A1 Combo (мобилна, фиксна телефонија, интернет и телевизија)

A

apidrone

Гостин
Значи вака, Docsis од поранешен Blizoo има брзини од 30Mbps до 150Mbps, со најава да одат и до 300Mbps до крајот на годината.
ADSL од поранешен On.net / One има брзини максимум до 10Mbps.
Сега, ако имаш техничка можност ќе ти стават во зависност од тоа што избрал дали обичните 3/4 Combo пакети (docsis) или пак си избрал 3/4 Combo Lite па ќе ти стават ADSL интернет, кој патем оди преку телеком мрежата ако не се лажам.
И јас и @zanziok збориме за doscis-от од поранешниот blizoo. За интернетот од поранешниот One, не можам да ти помогнам, освен да си прашаш уште еднаш за подетално овде. А доколку има можност Vip да ти пушти docsis, разгледај некои мислења овде.
Обичен Комбо3 пакет, но кога прашував во продажен салон, ми спомнаа дека треба да пуштат кабел за оптика, не за Docsis.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Обичен Комбо3 пакет, но кога прашував во продажен салон, ми спомнаа дека треба да пуштат кабел за оптика, не за Docsis.
Исто ти е тоа, doscis ти оди преку оптички кабел, само дали до самиот стан или до самата зграда или нешто слично, не ми текнува баш.


Но како и да е, ако има техничка можност, ќе ти биде поставен.
Дали во влезот твој има кутија од CableTel / Blizoo / Vip ?

А најубаво е и да си провериш и тука: http://www.vip.mk/proverete-kabelska-dostapnost дали имаш достапност.
 
A

apidrone

Гостин
Исто ти е тоа, doscis ти оди преку оптички кабел, само дали до самиот стан или до самата зграда или нешто слично, не ми текнува баш.


Но како и да е, ако има техничка можност, ќе ти биде поставен.
Дали во влезот твој има кутија од CableTel / Blizoo / Vip ?

А најубаво е и да си провериш и тука: http://www.vip.mk/proverete-kabelska-dostapnost дали имаш достапност.
Пишува дека треба дополнителна проверка. И не знам од каде 150 Mbps, кога сегде пишува максимум 100.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Vip ne upotrbuva optika kako telekom, docsis 3.0 e edna od najnovite kabeleski teknologii so super brzini.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.457
Поени од реакции
2.807
Чисто информативно, FTTH користат овие некаде/кај некого? :D
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Пишува дека треба дополнителна проверка. И не знам од каде 150 Mbps, кога сегде пишува максимум 100.
Ти реков, провери во влез кај тебе дали има кутија на која пишува CableTel / Blizoo или Vip. Така ќе знаеш најдобро. Или пак прашај некој од комшиите дали користи нивни услуги.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
40
Поени од реакции
12
Базнатата станица секогаш надвор(Оптички Нод).Во секоја зграда има појачало за сигнал.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.457
Поени од реакции
2.807
Базнатата станица секогаш надвор(Оптички Нод).Во секоја зграда има појачало за сигнал.
Точно е сега не знам само дали од нодот до појачалото е оптички или обилен кабел?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
40
Поени од реакции
12
Од централа (Сервери) до базна станица (оптички нод) иде оптички кабел (Терабитен) од нод до појачало иде RG11 коаксијален кабел.Од Сплитер или Тап иде RG6 коаксијален кабел (Краен корисник).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
на Госпелов си ставам усб со филм, најчесто mkv формат, заедно со превод кој е дел од mkv фајлот. Mkv поддржува и повеќе преводи. Ме интересира дали некој пробал да гледа преку Госпелот ваков фајл со 2 преводи и како, со кое копче би го одбрал вториот превод? Со истото со кое бирам големина и позадина на превод?[DOUBLEPOST=1506251705][/DOUBLEPOST]Не можам да го избришам прашањево па ќе додадам ако некому затреба-пробав, Госпел ок си функционира со повеќе преводи
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Два нови канали на ВИП. Филмски AXN и музички Stop TV.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Пак проблем со Госпел. Со преводите на усб добро работеше со кодна страна 1250 (српски и хрватски ш, ч, џ...). Стариот уред се расипа па го сменија и сега пола превод нема, а каде што има, тие 4-5 букви не постојат (празно) па наместо "poštenju" излегува "po tenju". Кај подесувањата не постои опција за јазик за мултимедија. Веројатно ми дале нешто со постара верзија софтвер. Чаре некое?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.051
Поени од реакции
1.307
Пак проблем со Госпел. Со преводите на усб добро работеше со кодна страна 1250 (српски и хрватски ш, ч, џ...). Стариот уред се расипа па го сменија и сега пола превод нема, а каде што има, тие 4-5 букви не постојат (празно) па наместо "poštenju" излегува "po tenju". Кај подесувањата не постои опција за јазик за мултимедија. Веројатно ми дале нешто со постара верзија софтвер. Чаре некое?
Најдобро да земеш ресивер со интерактивна тв. Ако ти е истечен договорот обнови го сега го даваат беспари а ако не тогаш се доплаќа 200 ден месечно мислам или еднократно 2000 ден.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Имате проблеми денес со телевизијата? Кај мене или нема ништо или сецка цело време, не се гледа ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom