Wikileaks и Julian Assange (генерална дискусија)

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
незнам зашо ама се мислам дека нема да го пуштат.. знаеме дека не е ради силувањата целата фрка али ај ни мачкаат очи со сила и не ебат у здрав памет
 
Г

Грејвдигер

Гостин
И шо напраи исплашениов германец годинава? Нишчо. Да беше кога го направи Фејсбукот ајде, ама сеа бе... жими онаквото личност на годината на Time.
ШТРАЈК! :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
И шо напраи исплашениов германец годинава? Нишчо. Да беше кога го направи Фејсбукот ајде, ама сеа бе... жими онаквото личност на годината на Time.
ШТРАЈК! :)
Токму тоа е прашањето, што направи Цукенберг за да го заслужи ова токму оваа година. Цифрите зад ФБ се импресивни, но, останува сомнежот дека Асанж е потиснат од политички причини. Дикреционот право на уредувачката политика на Тајм, да не се согласи со изборот на читателите е клучно во моментов. Во суштина народ гласа колку да се рече дека гласал. Оправдание на уредниците: Асанж не бил апсолутен победник, зашто на гласањето ставено на ФБ Лејди Гага била таа која имала повеќе гласови од него. И така...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Бритиш Петрол (Би-Пи) украле 10 милијарди $ вредна нафта од Азербејџан + имале слична фрка како таа во Мексиканскиот залив... Се за $$$$$

WikiLeaks cables: BP accused by Azerbaijan of stealing oil worth $10bn
The president of Azerbaijan accused BP of stealing billions of dollars of oil from his country and using "mild blackmail" to secure the rights to develop vast gas reserves in the Caspian Sea region, according to leaked US cables.

http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/15/wikileaks-azerbaijan-bp-oil-10bn


WikiLeaks cables: BP suffered blowout on Azerbaijan gas platform
Embassy cables reveal energy firm 'fortunate' to have evacuated workers safely after blast similar to Deepwater Horizon disaster

Striking resemblances between BP's Gulf of Mexico disaster and a little-reported giant gas leak in Azerbaijan experienced by the UK firm only 18 months before have emerged from leaked US embassy cables.
The cables reveal that some of BP's partners in the gas field were upset that the company was so secretive about the incident that it even allegedly withheld information from them. They also say that BP was lucky that it was able to evacuate its 212 workers safely after the incident, which resulted in two fields being shut and output being cut by at least 500,000 barrels a day with production disrupted for months.
http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/15/wikileaks-bp-azerbaijan-gulf-spill
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
U.S. Air Force blocks NewYork Times, Guardian over WikiLeaks

I kako i vo prikaskata so Carot Trajan... i kozjite usi...

Na gluposta i nema kraj... Koga trgnuva nadolu odi po nalos mozen redosled [Marfievi zakoni]

U.S. Air Force blocks NYT, Guardian over WikiLeaks [Reuters]
Propadna AMerika gotovo Assange e herojot od tvoite snista..

--- надополнето ---

Ilegal and imoral attacks? lol dali e legalno i moralno toj sto napravil?
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Propadna AMerika gotovo Assange e herojot od tvoite snista..

--- надополнето ---


Ilegal and imoral attacks? lol dali e legalno i moralno toj sto napravil?
Асанж за тоа што го направи според она што го читам е легално и морално, дури и да не е легално сигурно е морално и етички исправно да ја кажуваш вистината . Она што го направија другите е илегално иморално со војните и тоа што кријат многу работи од светот и народот
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ќе го скинат кај и да е... прво му местат ова со силувањето сега ќе излезе дека убил некој од програмерите итн итн итн.

Се мења поговоротката... “неможеш ниту со него ниту без него.. сеедно ќе те издаде“
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Ilegal and imoral attacks? lol dali e legalno i moralno toj sto napravil?
Да.

Легално е затоа што тој врши новинарска дејност, и негово право и обврска е ако има важна информација, да ја објави. Легално може да одговара оној кој ја протекол таа информација од неговата институција. А патем, Асанж не е американски граѓанин и тоа си е посебна приказна околу правните работи во случајов.

Морално е без трошка сомневање од 1000 причини и нема ни потреба да навлегувам во тоа, доволно кажаа некои од најпознатите интелектуалци во светот како и милиони луѓе, обични смртници како нас.

--- надополнето ---

И кауцијата е одобрена по втор пат.
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Асанж за тоа што го направи според она што го читам е легално и морално, дури и да не е легално сигурно е морално и етички исправно да ја кажуваш вистината . Она што го направија другите е илегално иморално со војните и тоа што кријат многу работи од светот и народот
Alo mrsulce koe ebeno moralno eticko pravo ima toj, ne e Amerikanec ne raboti vo State Department sto znaci ne e del od taa institucija da se pocustvuva vinoven za bilo sto? Koe moralno pa ebamu i eticko pravo ima toj da objavuva privatni razgovori na politicarite, sakas nekoj da objavi privatni razgovori od tvoeto semejstvo na internet? Plus toa kogo sakal da zadovoli so ova rabota zosto samo protiv Amerikanska diplomatija ajde neka objavi i od drugite vazni zemji kako sto e Rusija, Germanija,Francija,Italija, Avstralija, GB, Turcija... gluposti no najmnogu me nerviraat luge kako tebe sto se mnogu maloumni i lesno manipulativni.

--- надополнето ---

Да.

Легално е затоа што тој врши новинарска дејност, и негово право и обврска е ако има важна информација, да ја објави. Легално може да одговара оној кој ја протекол таа информација од неговата институција. А патем, Асанж не е американски граѓанин и тоа си е посебна приказна околу правните работи во случајов.

Морално е без трошка сомневање од 1000 причини и нема ни потреба да навлегувам во тоа, доволно кажаа некои од најпознатите интелектуалци во светот како и милиони луѓе, обични смртници како нас.

--- надополнето ---

И кауцијата е одобрена по втор пат.
Si pagas sam vo svojata dupka.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Alo mrsulce koe ebeno moralno eticko pravo ima toj, ne e Amerikanec ne raboti vo State Department sto znaci ne e del od taa institucija da se pocustvuva vinoven za bilo sto? Koe moralno pa ebamu i eticko pravo ima toj da objavuva privatni razgovori na politicarite, sakas nekoj da objavi privatni razgovori od tvoeto semejstvo na internet? Plus toa kogo sakal da zadovoli so ova rabota zosto samo protiv Amerikanska diplomatija ajde neka objavi i od drugite vazni zemji kako sto e Rusija, Germanija,Francija,Italija, Avstralija, GB, Turcija... gluposti no najmnogu me nerviraat luge kako tebe sto se mnogu maloumni i lesno manipulativni.
Не се залетувај ко прле пред магарица, има објавено не само за Америка туку за цел свет. Расчепкај ја малку темава, прогуглај малку... ;)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Alo mrsulce koe ebeno moralno eticko pravo ima toj, ne e Amerikanec ne raboti vo State Department sto znaci ne e del od taa institucija da se pocustvuva vinoven za bilo sto? Koe moralno pa ebamu i eticko pravo ima toj da objavuva privatni razgovori na politicarite, sakas nekoj da objavi privatni razgovori od tvoeto semejstvo na internet? Plus toa kogo sakal da zadovoli so ova rabota zosto samo protiv Amerikanska diplomatija ajde neka objavi i od drugite vazni zemji kako sto e Rusija, Germanija,Francija,Italija, Avstralija, GB, Turcija... gluposti no najmnogu me nerviraat luge kako tebe sto se mnogu maloumni i lesno manipulativni.

--- надополнето ---


Si pagas sam vo svojata dupka.
Зошто некои чувствуваат неодолива желба за бламажа?
Има инфо за сите држави на светот на викиликс, факт кој е едноставно проверлив и со кој би се избегнале празни муабети.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Si pagas sam vo svojata dupka.
1. Не гледам како, и
2. Има луѓе со поширока свест за работите кои се случуваат, луѓе кои му мислат добро на човештвото и го гледаат како целина. И има луѓе како тебе.

Знам дека во немање аргументи и незнаење луѓето викаат и се навредуваат, ама внимавај на речникот, ок?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Alo mrsulce koe ebeno moralno eticko pravo ima toj, ne e Amerikanec ne raboti vo State Department sto znaci ne e del od taa institucija da se pocustvuva vinoven za bilo sto? Koe moralno pa ebamu i eticko pravo ima toj da objavuva privatni razgovori na politicarite, sakas nekoj da objavi privatni razgovori od tvoeto semejstvo na internet? Plus toa kogo sakal da zadovoli so ova rabota zosto samo protiv Amerikanska diplomatija ajde neka objavi i od drugite vazni zemji kako sto e Rusija, Germanija,Francija,Italija, Avstralija, GB, Turcija... gluposti no najmnogu me nerviraat luge kako tebe sto se mnogu maloumni i lesno manipulativni.

--- надополнето ---


Si pagas sam vo svojata dupka.
Stom tebe ti smeta rabotata koja ja napravi asanz togas ti si ete vakov:


-Covek koj ku* ne go boli za toa deka umiraat stotici iljadi luge poradi svetskite korporacii.
-Covek koj e ignoranten vo odnos na site raboti koi se negativni za planetata i koi se stetni za site nas
-Covek koj ne saka da go promeni statusot na planetava, a toa e deka odime site u kurac
-Covek koj mu odgovara da bide troven od geneticno modificirana hrana,hormoni i cudni testosteroni.
-Covek koj ne mu smeta da bide rob na bankite i da bide rob za nekoi da receme 300 evra.
-Covek koj se rodil ne da sluzi za sobstveni uspesi od sekoj aspekt, tuku covek koj na krajot na denot kje legne so mislata deak utre pak treba da bide rob.Super.
-Covek koj ne mu smeta toa sto sistemot ni go napravi, t.e. sozdadoa totalno ne moralno opstestvo.
-Covek koj ne mu smeta toa sto dodeka nie ziveeme nekoj si go kupuva sonceto i oblacite.
-Covek koj ne mu smeta toa sto amerika i ostala bagra se tie koi mozat da pritisnat kopce i da sopre sve, namesto site zaedno da napravime dogovor za opsto dobro na 6 miliardi.
-Covek koj bi im dozvolil i natamu amerite i korporaciite da pravat sto sakat so nas.
-Covek koj bez razlika na toa sto mu go kazuva Asanz, bez razlika na toa sto gleda deka planetava navistina ne e ubava kako sto pee luis armstrong prodolzuva spontano da gi krepi temnite sili, t.e. site korporacii i tajni organizacii koi ja krijat tajnata na vekovite i na vselenata.
-Covek koj ne mu smeta uste od ragane da bide razdelen od planetata,od vselenata, zabravajki na toa deka sekoja cestica vo nas e del od nekoja planeta nadvor od temnit svet na planetava,i seta taa separacija na covekot od vselenata ja napravija so izmislena "nacionalnost" so "religija" "licna karta" ...ti si covek koj ne mu smeta deka mu se stavaat zabrani od sansata za naslada na planetata.Kako na primer ti nemas pravo vo minutava da spakuvas kufer i da otides do Kongo da receme.Ne biva brat korporaciite ne ti davat oni taka go napravija sistemot, znaci ti ne resavas za tvojata srekja i kjef, tuku nekoj drug ;) .. da ti se pluknam u zivotot.

I na krajot da te pitam, znaes li kakva e pozlata na planetata od takvi kako tebe nasproti takvi kako asanz ?????
Ja kje ti kazam.

-Asanz kje donese revolucija so negativen tek na dejstvija poradi panikata kaj korporaciite, no seto toa kje bide so pozitivna cel, posle koja na krajot sum siguren deka kje bide se kako sto treba, veruvaj znam.
-Asanz kje mu gi otvori ocite na homo sapiensot na 7 kontinenta, kje napravi presvrt vo istorijata i so negovite informacii kje pomogne narodot da kaze
STOP na korporaciite koi so site dejstvija ne dokaraa do prosecna starost 60 godini, a pred 100 godini ( pred nivnata diva ekspanzija i vladeenje ) ziveele lugeto vo prosek 80 godini.(ne trovat od sekade, nie za niv sme potrosen materijal koj treba na sekoj nacin da bide slep duri so cena na zivotot ako treba)
-Asanz kje pomogne na planetata od ekoloska gledna tocka.Narodot taka kje pocne da otkriva informacii od tipot na toa deka vodata e namerno natrovena vo svetot so negativna informacija, deka jadenjeto namerno e takvo modificirano, deka farmacijata namerno pusta virusi vo obsek, no neli tebe ti e odvraten asanz i negovite dejstvia, togas znaci tebe ti e super kul da se trovis so lajnata na svetskata administracija i bolno nasocenata tajna naucna dejnost na tajnite institucii :) ejjj ebati tipot.
-Asanz so svojot poteg kje pokrene misla vo glavata kaj sapiens, deka site vojni se montirani i seta smrtnost vo niv e bila zaluda i taka narodot kje se podigne na drugo nivo i kje svrti grb na site tie sranja od tipot vojna za "resursi i teritorija" a demek e za covekovi prava, protiv tetrorizam i oruzje za masovo unistuvanje.

A ti brat ??? Znaes li vo ovoj moment kolku si i koristen i si od polza na planetava ???????Pasiven parazit, koj ignorantno vrti grb na planetata, na nevinite organizmi koi ne se dolzni da go disat smogot od site milijardi koli na planetava i site tie fabriki koi ja trovat planetata i vselenata, pravejki produkti za nase degenericno materijalno zadovolstvo.Zalnooo ..Ti si parazit koj vrti grb na site tie familii vo irak,afganistan, pola afrika, i dr. koi baraat spas i pomos da ne bidat ubieni ZA DZABE t.e. za tugi interesi.
Epa brat ti si nisto ... ti ne postoes vo poleto na kosmicniot pozitivizam.Ti si nesto koe destruktivno vladee na celiot proces na dvizenje na pozitivnata energija niz site kanali na univerzumot.
Ti kje isceznes brat .... za zal.

Se najdobro .....



*se molam da ima barem 1 sto kje mi go razbere postot kolku e samokriticen, kolku e planetarno ekoloski, kolku e moralen, eticen i kolku e polezen za duhovniot uspeh na homo sapiens vo 3d formatot na egzistencija.ej vie vishi sili pratete mi takov covek koj kje mi dade podrska na mene i takvite kako mene i asanz koj mislat dobri raboti, a ne destruktivni potezi :( ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom