Ubuntu HELP DESK!

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
sakam da mi pomognete vo vrska so Ubuntu Feisty 7.04.Od oficijalnata strana na skype go simnav Skype za Ubuntu 7.04.Koga probuvam da go instaliram mi dava error.Videte ja slikava

 
P

Princ

Гостин
Ти пишува дека инсталацијата на скајп зависи од друг пакет, односно во случајов од libasound2. Инсталирај го прво него па после пробај скајп.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Пробај во терминал да го инсталираш, така и зависностите мислам дека би се инсталирале.
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Ok.Sea vaka.Imam 2 LAN karticki na comp.1 za internet,2 za delenje na podatoci,internet so drug komp.Preku Windows raboti odlicno i internetot i se.E sea kako da napravam preku linux da mozam da delam fajlovi i da ima internet na drugiot comp.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
HaKeRcE напиша:
Ok.Sea vaka.Imam 2 LAN karticki na comp.1 za internet,2 za delenje na podatoci,internet so drug komp.Preku Windows raboti odlicno i internetot i se.E sea kako da napravam preku linux da mozam da delam fajlovi i da ima internet na drugiot comp.
Ako ubavo te razbrav preku proxy predavash internet ili?? Objasni poubavo...oti ako sakas da predavas intenernet mnogu e lesno instaliras Squid i vo /etc/squid/squid.conf ja pisuvas konfiguracijata... i pisuvas preku koj-a LAN karta pravish Internet sharing... i na koj PC (IP address)... ako ti e za internetot.... preku proxy da go delis, a za direct connection bi trebalo da se slicno, samo preku ednata karticka pravis diredc connection so drugiot PC a na drugata karticka so net ..
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
CyberBop напиша:
Леле:tapp: јас имам дупло послаба конфигурација... 256Мб рам Интел 2,00.
TpH_Bo_OkO напиша:
Лупај ксубунту
нема потреба, и јас имам 256MB RAM меморија, GeForce 5200FX и си користам UBUNTU 7.04 и пак лета, шо значи можеш и со UBUNTU :helou:
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Ubuntu 7,04 кај мене лета со Intel Pentium 3 - 800 MHz,256 MB SDRAM PC133,nVidia GeForce 256-32 MB,Legend QDI Advance 10T,20 GB HDD...
 
Член од
5 јули 2006
Мислења
82
Поени од реакции
2
симнав xunubtu 7.04 , и пробав да го инсталирам на intel pentium 2 400 Mhz, 384 RAM , geforce 2 32MB , 6,5 GB hard disk (кој се пријави доброволно за самоубиствена мисија :salut:).
прво го форматирав хардот у дос , ги избришав партициите , го подигнав ксубунтуто од цедето ,и сеа инстал .......
прв обид:
guided partition use цел хард почнува да инсталира , стига до 15 посто , па вика нешто дека не можел да направи ex3 file system
втор обид:
manual подесување на па партициите , 5.8 гига за root , ex3 , уште една околу 800 мега за swap инстал , и пак ист error
и уште 5 саата обиди најразлични обиди :coffee:, во главно повторување на двата горенаведени , додека princo-то не пукна по радиус :pop:
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Конфигурирање на интернет конекција на Убунту 7.04

Вчера конечно инсталирав Ubuntu 7.04 и имам мал проблем. Интернет конекцијата. Имам АДСЛ, и според тоа во терминал подесив се како што треба, значи sudo pppoeconf, sudo pon dsl-provider. После ова, конекцијата на прелистувачот трае само 10тина секунди, а на месенџерот трае цело време (не се гаси додека јас не ја угасам). Ми рекоа да пишам: sudo pkill -9 dhclinet ама нејќеше, па после пак да конфигурирам и тоа прашањето со бројките (452 или така нешто) да одговорам со NO. После тоа пак sudo pkill -9 dhclinet, и за среќа сакаше. Работеше цел ден, до вечерта додека не го угасив РС-то. Сабајлево го палам и пак истиот проблем само што сега не се поправа никако... помош?
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Kako da najdam drajveri za ubuntu?Imam maticna Soltec,Chipset Via,Via zvucna,i graficka gforse.
 
Член од
3 август 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Odlicna tema i uste podobri postovi i ke bea mnogu podobri ako gi razberev drugite 90% od niv :)
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Имам неколку прашања, можеби се одговорени, но уште еднаш ке ги поставам:
1. Дали може Ubuntu Feisty Fawn 7.04 да се инсталира на SATA HDD? (зашто знам дека на SATA функционира само NTFS фајл систем)
2. Сакам да имам Dual Boot со XP. По кој ред да ги инсталирам? Имам обичен HDD и SATA HDD. На SATA, XP не инсталирам зашто немам дискетна единица.
3. Дали игрите, и повеќето програми за XP може да се стартуваат преку Linux?
4. Имам прастар скенер, HP ScanJet 3200C. За XP неможам да најдам драјвери (најдов, но не работат, а имам за 98-мица) и не можам да го користам, дали постојат за Linux?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom