Ubuntu HELP DESK!

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
sea valjda stanuem dosaden ama so da praem, kako da staem makedonski fontoi na open office i dali uopste ima ?
System->Preferences->Keyboard

Потоа таму на таб Layouts, потоа Add одбери Macedonia (не сме таму FYROM како под Windows). Селектирај US English за дефаулт.

Потоа на таб Layout Options->Group Shift/Lock behavior исклучи се таму и вклучи само Alt+Shift changes group.

Толку сега само Close и оди во Open Office и секаде имаш македонска поддршка, како во Windows.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
симнав од нет linux mandriva one 2007 ама нејке да се подигне за да го инсталирам?
 
E

Elipsis

Гостин
dali moze da go resetiram desktopot odnosno tulbarite gi izmestiv nesto pa sea sakam da gi vratim na default ima opcija toa?
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Кога сум веќе тука кај инсталација на Убунти ми се јавија 2 работи

1.Првата е тоа што со конфигурацијата на лаптопов ми следуваа мене 160 GB HD место,но откако го земав видов дека поделен ми е на 40 и 110,што значи = 150 GB HD и мислев дека ме сјебале и си се помирив со тоа дека сум у минус со 10 GB.Но сега кога почнав да инсталирам Убунту на определбата за партициите ми се појави дека јас уствари имам 160 GB HD.Е сега како може Windows-ов да не ми ги познава тие 10 GB и дали може нешто да се направи,а да не се малтретирам со формат,само работа да си отварам??
2.Втората работа е исто кај определбата на партициите за Убунтуто и колку ќе работи во просторот.Имав неколку опции,меѓу кои:Сам да си изберам колку место на партицијата ќе ми биде и на цел HD да ми биде активен.Е незнам што да одберам и како тоа ќе ми влијае на Windows-от.Дали се работи за тоа на колку простор да складира податоци и битребало да одберам за на целиот HD или пак нешто друго е??
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Instalirav kubuntu 8.04 na KDE4 i ne mozam da namestam povisoka rezolucija od 800X600. Problemot e vo xorg.conf fajlot koj se naogja vo etc/x11
Kako da go editiram toj fajl, t.e. kako da dobijam "permissions" za editiranje na toj fajl?
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Абе тоа сигурно ли е дека ти го праќат цедето преку пошта се плаќа нешто или?

И дали на некој му е стигнало
 
P

Princ

Гостин
Абе тоа сигурно ли е дека ти го праќат цедето преку пошта се плаќа нешто или?

И дали на некој му е стигнало
Стигнува и не се плаќа ништо (ако не го сметаме рекетот што треба да му го дадеш на поштарот и не е повише од 100 денари... барем не би требало да биде).
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Зошто напишав street"mojata ulica na latinica"no 19

Незнам дали ќе се снајдат или?
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Фала,а иначе во тоа цеде имам како се инсталира што компјутер треба да имам,мислам јас знам како се инсталира ама прашувам што содржи цедето ти доби цеде?
 
P

Princ

Гостин
Не ама жена ми доби.
Цедето содржи оперативен систем убунту ебаго, што може да содржи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom