Wimbledon 2012 (25 јуни - 8 јули)

Шампион/ка на Wimbledon ?


  • Вкупно гласачи
    67
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Рекордер на АО - Федерер (shared record)
Рекордер на Вимби - Федерер (shared record)
Рекордер на УС - Федерер (shared record)

Што повеќе да се зборува за разноврсноста и генијалноста на човеков?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.568
Рекордер на АО - Федерер
Рекордер на Вимби - Федерер (shared record)
Рекордер на УС - Федерер (shared record)

Што повеќе да се зборува за разноврсноста и генијалноста на човеков?
A na najteshkata podloga, a ? A ? A ? A ? :pos:

p.s. I rekov pred vishe od pola mesec, vakov igrac samo po penzija se otpishuva, i milo mi e toa sto se potvrdi sega bez razlika sto e na smetka na Nole, ne e loso od pocetok do kraj da se isprati karierata na vakov velikan i broj 1 vo istorijata, pa makar i da ne navivash za nego.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
A na najteshkata podloga, a ? A ? A ? A ? :pos:

p.s. I rekov pred vishe od pola mesec, vakov igrac samo po penzija se otpishuva, i milo mi e toa sto se potvrdi sega bez razlika sto e na smetka na Nole, ne e loso od pocetok do kraj da se isprati karierata na vakov velikan i broj 1 vo istorijata, pa makar i da ne navivash za nego.
Фановите од Новак и Федекс некако подобро се разбираат. Оние на Надал (со исклучоци, се разбира, овде има многу исклучоци и ми е мило) најчесто им смета и едниот и другиот. Едниот пошо лани покажа вонземски тенис и нивниот идол буквално беше прегазен, а другиот им смета затоа што е најдобар тенисер на сите времиња и Надал секогаш ќе биде во одредена сенка. Додека пак на фановите на Федерер баш им прија Новак и неговата форма последниве две години, бидејќи е добра кочница за незапирливиот Надал. Ептен јак триаголник, ми се чини најдобро трио во сите спортови воопшто. Треба да бидеме благодарни што сме сведоци на тоа. :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.416
Поени од реакции
42.673
Најискрено, помалце мака ми е за Ноле што падна на второ место.. Ама ептен се радувам што Федерер се враќа прв и ќе го руши рекордот на Сампрас ако не се лажам на најмногу недели поминати на врвот.. Дефинитивно, најголем на сите времиња - Роџер Федерер.. :cuc:

Честито нека му е!
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Кога Надал ќе изгуби, нема да освои турнир... има неколку објаснувања , се поклопиле коцките, се „повредил“, и содерлинг изникнал од никаде :D
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Пуштете СК, неизвесно финале се игра во микс дабл. Паек и Веснина го освоија вториот сет по 5-2 негатива и влегоа во трет сет ..

ПС - Браво за мајсторот, направи ќеЈф. (y)
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.218
Поени од реакции
4.964
ПОВТОРНО БРОЈ 1 :vozbud:
7
титула на Вимблдон, се израмни со Сампрас, вкупно 75 во неговата кариера, со еден збор ЦАР!!!
Многу добар тенис имаше денес...
Мареј ме изненади на Вимблдон, според неговата игра трева му лежи најдобро, играше и денес добро во некој наврати беше и подобар од Федерер како на пример неизнудени грешки Мареј имаше околу 20, а Федерер 35/6, во ас удари Мареј 16 а Федерер 11. Позитивно ме изненади Мареј, со оглед на тоа што игра топло-ладно на Вимблдон изигра одлично уште од 1 коло имаше незгоден противник русинот Давиденко па се до финалето имаше стабилни тенисери...
Не е стабилен Мареј, не игра стабилно, некогаш знај и сам да се порази, денес не беше така каде одлично му изигра големиот Федерер и заслужено стигна до титула..
Солзи ми дојдоја и мене ко го видов Федерер :place:
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Мареј да се среди психички да може да изигра константно добро барем еден цел турнир ќе има сигурно гренд слем до крајот на неговата кариера.
Едноставно како што кажа некој погоре, роден е у погрешно време кога ги има Надал Џокович и Федерер.

Како и да е Мареј е класа пред останатите тенисери ама и не е на исто ниво со другиве 3ца.
Му посакувам барем еден гренд слем у кариерата, ќе му се насмее среќата еднаш сигурно :)

За Федерер не е потребно да се трошат зборови, тоа е човекот што ги поставува границите и неговите рекорди ќе треба да се бркаат во иднина.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.650
Поени од реакции
81.700
Дел Пиеро на неговиот фб профил му го честита успехот на Федерер

Federer infinito! Complimenti Roger, immenso campione, 7 volte re a Wimbledon.
//
Limitless Federer!
Compliments Roger, an immense champion, 7 time king at the Wimbledon.

:cuc:
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Прв пат пишувам на темава иако долго време пратам тенис....фан сум на Родик, денеска сакав да победи Мареј, заслужува грен слем, ама денеска неможеше да го добие заради феноменалниот Федерер. Се што ќе направеше супер Енди, Роџер имаше уште подобар одговор...се на се одличен тенис, на крајот солзите на лицето на Енди кажуаа колку му значи Вимболдон пред се, да освои грен слем пред домашните навивачи, претходно губеше 3 финалиња на Австралија ама ниеднаш не беше блиску да заплачи....
П.С. Читам оти некои од вас велат оти Мареј бил шит плеер...ајде некој нека ми објасни освен вториот сервис кај него дали постои друга лоша страна...тој е само роден во погрешно време, во најконкурентното време во историјата на тенисот.....
 
С

сашенко

Гостин
Фановите од Новак и Федекс некако подобро се разбираат. Оние на Надал (со исклучоци, се разбира, овде има многу исклучоци и ми е мило) најчесто им смета и едниот и другиот. Едниот пошо лани покажа вонземски тенис и нивниот идол буквално беше прегазен, а другиот им смета затоа што е најдобар тенисер на сите времиња и Надал секогаш ќе биде во одредена сенка. Додека пак на фановите на Федерер баш им прија Новак и неговата форма последниве две години, бидејќи е добра кочница за незапирливиот Надал. Ептен јак триаголник, ми се чини најдобро трио во сите спортови воопшто. Треба да бидеме благодарни што сме сведоци на тоа. :)
Зашто мислам дека на Надал и Федерер фановите подобро се разбираат? Барем мене ми било увек полесно со Федерерците. Со на Новак фановите имав бааги мака да се разберам пошто лично го потценив Новак премногу, (што беше сосема разбирливо и не ми е јасно зашто тоа нив ги чудеше. Да, они беа преголеми оптимисти за таа сезона, ама сите други неутрални фанови на тенисот беа скептици и очекував поголемо разбирање пошто и они знаеа каков е Новак ама ете испаднаа во право, да не им вадам маубет сеа..Али пошто Рафа го наеба тогаш ептен хаха, војна се објави тука на темиве за тоа кој зашто како и до кога ке игра вака добро/лошо). И тој период тогаш, ми стигаа маубети од типот криво ти е пошто фаворитот ти губи и се испокравме тука ама такви муабети немало со на Федерер фановите. Со Федерер фановите, дали не се сеќавам или незнам што е работа ама сигурен сум дека не сум имал расправии некакви. Се знаело од увек кои се Роџер и Рафа. Ние го пензиониравме увек пред време ;) они го потценуваа Надал за на други подлоги. И према тоа што го покажаа и двајцата од тогаш до сега, можам со сигурност да кажам дека сме немале врска што сме збореле. Федерер еве го број 1 е и 3-4 години после тоа а Надал освои 2 Вимболдона, Ус Опен, Аустралиа Опен и направи доста работи што они не веруваа тогаш (за бааги и се посрма ама нвм).

И сеа ке рече некој, тенис подфорумот важи за мирен подфорум, со мирна дискусија. Не би се сложил баш :D. Али пак, кога ке споредиш со религија и фудбал, ние сме пример на форумов хаха. Али ја би да се врати акцијата, да се разгори малце атмосферата станува досадно понекад...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Него гледам никој не спомна па ај да прашам.

Кога го прогласија Роџер за победник, не му го утнаа малце презимето? Нешто ко Фередер да рекоа или ја бладам :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom