Ubuntu HELP DESK!

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Серверот кај што влага адсл-от влага преку мрежна у сервер или директно у хуб? па од хабот у мрежна од серверот.

Значи прашањето е каде влага АДСЛ дирекнтиот линк према итнернет?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
За да имаш успешна конекција ти требаат 2 мрежни на серверот, и тогаш серверот ќе се подеси како класичен рутер на следниов начин.

1. Од адсл-от влезниот сигнал во едната мрежна која што ќе биде наместена да зема автоматски адреса!
2. Од втората мрежна кабел ќе оди во Хабот.
3. Ќе направиш класичен интернет конекшн шеринг со тоа што ќе кажеш дека адслот го доделуваш на делење на ЛАН (втората мрежна)

Со ова што добиваш, добиваш Gateway i DNS сервер за убунтуту.

Кога ќе ја направиш опцијата 3 автоматски на втората мрежна ќе и се додели адресата, 192.168.0.1

Тогаш во убунтуту кога ќе го штекнеш кабелот ќе кажеш дека Default Gateway е 192.168.0.1, и добиваш излез!

Со ваквиот сетап на делењето на АДСЛОТ добиваш Централизирана контрола на сообраќајот со тоа што тој веќе не оди директно во ХУБ и е публикли достапен со сите што ќе штракнат кабелче во ХУБот туку ќе можеш да го контролираш сообраќајот пошто сега тој ќе се одвива преку сервер со класично рутирање!

И да додадам.
Тогаш На Линуксот ќе му доделиш ФИКСНА IP адреса, со тоа што во иситте оние опции кои што ти ги кажав погоре ќе ставиш Default Gateway i DNS 192.168.0.1
И нормално, фиксната IP на линуксот мора да е во иста група, односно 192.168.0.*
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
15
Ми прекурчи да ти кажам право али фала многу за советите
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
moTaro, како за чудо кај мене нема никакви проблеми. Целиот хардвер е инсталиран без проблеми. Ако ги исклучам проблемите при партиционирањето, инсталацијата одеше поглатко од Windows.
Го отворив xorg.config, таму добро е препознат хардверот.
Инсталирав неколку пакети за гледање филмови ама никако да вклучам ни најобичен ави.
Некој совет? Цело утро шетав по форумите ама јалово.
Иначе системот е фантастично стабилен. Алал вера за изборот!
Уште нешто. Пошто сум корисник за Линукс од порано (до 99 година) се сеќавам дека требаше да се напраат едно чудо конфигурации за да се оди како подмачкано. Овде некако нема потреба. Да ни испуштам нешто?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Carlito Brigante напиша:
moTaro, како за чудо кај мене нема никакви проблеми. Целиот хардвер е инсталиран без проблеми. Ако ги исклучам проблемите при партиционирањето, инсталацијата одеше поглатко од Windows.
Го отворив xorg.config, таму добро е препознат хардверот.
Инсталирав неколку пакети за гледање филмови ама никако да вклучам ни најобичен ави.
Некој совет? Цело утро шетав по форумите ама јалово.
Иначе системот е фантастично стабилен. Алал вера за изборот!
Уште нешто. Пошто сум корисник за Линукс од порано (до 99 година) се сеќавам дека требаше да се напраат едно чудо конфигурации за да се оди како подмачкано. Овде некако нема потреба. Да ни испуштам нешто?
sudo apt-get install xine-ui

Пушта све :)

sudo apt-get install xmms (Winamp)


И не е чудо, неверојатна е дистрибуцијата. Чудо ќе беше да имаше некаков проблем :)


P.S.

Пред да го користиш sudo, ќе мора да доделиш и root пасворд

а тоа се прави на следниов начин.

sudo passwd rootЗа конфигурациите. Не испушташ ништо, во зависнот од потребите за кои што ќе сакаш да го користиш твојот линукс, се модифицираат одредени config фајлови. :)
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Tooo mane...

Поштуем такви јузери.. Респект ! :))
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Пожелно е да додадеш нова листа на репозиторис... ако не ја најдеш, кажи ќе ти ја пратам. Таа има поголем избор за пакети на download
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Ја најдов листата(Ако мислиш на /etc/apt/sources.list/
(Не заборавив и да и направам backup :) )
Алал вера за xine. Сега се е во ред.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Carlito Brigante напиша:
Ја најдов листата(Ако мислиш на /etc/apt/sources.list/
(Не заборавив и да и направам backup :) )
Алал вера за xine. Сега се е во ред.
Браво мајсторе, да за таа листа мислев :)


btw... ако си на GNOME, оди на www.gnome-look.org и направи си го X-ot најубав у свет :)
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Update:

Новиот wine 20050725, ја отвара Quake 4 без никаков проблем!

Фанки!
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Можно ли е да стартувам програма преку винето која бара .NET Framework.
Станува конкретно збор за АutoCad 2002.

Мастар тич ми карата :)
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
.NET со wine не е возможно.

НО! :), затоа постои mono

sudo apt-get install mono

и Good Luck. Јас никогаш не сум имал потреба да се замарам со тоа, но ако ти успееш да направиш нешто па сподели искуства !:))

http://bdn.borland.com/article/0,1410,32056,00.html
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
9
Има ли некој искуство со Аpache2 i Php5 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom