Wikileaks и Julian Assange (генерална дискусија)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753

Ова е смешно иако претерале малце за алекс џонс
Хаха, "I'm mad as hell and i'm not going to take it any more!" - Network (1976) , легендарно...

Не ја претерале со Алекс Џонс, човекот го изгуби компасот од кога започна целава работа не знае што зборува. Првите денови ништо не му беше јасно и импровизираше како и обично, бараше загововори, чуда, и после му беше тешко да се врати назад. Мое мислење е дека човекот го гледаме затоа го зборува она што потсвесно го знаеме, на иста бранова должина сме и се е тоа во ред. Ама интелектуално, тој ти е малку подобрена верзија од Јанко јади бурек. Дејвид Ајк од друга страна е ѕвер за Алекс Џонс, ама од некоја чудна причина многу сака да зборува за гуштери. Никој не е совршен, јбг... ама тоа нема врска со темава.

Туку само сакав да дадам еден предлог за филм за оние кои не го гледале: Network е лектира, претскажување на се што се случува денес со медиумите. Смртта на обичната и раѓањето на комерцијалната телевизија.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Хаха, "I'm mad as hell and i'm not going to take it any more!" - Network (1976) , легендарно...

Не ја претерале со Алекс Џонс, човекот го изгуби компасот од кога започна целава работа не знае што зборува. Првите денови ништо не му беше јасно и импровизираше како и обично, бараше загововори, чуда, и после му беше тешко да се врати назад. Мое мислење е дека човекот го гледаме затоа го зборува она што потсвесно го знаеме, на иста бранова должина сме и се е тоа во ред. Ама интелектуално, тој ти е малку подобрена верзија од Јанко јади бурек. Дејвид Ајк од друга страна е ѕвер за Алекс Џонс, ама од некоја чудна причина многу сака да зборува за гуштери. Никој не е совршен, јбг... ама тоа нема врска со темава.

Туку само сакав да дадам еден предлог за филм за оние кои не го гледале: Network е лектира, претскажување на се што се случува денес со медиумите. Смртта на обичната и раѓањето на комерцијалната телевизија.
Мислам дека повеќето се збунети исто како мене. Искрено имам амонизитет спрема се што е мејнстрим . А стане мејнстрим ми се дигаат цревата и се прашувам која первезија ќе ја направат сега . :)
Истото веројатно го има со алекс џонс. Сепак додека не спласне прашината нема да видиме што е што :)
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Дали службите ќе бидат толку дрски и ќе го суредат човекот? Зарем и тоа ќе биде дозволено?

WikiLeaks cables: Julian Assange says his life is 'under threat'
• WikiLeaks founder says Swedish rape case is 'a travesty'
• Bank of America blocks WikiLeaks payments

Julian Assange said today his life and the lives of his colleagues at the whistleblowing website WikiLeaks are under threat.

Speaking to reporters outside Ellingham Hall, the Norfolk house at which he is staying following his release on bail from prison, Assange said: "There is a threat to my life. There is a threat to my staff. There are significant risks facing us."

http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/18/bank-of-america-refuses-to-handle-wikileaks-payments
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
Sekoja drzhava vo svetov ne go ceni ova na Vikiliks zasto sekoja drzava ima nekakva tajna koja ja cuva.
Idejata za obelodenuvanje na tajni e del od proektot Otvoreno opsestvo na Soros nasproti korporaciite,bankite i
medijskoto carstrvo na Murdok.Advokatot na Dzulian e covek na Soros.Iako Soros se ogradi od Wikiliks ,
toj se ogradi javno i od Obama na 17 noemvri.
Site dosega publikuvani raboti na Vikiliks se odbirani posebno za publikacija so specificen efekt.
Ako se gleda spored efektot do sega na celava vojna Svedska toptan so Nordijcite i Shavjcarija ne se neutrali zemji.
Ova ke ima golema reperkusija vrz mnogute "humanitarni organizacii".
Finansiskite transakcii se pod kontrola na SAD,taka da groto kreditni karticki vo svetot se pod kontrola na SAD.
Viza,Master kartite i Amerikan ekspres.
Ova sigurno ke dovede do raspad na kreditiniot sistem,zatoa sto sega ke se pojavat nezavisni kreditni karticki,
ili ke se vovede drzhavna regulacija vo mnogu zemji koja ke gi prevzeme ingerenciite na kontrola i vrakanje na suverenitetot.
Slicni raboti mozat da se ocekuvaat i vo mediumite i internetot.
Sevo ova ke dojde so malku zadocnuvanje.Sepak parlamentite i mesnite politicari se tromi i pobavni od glupostite
sto gi trese administracijata na Obama.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Operation PaperStorm

Together, we shall give them a Christmas that shall never, ever be forgot :)

 
T

Tetro

Гостин
АСАНЖ: МИ СЕ ЗАКАНУВААТ ВОЈНИЦИ ОД САД

Основачот на Викиликс тврди дека добива смртни закани од американски војници и дека по ослободувањето со кауција полицијата ја скратила неговата изјава од страв дека може да биде ликвидиран пред судот.

“Постојано добивам смртни закани. Исто така и мојот син и адвокатот. Најголем број од нив изгледа се припадници на вооружените сили на САД... Пред судот можев да зборувам цел час, но полицијата беше загрижена дека може да бидам убиен,“ изјавил Џулијан Асанж за шпанскиот весник El Pais.

Се верува дека неговиот 20-годишен син Даниел, кој работи за софтверска компанија, се крие во Австралија.

Во интервјуто Асанж категорично ги отфрлил обвинувањата против него, истакнувајќи дека е жртва на валкана кампања.

“Дури и за она што се тврди, никоја разумна личност не би рекла дека е силување. Моето име не сакам да се поврзува со зборот силување. Никогаш не сум имал секс со личност која што не се согласила на тоа,“ додал Асанж.




http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=DAD3793D9612394595A3F6A23937DF7B
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Американските дипломати се сомневаат во безбедноста на бугарската нуклеарна централа „Белене“ открива Викиликс.

Во објавените телеграми на Амбасадата на САД во Софија се вели дека бугарските власти ги забрзувале работите на изградбата за да не го изгубат главниот финансиски партнер германската компанија ПБЕ.

Токму претставници на оваа германска фирма тврделе оти не успеале да ги убедат Бугарите во европските деловни и безбедносни стандарди.

извор:http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=103&egId=20&eventId=68789


А да се преселат едно два сончеви системи од земјата !!!!!!
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
(Едитирано од администратор: уште еден ваков испад и идеш на пауза).
И онака Македониjа е зависна од бугарска струjа.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
И онака Македониjа е зависна од бугарска струjа.
Само по твоите мозочни коридори Македонија е зависна од бугарска струја......:vozbud:


Ние од своите капацитети обезбедуваме околу 96 отсто од вкупното домашно производство. Од термоелектраните со инсталиран капацитет од 800 МW произведуваме 5.000 GW/h електрична енергија годишно, додека од хидроелектраните со инсталиран капацитет од 530 MW, произведуваме 1.200 GW/h годишно електрична енергија. Само рударско-енергетските комбинати Битола и Осломеј даваат околу 80 отсто, додека хидроелектраните на АД ЕЛЕМ произведуваат околу 16 отсто од вкупната електрична енергија од домашните капацитети.
Од сопствениот енергетски потенцијал на јаглен имаме 7 милиони тони годишно.

Но тоа не е се . Оваа пролет во пробно производство се пушти новата когенеративна гасна термоцентрала „ТЕ-ТО“ АД-Скопје,прв независен производител на енергија во Македонија , акционерско друштво со 20 % учество на Топлификација АД Скопје , и 80 % учество на Интернационалната групација Синтез од Москва.Средногодишниот капацитет на станицата е 228 мегавати (колку еден блок на РЕК Битола) + како извор на топлина капацитетот на централата ќе биде најмногу 160 мегавати.


Со ова зависноста за увоз на струја се намали за 60%.

А ако те интересира долгорочната енергетска стратегија на Македонија ти ја препорачувам како материјал за читање Нацрт-стратегијата на академикот Григор Каневче.
Тој смета дека е неопходен период од две до три години за да се донесе одлука дали да се гради атомска централа или комбинација од три термо централи а потоа веднаш треба да започнат активностите за двете опции, со и без нуклеарна централа, за навреме да се избере која ќе се спроведе.

Така да фрустрациите за вашите неуспешни нео-егзархистички (па дури и енергетски) проекти лечете си ги дома .:icon_mrgr
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Бугариjа прави износ на електричество за Србиjа, Косово, Македониjа,Грциjа и по 10 години прекаснуване наново и за Турциjа.
Са вие што го правите елекричеството кое копувате од Бугариjа си е вашша работа.
 

derrain

артилерец
Член од
4 февруари 2009
Мислења
364
Поени од реакции
205
Бугариjа прави износ на електричество за Србиjа, Косово, Македониjа,Грциjа и по 10 години прекаснуване наново и за Турциjа.
Са вие што го правите елекричеството кое копувате од Бугариjа си е вашша работа.
Купуваме, сега засега, но тоа полека ќе се менува, од причина што и ние правиме и ќе правиме капацитети за производство на електрична енергија како прво, а како второ Бугарија нема никогаш да ја изгради Белене или барем не во наредните 30 тина години, не за друго и вашата ЕУ е против таа нуклеарна централа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Купуваме, сега засега, но тоа полека ќе се менува, од причина што и ние правиме и ќе правиме капацитети за производство на електрична енергија како прво, а како второ Бугарија нема никогаш да ја изгради Белене или барем не во наредните 30 тина години, не за друго и вашата ЕУ е против таа нуклеарна централа.
А зашто ЕУ даде дозвола,когато е против?


Се е една голема игра,коj да вземе неколко милиарда евро от изградбата. Ништо повеке.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
А зашто ЕУ даде дозвола,когато е против?


Се е една голема игра,коj да вземе неколко милиарда евро от изградбата. Ништо повеке.
За вас този Викиликс не е Викиликс ,бугарска работа:toe:
 

derrain

артилерец
Член од
4 февруари 2009
Мислења
364
Поени од реакции
205
А зашто ЕУ даде дозвола,когато е против?
А зошто вие не ја градите, немате пари, па нека ви дадат кредит ако толку баш сакаат да ја изградите, они сакаат сите ние да бидеме зависни од нив, а од кога вас ве примија во ЕУ само ве сопкаат, казни, скратени средства итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom