Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Најверојатно кажано е,но мака ми е да листам,ве молам некој да ми каже како да сменам лозинка на мојот Тп-Линк рутер?
Пиши 192.168.0.1 после system tools>password, после пишуваш admin, admin па твоето ново корисничко име и пасс.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: AL.
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Ми треба помош при купување рутер за домашна употрба по цена од околу 1200 денари! До сега користев D link кој цркна и ми предложија TP link со две антени кој го нема по продавниците во залиха. Дајте предлог, на што да се внимава(карактристики) и од каде?
 
Член од
25 септември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
1
Ми треба помош при купување рутер за домашна употрба по цена од околу 1200 денари! До сега користев D link кој цркна и ми предложија TP link со две антени кој го нема по продавниците во залиха. Дајте предлог, на што да се внимава(карактристики) и од каде?
Се снајде ? TP Link не се покажани во последно време. Користам Tenda F3 - ѕвер од рутер, мака немат никаква. Го упдејтирав фирмверот и функционират безпрекорно. 970 денари е во Анхоч и слични, колку што знам.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Се снајде ? TP Link не се покажани во последно време. Користам Tenda F3 - ѕвер од рутер, мака немат никаква. Го упдејтирав фирмверот и функционират безпрекорно. 970 денари е во Анхоч и слични, колку што знам.
Го најдов во Штип.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Се снајде ? TP Link не се покажани во последно време. Користам Tenda F3 - ѕвер од рутер, мака немат никаква. Го упдејтирав фирмверот и функционират безпрекорно. 970 денари е во Анхоч и слични, колку што знам.
а што им фали пак на tplink, баш се солидни рутери за парите. плус и openwrt може да им се стави и далеку повеќе можности добива рутерот.
tenda само фабрички софтвер, колку го бива толку, друг софтвер не им се става. хардверот може е добар, ама ако софтверот не го бива џабе.
 
Член од
25 септември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
1
а што им фали пак на tplink, баш се солидни рутери за парите. плус и openwrt може да им се стави и далеку повеќе можности добива рутерот.
tenda само фабрички софтвер, колку го бива толку, друг софтвер не им се става. хардверот може е добар, ама ако софтверот не го бива џабе.
Ништо не им фалит, кажав дека новиве пратки/серии не се погодени како што беа пред некоја година. Моментално има повеќе поплаки за нив него за другиве. И сепак openwrt ретко кој ќе се замарат да ставит. Ретки се напредни корисници :D
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Се снајде ? TP Link не се покажани во последно време. Користам Tenda F3 - ѕвер од рутер, мака немат никаква. Го упдејтирав фирмверот и функционират безпрекорно. 970 денари е во Анхоч и слични, колку што знам.
Јас имам Тенда и некогаш ми прави проблем. Вифито неќе да ми се конектирва или па ќе се конектира а нема интернет. А на статичниот компјутер има секогаш интернет. Од операторот имаат стопати дојдено и викаат дека проблем било со Тенда рутерите пошто и во околината истото се случува. Отидов да го менам рутерот ми викаат бадијала е се, до операторот е.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
TP- Link никако тешко срање !

Подобро земете Xiaomi Router 3 /3G за околу 2000 денари. Кај нас ги нема, ама може да се нарача од нет. Најдобро нешто за парите во моментов.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
Имам TP-link ТL-WR740N, веќе 5 години, до сега работеше беспрекорно но од пред два дена почна да губи конекција мобилниот и мораше да се поврзам повторно да сум на нет. Сабајлево пред да излезам не можев ни да се конектирам. Сигналот од мрежата е јак ама не се поврзуваше никако на два мобилни, а на лаптопот немам видено дали има проблем. Го рестартирав рутерот и пак исто. Ова е решлив проблем или ќе оди јабана овој рутрер, кажете некое чаре?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Имам TP-link ТL-WR740N, веќе 5 години, до сега работеше беспрекорно но од пред два дена почна да губи конекција мобилниот и мораше да се поврзам повторно да сум на нет. Сабајлево пред да излезам не можев ни да се конектирам. Сигналот од мрежата е јак ама не се поврзуваше никако на два мобилни, а на лаптопот немам видено дали има проблем. Го рестартирав рутерот и пак исто. Ова е решлив проблем или ќе оди јабана овој рутрер, кажете некое чаре?
Фрли го. му дошол крајот.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Дали има некој начин да го најдам username i password на рутерот за да можам да влезам во него да го сетирам? Не е admin - admin. Ако има начин кажете?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Дали има некој начин да го најдам username i password на рутерот за да можам да влезам во него да го сетирам? Не е admin - admin. Ако има начин кажете?
Ресетирај го рутерот и ќе се вратат вообичаените username и password за тој рутер.
Доколку го немаш упатството од рутерот или пак нема стикер со податоци за логирање во него, тогаш провери тука: http://www.routerpasswords.com/
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Работата беше без ресетирање дали имаше начин да се најде некако?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom