True Detective

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Mnogu ja osteti vtora sezona serijata, lugjeto ja prekinuvaa na sred i sea ne im se prodolzuva...
I sednav na tretata denes, super 5 epizodi, zaprepastuvacka produkcija imaat hbo, i samo radi toa da e bi gledal nivni produkt.

Ali e super, isto i partnerot a za spomnuvanje e i tatkoto na decata.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Znam koj e ubiecot. 100 denari na smetka kosta informacijata.
Ај шетај.

Не сфатив што му светна на црнецот кога ја читаше книгата на жена му, кога го прочита тоа "kids should laugh" или така нешто...?
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Ај шетај.

Не сфатив што му светна на црнецот кога ја читаше книгата на жена му, кога го прочита тоа "kids should laugh" или така нешто...?
Ја изгледа епизодата ? :)

Ако се сеќаваш, Амелија кога ја посети Луси ги искористи истите тие зборови. This was not a happy home, all kids should laugh.
Сцената со Роланд (present day), му кажа дека Луси ја напишала пораката за да му олесни Том, нешто во тој контекст.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Ја изгледа епизодата ? :)

Ако се сеќаваш, Амелија кога ја посети Луси ги искористи истите тие зборови. This was not a happy home, all kids should laugh.
Сцената со Роланд (present day), му кажа дека Луси ја напишала пораката за да му олесни Том, нешто во тој контекст.
Аха, сега читам теории као Амелија била убиецот, дури и јас помислив на тоа, ама мислам дека ни праат мајндфак.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Ја ипак мислам дека стануе збор за поголем педофилски заговор поврзан со случките од првата сезона, кои и веќе ги спомнаа у оваа сезона.
Инаку мене лично сите сезони ми беа добри, вклучувајќи ја и втората.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Ја ипак мислам дека стануе збор за поголем педофилски заговор поврзан со случките од првата сезона, кои и веќе ги спомнаа у оваа сезона.
Инаку мене лично сите сезони ми беа добри, вклучувајќи ја и втората.
I jas isto mislam, gazdava kaj so rabotela majkata, mnogu naivno bese toa so nudea pari kako nagrada... A mislam i majkata e vmesana, ili znae nesto, taa go napisala pismoto sigurno plus posle e najdena OD, valda samoubistvo (oti osven kids should laugh se derese deka napraila nesto loso) ili ubistvo
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Моментално најдоброто нешто на телевизија.
Доста подобра е од втората сезона, глумциве искинаа сите до еден, браво, крајот на 5тава епизода е онаа хемија што секое актерско дуо би посакала да ја има.

Мислам дека нешто како во првата сезона, и овде е вмешана некоја поголема структура како црква/влада/политика, што и да е не ми се верува дека е оставено на „еден убиец“.

Исто така, ми се допаѓа структурата на раскажување. Да држиш тензија на три фронта, во три различни ери :cuc:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Што мислите дека се случило со ќерката на црнецов? Па и жена му? Ај жена му е мртва, тоа и тој го знае (само треба да видиме под кои околности), ама некако ова што ја кријат ќерката од него значи дека ја истрауматизирал или ошла курбан и таа... Некако ваљда сета таа семејна драма придонесува за неговиот губиток на меморија.
Како и да е, уште три епизоди :(

ХБО е класа над Нетфликс и компанија и тоа го докажува со Тру Детектив.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Па можеше да се види на кој начин се понашал спрема неа уште како мала со онаа случката во супермаркетот кога крена паника оти неа ја снема. Тоа докажуве дека најверојатно бил overprotective татко со што само допринел она да се оддалечи од него.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Моментално најдоброто нешто на телевизија.
Доста подобра е од втората сезона, глумциве искинаа сите до еден, браво, крајот на 5тава епизода е онаа хемија што секое актерско дуо би посакала да ја има.

Мислам дека нешто како во првата сезона, и овде е вмешана некоја поголема структура како црква/влада/политика, што и да е не ми се верува дека е оставено на „еден убиец“.

Исто така, ми се допаѓа структурата на раскажување. Да држиш тензија на три фронта, во три различни ери :cuc:
Кини дуото, next best thing после Метју и Вуди.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам дали некој искоментирал зошто немам баш време да читам се, мене ми е доста сомнителна и професорката/жена му на Хејс. Се води по она, чувај си ги пријателите блиску ама непријателите поблиску, плус и знаеше дека имаше престрелка кај Чирокито и може лесно да го има подметнато ранецот а и знаеше дека децата се од дисфункционално семејство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom