TOEFL & SAT

Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
може ли само некој да ми помогне во смисла за тоа кој исити ми требаат за запишување на универзитет во сат поконкретно медицински, но и во англија
за во америка мислам ми требаат
САТ; ТОЕФЛ; ГМАТ и така нешто ама кој знае подобро нека ми писе може и во пп фала однапред
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Ако може некој да ми каже за колку време се добиваат резултати од TOEFL тестот и каде во Скопје се полага TOEFL
 
L

Luki Junior

Гостин
Ако може некој да ми каже за колку време се добиваат резултати од TOEFL тестот и каде во Скопје се полага TOEFL
На компјутер се полага, одма имаш горе доле неофицијални резултати.. иначе 15 работни дена некаде.. А дека се полага у Скопје, не знам.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Ако може некој да ми каже за колку време се добиваат резултати од TOEFL тестот и каде во Скопје се полага TOEFL
Резултатите ти се достапни на интернет после 10 дена од полагањето (7-10 дена), но за да им ги пратат на институциите треба да чекаш подолго (отприлика 2 месеци но може и 3), и тебе ти праќаат писмо на твојата адреса со резултатите после 2-3 месеци.
Не сум 100% сигурна но мислам дека во Скопје се полага во градска библиотека и во American College на овие датуми:
Sat., Oct 06, 2012
Fri., Oct 12, 2012
Fri., Oct 19, 2012
Sat., Oct 27, 2012
Sat., Nov 03, 2012
Fri., Nov 16, 2012
Sat., Nov 17, 2012
Sat., Dec 01, 2012
Fri., Dec 07, 2012
Sat., Dec 08, 2012
Fri., Dec 14, 2012
Sat., Jan 12, 2013
Fri., Jan 18, 2013
Fri., Jan 25, 2013
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
46
Поени од реакции
11
Во гимназија НОВА и во американско катче (библиотеката до архитектура) се полага. Ти препорачувам да полагаш во Нова. Што се однесува до резултатите, онлине стигаат за некои 15 дена, по пошта на факс за месец
--- надополнето: 6 октомври 2012 во 01:18 ---
Во гимназија НОВА и во американско катче (библиотеката до архитектура) се полага. Ти препорачувам да полагаш во Нова. Што се однесува до резултатите, онлине стигаат за некои 15 дена, по пошта на факс за месец
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
22
Ако може некој да ми даде повеќе ИНФО кај се полага TOEFL , колку чини тестирањето , припрема од 50 до 100 евра мислам дека ќе ја скокнам, премногу ми е некако, мислам дека можам сам да се припремам за тестот, најдов земплови на интермец итн....
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
404
Поени од реакции
417
за што служат овие тестови ? признати се во странство или ?!
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
22
за што служат овие тестови ? признати се во странство или ?!
Да, па конкретно сакам да одам пост-дипломски во финска, па потребно е таму да го имаш положено овој тест.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.894
Ако може некој да ми даде повеќе ИНФО кај се полага TOEFL , колку чини тестирањето , припрема од 50 до 100 евра мислам дека ќе ја скокнам, премногу ми е некако, мислам дека можам сам да се припремам за тестот, најдов земплови на интермец итн....
На Штул мислам дека се полага.. .ама не ме фаќај за збор.
Побарај на интернет бе, сигурно има.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Ако може некој да ми даде повеќе ИНФО кај се полага TOEFL , колку чини тестирањето , припрема од 50 до 100 евра мислам дека ќе ја скокнам, премногу ми е некако, мислам дека можам сам да се припремам за тестот, најдов земплови на интермец итн....

http://www.ets.org/bin/getprogram.cgi?urlSource=toefl&newRegURL=&test=TOEFL&greClosed=new&greClosedCountry=China&browserType=&toeflType=&redirect=&t_country1=group_Macedonia,FmrYugoslavRepOf

Припрема зависи каде сакаш. Знам може приватно во 4 очи, имаше и школи за странски јазици што организираат. Од 100 евра па нагоре припрема, плус трошоците за тестот.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Koj od ovie imase vremenski ogranicena validnost IELTS ili TOEFL?
Inaku nekoj od ovie dva se zemase vo British Council Skopje
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
22
TOEFL нема ограничена валидност. За другиов може...да, глеам ова е во British Council се полага кај нас. Има секој месец полагање, глеам распоредот..и тоа по 2 пати или може 3
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Јас полагав ТОЕФЛ... Не ти треба да земаш дополнителни часови.. отвори на јутуб имаш мал милион професори што држат лекции што да подобриш на што да пазиш и слично... поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom