A1 Combo (мобилна, фиксна телефонија, интернет и телевизија)

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
сакав да го земам вип конект тој од 150 мбпс за 1000 ден првите 12 месеци а после по 2000 месечно ама бев почетокот на фев кога истече промоцијата
и куклата ми вели има други понуди (вип комбо) за кои мора и мобилна линија а ние го продолживме договорот на оне есента и плус зедовме лумиа од поевтините така да си заминав натажен

се надевам дека до крајот на годината че има пакет Вип Оптик - 300 мбпс д/у

во вип кроејша ги пратам неколку месеци понудите и мора да кажам дека до одлични
http://www.vipnet.hr/fiksni-internet/samostalni-internet
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Мене наскоро ми истекува договорот на ТОТАЛ ТВ па се мислам да се префрлам на вип конект трио с пакетот,само ме интересира дали во пакетот има CA modul или за него се доплаќа и дали е точно дека со него некои канали не можеле да се гледаат биле кодирани посебно на LG телевизор
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Добро бе, што не кажете дека процедури има еден куп за вклучување на комбото :D
Прво се чекало ден-два за да се променат тарифните модели (и картичките) на мобилните телефони. Потоа ќе требало утре дента од кога ќе бидат активни истите да се додадат на blizoo-то, а активацијата на поголемата брзина и останатите ТВ канали траело и до една недела (7 дена).
Тууу, а бе џабе се споја, кога не може во еден ден се` да се заврши, One тарифни модели да се префрлат во Vip тарифните модели, а воедно да се спојат со blizoo тарифните модели. Јас сфаќам дека „се` си има процедура“, ама ова процедурата веќе легенда стана :unsure:

Некој(а) да сподели искуство, за колку точно време се активираат новите мобилни тарифи при промена и за колку време се активира Combo пакетот, односно се зголемува брзината на интернетот и бројот на каналите? :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
За колку време (часови, денови) се активира новиот Combo пакет, односно за колку време ќе ги имам отклучено сите канали што ми следуваат и ќе ми се зголеми брзината на интернетот? :)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
За колку време (часови, денови) се активира новиот Combo пакет, односно за колку време ќе ги имам отклучено сите канали што ми следуваат и ќе ми се зголеми брзината на интернетот? :)
Откако ќе склучиш договор, каналите за 10-15 минути, а нетот не знам точно



Sent from Windows 10 mTalk app
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Откако ќе склучиш договор, каналите за 10-15 минути, а нетот не знам точно



Sent from Windows 10 mTalk app
Е не се каналите за толку, сеуште ги чекам :)
Ги прашав на fb типците од VIP, на seen ме оставија :D Изгледа бидејќи го расипав односот со нив и преку facebook и преку twitter и во неколку салони, а да и преку call-центарот :D
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дали вреди да се откажам ид тхоме после 10год и да го земам овој пакет? Вип Комбо? дајте нешто информации дали е стабилен и слично. за влае реонот?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Дали вреди да се откажам ид тхоме после 10год и да го земам овој пакет? Вип Комбо? дајте нешто информации дали е стабилен и слично. за влае реонот?
Па, зависи што користиш од Телеком.
За мене е океј, нетот ми е стабилен, наместо 100, ми испорачуваат и до 150Mbps, ги имам речиси сите ТВ канали (исклучок се BOX канали, но не ми требаат воопшто), имам голем избор на HD канали, но фалат само филмски, фиксната е океј, ма да и не ја користиме дома многу многу, а за мобилната, грев е да се пожалам, бидејќи брзината на 4G денес што ја измерив ми е океј. Секако, според мене најисплатливо е некако најголемиот Vip Combo 4 (L) пакет да се земе, бидеќи кај другите, проблем може да бидат понудите за мобилната телефонија. Но доколку одиш без мобилна, односно Combo 3 пакетите, тогаш не би имало проблем и некој од помалите да ги одбереш.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Pa da i jas sum za combo 4 so 2 mob broja. Od thome sum zadovlen samo imam 8mb na optika so resiver snimanje i slicno . pa sakam da go smenam...
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Pa da i jas sum za combo 4 so 2 mob broja. Od thome sum zadovlen samo imam 8mb na optika so resiver snimanje i slicno . pa sakam da go smenam...
Е па зависно што пакет ќе земеш, брзината би била океј, колку што треба, па дури и повеќе, како во мојот случај. За снимање, ако не се лажам, новите ресирвери исто така можат да снимаат и паузираат.
Само види дали има техничка можност за поврзување.
 
Член од
10 јули 2006
Мислења
3
Поени од реакции
2
Здраво друштво ;)
Денес бев до еден од салониве на Vip, да се распрашам и нели да напраам договорче за Vip Combo 4M, (живеам позади ТЦ Бисер иначе) и момакот на смена ми спомна нешо као нема покриеност на Blizoo на мојава адреса, ама ќе прашал и утре да поминам пак да ми каже со сигурност дал има ил не :) Е сеа ако нема од Blizoo, од One секако имало, арно ама со максимална брзина 10 Mbps (што е тапа нели у споредба со 50 што следуваат у пакетов :)).Муабетот ми е да не испадне на крај, од максимални 10 Mbps, да си лапнам накај 2-3, па да се чудам шо ме нашло доооолги 2 години :) Ако има некој што знае нешо во врска со ова, нека пише, пошо ајде ако е 10че, може и некако да се истера (сеа иам 12 на T-home, не е голема разлика). На крај краева, ваљда ако се нафатам на оваа понуда и у текот на тие 2 години дур иам договор улета Blizoo со покриеност, ќе ме префрлат на нивна опрема и ќе зголемат брзина, а сеа пошо би добил 10ка, може ќе пуштат срце и ке ми намалат претплата ;) У секој случај, фала Ви унапред ;)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Здраво друштво ;)
Денес бев до еден од салониве на Vip, да се распрашам и нели да напраам договорче за Vip Combo 4M, (живеам позади ТЦ Бисер иначе) и момакот на смена ми спомна нешо као нема покриеност на Blizoo на мојава адреса, ама ќе прашал и утре да поминам пак да ми каже со сигурност дал има ил не :) Е сеа ако нема од Blizoo, од One секако имало, арно ама со максимална брзина 10 Mbps (што е тапа нели у споредба со 50 што следуваат у пакетов :)).Муабетот ми е да не испадне на крај, од максимални 10 Mbps, да си лапнам накај 2-3, па да се чудам шо ме нашло доооолги 2 години :) Ако има некој што знае нешо во врска со ова, нека пише, пошо ајде ако е 10че, може и некако да се истера (сеа иам 12 на T-home, не е голема разлика). На крај краева, ваљда ако се нафатам на оваа понуда и у текот на тие 2 години дур иам договор улета Blizoo со покриеност, ќе ме префрлат на нивна опрема и ќе зголемат брзина, а сеа пошо би добил 10ка, може ќе пуштат срце и ке ми намалат претплата ;) У секој случај, фала Ви унапред ;)
Лично не сум користел од Оне, но од мои пријатели што имам слушнато не се задоволни... Е сега ова е малце од поодамна. Но и самата технологија низ која ќе ти го доставуваат интернетот не е добра. ДОКСИС си е топ (за Download особено). Само техничарите добро да го конфигурираат и готово. А за ова ОНЕ, лично не би ти препорачал. Реално сега си на Телеком со 12. Така да според мене само ќе загубиш. Јас сум на Вип (Близу), на ДОКСИС и не можам да се пожалам, бидејќи воглавно е ОК, кога има проблем ќе го пријавиш и ќе го средат, брзината си е константна. Лично види со нив инсистирај ако може некако да довлечат ДОКСИС (нивна мрежа) до кај тебе...
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2006
Мислења
3
Поени од реакции
2
Лично не сум користел од Оне, но од мои пријатели што имам слушнато не се задоволни... Е сега ова е малце од поодамна. Но и самата технологија низ која ќе ти го доставуваат интернетот не е добра. ДОКСИС си е топ (за Download особено). Само техничарите добро да го конфигурираат и готово. А за ова ОНЕ, лично не би ти препорачал.
Не се разбирам у опремава што ја користат ни едните ни другите, али така и си мислев дека е, онака лаички :) Ќе видам утре шо ќе направам, ама не ми се верува дека би се нафатиле да ми учинат и да довлечкаат опрема само за мене :(
Фала на инфо ;)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Не се разбирам у опремава што ја користат ни едните ни другите, али така и си мислев дека е, онака лаички :) Фала на инфо ;)
Баш види со нив што и како утре ако идеш и сподели. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom