Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Немам појма, на германски е менито на рутерот.. неможев да се снајдам.. се конектира се ок , но no internet access ... му влегов на рутерот пробав нешто ресет курац палац да променам адреси.. премногу различно ги дава сетинзите на овој рутер, не е како кај тп линкот... 1 час чачкав .. ништо.[DOUBLEPOST=1520001865][/DOUBLEPOST]Инаку во плавата порта го штекнав јасно.. го чита сигналот се ок... ама не пушта нет....
Во германија беше преку телефонска линија приклучен...
Провери дали ти е направено Internet connection type на DHCP? И евентуално ако е на DHCP а не дава интернет, пробај со disable на DHCP...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Немам појма, на германски е менито на рутерот.. неможев да се снајдам.. се конектира се ок , но no internet access ... му влегов на рутерот пробав нешто ресет курац палац да променам адреси.. премногу различно ги дава сетинзите на овој рутер, не е како кај тп линкот... 1 час чачкав .. ништо.[DOUBLEPOST=1520001865][/DOUBLEPOST]Инаку во плавата порта го штекнав јасно.. го чита сигналот се ок... ама не пушта нет....
Во германија беше преку телефонска линија приклучен...
Пробај со статик ИП таму ќе си внесеш твојата ИП, субнет, ДНС и сл.
 

VENOM

تعيش حياتك بالطريقة التي
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.664
Поени од реакции
535
Здраво дали некој користи Tenda Wireless AC Smart Dual-Band Router 1200Mbps AC6 да сподели искуство дали е добар, или што би препорачале за приближна цена.
Моментално користам
TL-WR740N па дали би имало голема разлика во споредба со Tenda-та. Потребно е за поголема стабилност/брзина и опсег низ повеќе ѕидови.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Здраво дали некој користи Tenda Wireless AC Smart Dual-Band Router 1200Mbps AC6 да сподели искуство дали е добар, или што би препорачале за приближна цена.
Моментално користам
TL-WR740N па дали би имало голема разлика во споредба со Tenda-та. Потребно е за поголема стабилност/брзина и опсег низ повеќе ѕидови.
Јас користам Тенда како втор рутер(рипитер), но оној со две антени. Дометот му е страшен....најмалку за три пати го премашува дометот на рутерот од Телеком. Сигналот го фаќам и на повеќе од 60-70 метри

поточно....сега мерев на google earth(ако е точен лењирот за мерење)....сигналот се детектира на 105 м од местото акде е рутерот до последното место каде се детектира сигналот
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Pozdrav ekipo. Pred 10-dena kupil Linksys EA6350 dual band ruter, no posle podesuvanje kako mreza mi ja javuva samo 2.4 a od 5GHz ni traga ni gras. Dali e nesto ruterot so greska ili treba da se podesat nekoj "setinzi" vo 5GHz za da stane vidliva.Pozz
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Види во сетинзите да не има Basic->Network->Wireless(5Ghz)->Check Enable
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Pozdrav ekipo. Pred 10-dena kupil Linksys EA6350 dual band ruter, no posle podesuvanje kako mreza mi ja javuva samo 2.4 a od 5GHz ni traga ni gras. Dali e nesto ruterot so greska ili treba da se podesat nekoj "setinzi" vo 5GHz za da stane vidliva.Pozz
Uredot (tel.pc) so koj ja skeniras mrezata moze ne podrzuva 5 Ghz.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Pozdrav ekipo. Pred 10-dena kupil Linksys EA6350 dual band ruter, no posle podesuvanje kako mreza mi ja javuva samo 2.4 a od 5GHz ni traga ni gras. Dali e nesto ruterot so greska ili treba da se podesat nekoj "setinzi" vo 5GHz za da stane vidliva.Pozz
смени канал би требало да се појави доколку бараш од компјутер
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Pozdrav ekipo. Pred 10-dena kupil Linksys EA6350 dual band ruter, no posle podesuvanje kako mreza mi ja javuva samo 2.4 a od 5GHz ni traga ni gras. Dali e nesto ruterot so greska ili treba da se podesat nekoj "setinzi" vo 5GHz za da stane vidliva.Pozz
Можеби WLAN драјверот ти подржува само 2,4GHZ, отвори кај нетворк адаптерите и види што пишува
еве на пример кај мене ова го пишува Dell Wireless drn drn (2,4GHZ) и не подржува 5GHZ
или твојот рутер нема 5GHZ(треба да има дуал банд ти е) или пак го немаш активирано, не го знам тој модел на рутер.
смени канал би требало да се појави доколку бараш од компјутер
Нема врска тоа, каналите се за подобар сигнал, пример канал 1 ти дава подобар сигнал нагоре, канал 2 подобар сигнал налево, канал 3 надесно итн.
за најдобри канали ги препорачуваат 1,6 и 11.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Fala decki, sredeno. Laptopot ne mi podrzuva ama na Sony televizorite mi se cita 5GHz. Leta Angliskiot Sky sports. Pozdravce i fala za pomosta.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Кој од овие два рутери е подобар? Сакам да го користам како втор рутер, поврзан со рутер од телеком.

http://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=28458&mfp=manufacturers[243],stock_status[7]&search=Tp+link

https://www.neptun.mk/categories/KOMPJUTERI/KOMPJUTERSKA_GALANTERIJA/MREZNA_OPREMA/TP-LINK-TL-WR840N
Првиот е подобар, ти работи на 2,4 и 5ГХз, ама исто така зависи и од тоа за каде ти треба (за две-ти соби преку еден ѕид) и дали имаш уреди кој можат да се конектират на 5 ГХз (5Гхз вади двојно поголема брзина, ама има пома опсег),
или со други зборови за џабе не е поскап
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Првиот е подобар, ти работи на 2,4 и 5ГХз, ама исто така зависи и од тоа за каде ти треба (за две-ти соби преку еден ѕид) и дали имаш уреди кој можат да се конектират на 5 ГХз (5Гхз вади двојно поголема брзина, ама има пома опсег),
или со други зборови за џабе не е поскап
Како што рече, за 2-3 соби ми е, на средина во ходник ќе е рутерот кој ќе е разделен со еден ѕид. Е сега не знам кои уреди поддржуваат 5гхз, имам лаптоп, десктоп, тв поврзан со интернет и ајфон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom