Ubuntu HELP DESK!

Член од
28 јануари 2007
Мислења
55
Поени од реакции
0
Vaka jas imam instalirano Ubuntu 6.10 i sega sakam da se konektiram na internet ama neznam kako da napravam konekcia, koristam WADSL internet od OnNet go delam so drugi preku Sweetch.Ako moze nekoj da mi pomogne fala odnapred.

EJ netreba nisto najdov na drugo mesto.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
29
Поени од реакции
0
Имам неколку прашања, можеби се одговорени, но уште еднаш ке ги поставам:
1. Дали може Ubuntu Feisty Fawn 7.04 да се инсталира на SATA HDD? (зашто знам дека на SATA функционира само NTFS фајл систем)
2. Сакам да имам Dual Boot со XP. По кој ред да ги инсталирам? Имам обичен HDD и SATA HDD. На SATA, XP не инсталирам зашто немам дискетна единица.
3. Дали игрите, и повеќето програми за XP може да се стартуваат преку Linux?
4. Имам прастар скенер, HP ScanJet 3200C. За XP неможам да најдам драјвери (најдов, но не работат, а имам за 98-мица) и не можам да го користам, дали постојат за Linux?
1. Во врска со ова прашање Linux-от можно е и да не ти го препознае хард дискот. Но мислам дека поновите дистрибуции на Linux ги имаат потребните драјвери во врска со овој проблем.

2. За да имаш dual boot прво инсталирај XP, а потоа Linux кој самиот при инсталацијат (manul инсталација) ќе го препознае XP и ќе ти овозможи dual boot, при што ќе ти инсталира GRUB или LILO (зависи од дистрибуцијата).
Можеш да искористиш и PartitionMagic (ама не ти препорачувам)

3. Ако го користиш Linux за игри подобро и не инсталирајго (Иако има софтвер наречен Cedega кој ти овозможува реимпелементација на Windows API (особено за игрите) но не е бесплатен софтвер)

4. Незнам
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Имам неколку прашања, можеби се одговорени, но уште еднаш ке ги поставам:
1. Дали може Ubuntu Feisty Fawn 7.04 да се инсталира на SATA HDD? (зашто знам дека на SATA функционира само NTFS фајл систем)
2. Сакам да имам Dual Boot со XP. По кој ред да ги инсталирам? Имам обичен HDD и SATA HDD. На SATA, XP не инсталирам зашто немам дискетна единица.
3. Дали игрите, и повеќето програми за XP може да се стартуваат преку Linux?
4. Имам прастар скенер, HP ScanJet 3200C. За XP неможам да најдам драјвери (најдов, но не работат, а имам за 98-мица) и не можам да го користам, дали постојат за Linux?
1. SATA HDD си е ко и секој друг хдд, може да функционира на NTFS, FAT, ext, reiserfs ... и секој друг кој што ќе ти текне... нема везе муабетот SATA/NTFS.
2. Можеш по било кој редослед.. али ако инсталираш прво линукс па џам, ќе мора GRUB-от да го р`чкаш... така да, поедноставна ствар ти е Џам па Линукс... ќе си заврши работа сам. А каква врска има SATA со флопи? Зошто не би инсталирал ХР на SATA ако немаш флопи!?!?
3. Игрите најчесто не (поновите не се ни обидувај). Програмите... нешто да, нешто не...
4. Имаш Убунту... LiveCD... покрени го, пробај да го инсталираш скенерот... ако не успееш... рачунај дека одговорот е НЕ :)
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Го инсталирав последниот Убунту (мислам дека е 7.10). Многу сакам да користам Линукс, ама не можам ни музика да слушам, ни превод на филмови да пуштам. Некој да ми помогне? Со линкови, со совети?
 

|-|3L1X

|= an alternating one =|
Член од
19 февруари 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Го инсталирав последниот Убунту (мислам дека е 7.10). Многу сакам да користам Линукс, ама не можам ни музика да слушам, ни превод на филмови да пуштам. Некој да ми помогне? Со линкови, со совети?
Уф, прилично стар е постов и сигурен сум дека до сега е решен проблемот но сепак може да му затреба на некој друг ова :toe:

Значи вака, по дефаулт убунтуто ги нема тие кодеци затоа што не се "уклопуваат" во Гну лиценцата.Можеш да ги инсталираш сите што ти требаат еден по еден, од командна линија но моја препорака е да си симнеш аутоматикс и со неколку клика да си ги средиш овие работи.
Значи
sudo apt-get install automatix2
или да разлгедаш се што те интересира тука.:wink:
 
E

Elipsis

Гостин
snimav kanter server na linux ama sum go downloadiral logiran kako root sea koaj gi otvaram folderite mi vika you do not have the permision to view this folder so da mu napraem za da gi otvora?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Код:
sudo chown -R tvoj_user ime_na_glavniot_folder
Пример, јузерот ти е elipsis, а фолдерот без пристап е ~/games/cs ..

Код:
sudo chown -R elipsis ~/games/cs
Со ова ќе ги префрли сопственичките права на сите фолдери и фајлови кои се наоѓаат во cs.
 
E

Elipsis

Гостин
sea instalirav cedega za da snimim kanter i use nekoa druga igra ama neso nemoze ili neznam kako ako rabotal nekoj so cedega ili znae kako neka kaze
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
CS изгледа поубаво под wine.. а Cedega е лесна е за користење. Правиш нов фолдер во програмот, кликаш Install, го одбираш инсталациониот фајл (setup.exe?), се инсталира нормално играта и ти прави shortcut во оној фолдер што претходно си го креирал. Го кликаш shortcut-от и одиш на Run/Play/Whatever.

Само немој да очекуваш дека сите игри ќе ти работат.. не би требало да имаш проблеми со постарите, ама ако играта не поддржува DX8 или OpenGL - најверојатно нема да работи.
 
E

Elipsis

Гостин
e toa praem ama nejce napraev folder idem install od toa gamaes so ima none idem i go odboiram cs16full_v6.exe stiskam continue i niso ne se desava
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Појма немам.. мене истата верзија ми се инсталираше. Пробај инсталирај со wine (wine /пат_до/cs16full_v6.exe).
 
E

Elipsis

Гостин
uspeav da go instaliram ama koaj se ukljucue na server parsing info i se ukocue linuxov ce me natera da snimim windows
 
R

reactive89

Гостин
Го инсталирав последниот Убунту (мислам дека е 7.10). Многу сакам да користам Линукс, ама не можам ни музика да слушам, ни превод на филмови да пуштам. Некој да ми помогне? Со линкови, со совети?
Добро кажа форумџијата... нека ми прости но не го забележав мн мн никот негов... можеш со тоа или пак можеш да идеш преку Add/Remove programs, ти се наоѓа на менијата на десктопот, од таму уклучи го add/remove programs после ќе одиш и ќе побараш на search линијата restricted ќе ти даде 3 кодеци... штиклирај ги сите три (од кој едно само ќе ти е штиклирано предтоа мислам) и иди им Install ќе видиш таму има копче незнам баш дали така се викаше... Но, многу важно НО, има една фора... за да инсталираш програми/кодеци/ и што било од таму, Ubuntu-то мора да ти е апдејтирано барем еднаш, за да може да даунлоадира од таа секција... :smir:
 
E

Elipsis

Гостин
sea valjda stanuem dosaden ama so da praem, kako da staem makedonski fontoi na open office i dali uopste ima ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom