Ubuntu HELP DESK!

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
Туторијалите од кои учам Јава ми се во Нет Бинс, а јас кога иснталирам нет бинс на мојот Убунту, се стартува програмата во основниот прозорец и после се е замрзнува не можам да стегнам ништо па мора да користам Еклипсе, помош?
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Ќе може ли некој да ми помогне да почнам со Убунту.Моментално го имам 8.04,сум користел и порано,али премногу аматерски.

Барам помош пред се за тоа како да направам,интернет АДСЛ конекција.После малку интерфејот да го сменам во малку поатрактивен и малку повеќе Windows lookalike за да ми се олесни работата додека да почнам.И некои слични работи кои се важни и ќе ми помогнат.

ПС.Најважното го ставам во ПС.:pos2: .... што ми треба за да можам да користам Windows software??
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
вака сега
во школото на сите ПЦ има едубнту,и минатата година можев да улезам со
user: profesor, pass: profesor. ама изгледа ги имат променето сега... :toe:
знае некој како можам да се ставам администратор ???
 
Член од
1 април 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Ако администраторите си ја завршиле работата добро, немојш.. :nenene:
А и шо потреба..
Пробај со sudo komanda
Sudo е за извршување на команди од user-и за кој е потребен администраторски налог. Ако не го имаат средено пристапот имаш среќа, ако не..
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ако администраторите си ја завршиле работата добро, немојш.. :nenene:
А и шо потреба..
Пробај со sudo komanda
Sudo е за извршување на команди од user-и за кој е потребен администраторски налог. Ако не го имаат средено пристапот имаш среќа, ако не..
Види, искрено неам појма од линукс...

а проблемот е само на мојот сервер што е, останатите во училница се ОК, значи можеш да пристапиш со тој јузер и пасворд
а и од друг сервер кога ќе влезам, и во менито за корисници, кога го најдам мојот јузер, ќе му ставам администраторски права... пак ништо не бива :toe:
 
Член од
1 април 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Е па вака
cat /etc/passwd | cut -d ":" -f1
ке ти ги излиста сите user-и.
Ако постои user profesor, значи некој си играл и го сменил пасвордот(под услов да на сите други е u:profesor p:profesor)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Е па вака
cat /etc/passwd | cut -d ":" -f1
ке ти ги излиста сите user-и.
Ако постои user profesor, значи некој си играл и го сменил пасвордот(под услов да на сите други е u:profesor p:profesor)
Постои јузер професор и на сите е тој пасворд, а можам да ги видам сите јузери, ucenik01,ucenik02итн, тоа не е проблем
туку ова сега, како да се поставам за администратор :toe:
има голема разлика, многу повеќе опции се достапни така, а со обичниот јузер скоро ништо нема :nesum:
 
Член од
1 април 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Најлесно, замоли го таму тој шо ви е администратор на системот, речи му да ти стајт администраторски налог!
:smir:
Ама чисто сумљам
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Најлесно, замоли го таму тој шо ви е администратор на системот, речи му да ти стајт администраторски налог!
:smir:
Ама чисто сумљам
Уште тоа ми останува да пробам
сепак благодарам :smir:
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
хејјј дајте некој ако може да каже како да си направам АDSL конекција од Т-Мобиле на Кубунти 8.04 се и сешто пробав,1000 форуми прелистав.Имам од оние модеми што ги даваат они D-LINK DSL-360R.Wired си е

Ајде линуксаши помош,оти може да го фрлам лаптопов од Windows-ов веќе
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
хејјј дајте некој ако може да каже како да си направам АDSL конекција од Т-Мобиле на Кубунти 8.04 се и сешто пробав,1000 форуми прелистав.Имам од оние модеми што ги даваат они D-LINK DSL-360R.Wired си е

Ајде линуксаши помош,оти може да го фрлам лаптопов од Windows-ов веќе
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=28473
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
ejjj fala vo sekoj slucaj.Resiv problem preku terminalot so sudo pppoeconf

Prv post od Kubuntuvo :vozbud:

PS.se izvinuvam za latinicava ali neznam kako da napravam za kirilica
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ejjj fala vo sekoj slucaj.Resiv problem preku terminalot so sudo pppoeconf

Prv post od Kubuntuvo :vozbud:

PS.se izvinuvam za latinicava ali neznam kako da napravam za kirilica
Види во опциите за јазик и тастатура на контролниот центар, така се викаше ми се чини, јас користам SUSE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom