritrnite, igrata na vtor servis, dolgite razmeni, 100 sansi prokockani, sansi koi novak u nedela glatko ke gi koristi.
Ako sve bide u red, bi trebalo novak da ja odbrani titulata, od segasna perspektiva i rafa ke bese ok protivnik, poim nemav deka e izvodlivo sea da padne vaka fizicki i da potone, site udari mu zataija, forhendite narocito sto bese duri i zalno za gledanje, od druga strana federer po ne znam koj pat si ja pokaza svojata klasa, uste go krasi sampionskiot mentalitet iako e kade kade poslab od svojot prajm, cudo e ova sto go pravi na ebani 38 godini.
Не беше проблем од кондициски аспект, воопшто не се слагам.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.564
Поени од реакции
13.893
au da ne si im u kozha na navivacite na nadal, kolku samo frustriracki los mec izigra duri i mene me nervirase iako sakav fed da vkrsti so novak a ne on, prvo iznenaduvacki, fizicki potona otide u tri lepe, vtoro, ritrnite, igrata na vtor servis, dolgite razmeni, 100 sansi prokockani, sansi koi novak u nedela glatko ke gi koristi.
Ako sve bide u red, bi trebalo novak da ja odbrani titulata, od segasna perspektiva i rafa ke bese ok protivnik, poim nemav deka e izvodlivo sea da padne vaka fizicki i da potone, site udari mu zataija, forhendite narocito sto bese duri i zalno za gledanje, od druga strana federer po ne znam koj pat si ja pokaza svojata klasa, uste go krasi sampionskiot mentalitet iako e kade kade poslab od svojot prajm, cudo e ova sto go pravi na ebani (skoro )38 godini.
Не, едноставно Федерер одигра маестрално, нема кривица кај Надал.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
Не беше проблем од кондициски аспект, воопшто не се слагам.
kaj rafa ? Au ne me jebi, ocajno loso se postavuvase na site udari, go nemase onoj footwork koj e trejdmark za nego, na kraj kraeva i forhendite u posledniot set mu bea mizerni preslabi a i toa mu e uste edna trejdmark karakteristika, totalno padna vo sekoj segment od igrata naglo, nesto sto retko mu se desava.
Не, едноставно Федерер одигра маестрално, нема кривица кај Надал.
Ne negiram deka on bese maestralen, ama deka nadal potona na fizicki plan, narocito vo posledniot set, potona, i toa bese preevidetno glupo e ova da se negira, niti pak nesto loso e kazano so ova, so ogled deka i toa e del od ovoj sport, mnogu biten faktor, fizickata spremnost, problem koj denes federer go nemase.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
au da ne si im u kozha na navivacite na nadal, kolku samo frustriracki los mec izigra duri i mene me nervirase iako sakav fed da vkrsti so novak a ne on, prvo iznenaduvacki, fizicki potona otide u tri lepe, vtoro, ritrnite, igrata na vtor servis, dolgite razmeni, 100 sansi prokockani, sansi koi novak u nedela glatko ke gi koristi.
Ako sve bide u red, bi trebalo novak da ja odbrani titulata, od segasna perspektiva i rafa ke bese ok protivnik, poim nemav deka e izvodlivo sea da padne vaka fizicki i da potone, site udari mu zataija, forhendite narocito sto bese duri i zalno za gledanje, od druga strana federer po ne znam koj pat si ja pokaza svojata klasa, uste go krasi sampionskiot mentalitet iako e kade kade poslab od svojot prajm, cudo e ova sto go pravi na ebani (skoro )38 godini.
Какви шанси прокоцкани какви бакрачи. Имаше Надал 1,2 брејк топки да се врати у сет и тоа беше. Сервисот на Рафа висеше цел трет и четврт сет. Да не е борец каков што е, 6-2 6-2 не му бегаа.

За физички, дури и у последен гем по 3 саати трчаше ко ментален. И при одењето накај клупа трчаше. Врска нема тоа физички дека паднал.
А дека можеше подобро да игра можеше.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
Какви шанси прокоцкани какви бакрачи. Имаше Надал 1,2 брејк топки да се врати у сет и тоа беше. Сервисот на Рафа висеше цел трет и четврт сет. Да не е борец каков што е, 6-2 6-2 не му бегаа.
Вторите сервиси и очајните ритрни, како и у тајбрејкот каде у клучните моменти грешеше, имаше простор да прави брејкови, и да наметне некој психолошки притисок врз федекс.
Денес ритрнот го уби рафа, очаен во клучни моменти на втор сервис на противникот. Еве ја недела, ќе видиш како ќе се понаша во истите ситуации и новак, а и рафа патем кажано не е играч кој има лош ритрн, напротив, али денес беше очај кога најмногу требаше, како и во долгите размени од бејслајнот што е пак ке кажам, доста нетипично за него. Ко наеднаш сите да го заборавија фактот што рафа имаше докторирано на тема силување на бекхендот на Роџер. Денес ништо од тоа не видовме, и јебига, заслужено изгуби.
А фактот што физички не беше кадарен денес да издржи беше проблем плус за него, така да од оваа перспектива и подобро што федерер оди во финале а не он, нема што да се бара против новак у ситуација да тонеш на физички план после 2 ипол изиграни сета.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Па во последните неколку гемови Надал изгледаше по одморен отколку Фед. Особено последниот гем се претрча Надал.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
Вторите сервиси и очајните ритрни, како и у тајбрејкот каде у клучните моменти грешеше, имаше простор да прави брејкови, и да наметне некој психолошки притисок врз федекс.
Денес ритрнот го уби рафа, очаен во клучни моменти на втор сервис на противникот. Еве ја недела, ќе видиш како ќе се понаша во истите ситуации и новак, а и рафа патем кажано не е играч кој има лош ритрн, напротив, али денес беше очај кога најмногу требаше, како и во долгите размени од бејслајнот што е пак ке кажам, доста нетипично за него. Ко наеднаш сите да го заборавија фактот што рафа имаше докторирано на тема силување на бекхендот на Роџер. Денес ништо од тоа не видовме, и јебига, заслужено изгуби.
А фактот што физички не беше кадарен денес да издржи беше проблем плус за него, така да од оваа перспектива и подобро што федерер оди во финале а не он, нема што да се бара против новак у ситуација да тонеш на физички план после 2 ипол изиграни сета.
Не може да го силува бекхендот на Роџер на Wimbledon, зошто спинот се губи при отскок.
Тоа со физичка подготвеност не ти држи вода, Надал како животно и џелат ги победуваше останатите, со крвнички винери и физичка и психолошка доминантност, ги тераше другите да мислат дека се гомно.
Федерер го надигра на секој план, технички, тактички и психолошки.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Вторите сервиси и очајните ритрни, како и у тајбрејкот каде у клучните моменти грешеше, имаше простор да прави брејкови, и да наметне некој психолошки притисок врз федекс.
Денес ритрнот го уби рафа, очаен во клучни моменти на втор сервис на противникот. Еве ја недела, ќе видиш како ќе се понаша во истите ситуации и новак, а и рафа патем кажано не е играч кој има лош ритрн, напротив, али денес беше очај кога најмногу требаше, како и во долгите размени од бејслајнот што е пак ке кажам, доста нетипично за него. Ко наеднаш сите да го заборавија фактот што рафа имаше докторирано на тема силување на бекхендот на Роџер. Денес ништо од тоа не видовме, и јебига, заслужено изгуби.
А фактот што физички не беше кадарен денес да издржи беше проблем плус за него, така да од оваа перспектива и подобро што федерер оди во финале а не он, нема што да се бара против новак у ситуација да тонеш на физички план после 2 ипол изиграни сета.
Тоа да. Имаше милион втори сервиси на почеток на гем и ги враќаше у аут. Или ќе врати прв сервис па чиста размена со бекхенд паралела избацуваше. Клучни поени со кои можеше да наметне притисок. Потфрли Рафа ама во играта, физички ок си беше.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Не знам што ќе правиме откако тројцава ќе ги нема на турот... Не глеам ниеден од младиве достоен за следење и навивање. Факт е дека долго, дооолго време оваа златна ера нема да се повтори каде истовремено играат и се натпреваруваат меѓусебно најдобрите тројца на сите времиња. :cuc:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom