Ubuntu HELP DESK!

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Ubuntu ја повикува Земјата.
Еве ова е првиот пост од Убунтуто.
Поздрав :)
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
15
Вчера го инсталирав Убунту, е сеа некој да ми објасни како да се поврзам на интернет и дали ми треба некаков антивирус.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Антивирус не ти треба!

Каква ти е конекцијата на интернет?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Значи преку ЛАН:)

Тогаш само штекни го кабелот и имаш интернет. Ако добро разбрав, така. Кабелот со интернетот што влага во убунтуте ќе иде во мрежна картица така?
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
15
Мене штекнат ми е кабелот само што немам интернет.Можда праам нешто шо не треба, објасни ми ко на втораче кај да идам шо да кликнам
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
:)

Претпоставувам дека си во X....

Иди вака..

System->Administration->Networking

Connections тука ќе треба да ги видиш сите мрежни адаптери што ти се инсталирани на системот.

Иди на Ethernet Connection eth0 (ако имаш само една мрежна) и кликни Activate
После оди Properties->Connections Settings Одбери DHCP..

АКо имаш некој сервер што го дели интернетот, тогаш е друг сетапот, ај пробај вака па ако не иде, ќе ми објасниш детално каков ти е сетупот.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Ако прашувате нешто во иднина потрудете се да објасните комплетно се каков ви е сетапот и каква мрежа користите, од каде добивате интернет, дали имате еден или два компјутера да нема потреба да прашаш нешто па да добиеш пост, а што модем имаш, што мрежна имаш...

Детални описи се потребни.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Е па ајде полека од почеток ..

Објасни ми се..

Имаш друга машина што дели интернет или таа ти е единствена?
Имаш АДСЛ или Кабловски модем?
Каде е прикличен тој, на Линукс машината или на некоја друга машина?
Пошто спомна дека имаш ХУБ!

Полека објасни све..
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
15
Имам адсл, ја дела конекцијата преку хаб со друга машина шо работи на икспе, адлс модемот и хабот се кај него
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Одлилно

Кога ќе го ставиш кабелот во убунту, стартувај Конзола во Линуксот и напиши вака

ping 72.14.207.99

и кажи ми дали имаш реплај, и ако сакаш да иде побрзо објаснувањето, имаш мој ICQ може и таму он тhe fly да го сетапираме:)
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
15
Ја бачко првпат гледам ваква ствар, напиши каква конзола е тоа како да ја отворам
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Аplications->Accesories->Terminal

тоа ти е као command promt во windows..

aj и кажи дали има реплу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom