TOEFL & SAT

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
За тие што се заинтересирани...

Датуми за полагање...


22 january 2011 - Skopje
12 February 2011 - Skopje
17 February 2011 - Prishtina
5 March 2011 - Bitola
19 March 2011 - Skopje
16 April 2011 - Skopje
7 May 2011 - Skopje and Strumica
25 June 2011 - Skopje
9 July 2011 - Skopje and Bitola
24 September 2011- Skopje
22 October 2011 - Skopje
5 November 2011 - Skopje
3 December 2011 - Skopje
10 December 2011 - Bitola


Прво треба да се регистрираш ТУКА
Во период од 5 дена треба да се уплатат 8300 денари на сметкава: 300000001838574 - - Комерцијална банка

Еве им ја и скалата..

Council of Europe Level............................ Cambridge ESOL exams............. IELTS bands
C2 Good User.............................................. CPE........................................7.5+
C1 Competent User...................................... CAE......................................6.5; 7.0
B2 Independent User.................................... FCE......................................5.0; 5.5; 6.0
B1 Threshold User........................................ PET.....................................3.5; 4.0; 4.5
A2 Waystage User........................................ KET......................................3.0
A1 Breakthrough.......................................................................................2.0; 1.0
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Jas sakam da se zapisham na studii vo Amerika samo ne ja znam procedurata, shto e potrebeno da se zapisham osven da se polagaat testovive ?

--- надополнето ---

Koi se datumi za polaganje vo 2011?
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Ae da prasam i jas nesto...

imam polozeno FCE pred 5-6 godini so B.
dali ova e dovolno za da ne me maltretirat ako baram iselenicka viza ili ako sakam nekade na postduplomski?
Sto ustvari moze so FCE?
 

OPM

Член од
12 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Za iselenicka viza za Kanada, Avstralija ili Nov Zeland ke vi treba isklucivo rezultat od IELTS ispit. Za postdiplomski studii ke treba da proverite dali nivoto (FCE - ocenka B) e prifatliva za fakultetot na koj sakate da se zapisete. Cesto pati sredno poznavanje na angliskiot jazik ne e dovolno, pa baraat ponapredno poznavanje (kako na primer CAE ispitot). Sepak se zavisi od fakultetot. Listata na fakulteti koi gi prifakaat ovie ispiti se naoga na internet stranicata na Cambridge - http://www.cambridgeesol.org/recognition/search.php
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
46
Поени од реакции
11
Добро бе дали мислип дека туку така се влага на колеџ? Прво прашање дали има 40к долари спремно за студии. За стипендија да не правиме муабет бидејќи за тебе е невозможно.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
15
Поени од реакции
2
Годинава полагав TOEFL и тоа во последен момент,значи воопшто и не се спремав за тестот.Единствено што направив во врска со полагањето е што побарав вежби на нет за да видам како изгледа.Инаку полагав paper based.Малку е зафркнат listening делот пошо паѓа концентрацијата.Инаку го положив со 570 бода,а мислам дека беа околу 630 не знам точно.Сепак не е ништо во споредба со SAT за кој треба мнооогу спремање.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
73
Поени од реакции
9
Испитите FCE и TOEFL не можете да ги мерете на иста вага. Едниот е Британска диплома, односно - FCE, додека TOEFL е американска. Двата испита се сосема различни и различни институции го бараат тој што нив им одговара.
Најпрвин тоа а потоа следува и самата ТЕЖИНА на испитот како и времетраењето на дипломата односно долгорочноста.
Доколку го полагате FCE самата диплома ви важи цел живот. TOEFL од друга страна важи МИСЛАМ пола година но не сум сигурен.
Сите погоре пишувате кој испит бил потежок но дали тоа прашање навистина некој може да го одговори? Ако има некој што ги има полагано двата испита слободно.... Но во спротивно ке карикирам со некои бројки чисто како една симулација што ја слушнав од некој професор.

АКО TOEFL ИМА ВКУПНО 110 БОДА ОД 90тиот ДО 100тиот Е ОПФАТЕНО ТЕЖИНСКОТО НИВО НА FCE. СЕКОЈ ТЕСТ КОЈ БИ БИЛ БОДИРАН НАД 100, ОДНОСНО ОД 100 ДО 110 БОДА ИМА ТЕЖИНСКО НИВО НА НЕКОЈ ИСПИТ КОЈ ИМА ТЕЖИНСКО НИВО ADVANCED ОД BRITISH COUNCIL
.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Каде можам да се пријавам за да го решавам овој тест?? Коа се термините, и колку пари етц етц?!!!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Каде можам да се пријавам за да го решавам овој тест?? Коа се термините, и колку пари етц етц?!!!
http://www.ets.org/toefl

Овде ќе најдеш се шо ти треба. Ако решиш да го полагаш, ќе си направиш акаунт, ќе си платиш преку кредитна картичка и излегуваш на мегдан на избраниот датум.
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
112
Поени од реакции
36
ZA SITE KOI SE ZAINTERESIRANI ZA STUDIRANJE VO AMERIKA MORAAT DA GO IMAAT TOEFL POLOZENO DOKOLKU SAKAAT DA APLICIRAAT ZA UPIS NA FAKS - od sigurni izvori
 

anaxilea

MUFF CABBAGE
Член од
12 јануари 2009
Мислења
93
Поени од реакции
61
И мене исто така ми е потребно да положам со 530 поени минимум за на факултет.
Имам положено само FCE до сега, ме интересира колку е потешко TOEFL од FCE ?
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Колкави се реалните шанси да се спремиш за тоефл за една недела ?:( Значи така испадна, сакав да го спремам летово ама немав можност, и сега излезе дека мора да го имам положено до нова година, и уплатив за 17 декември (сабота). Не сум без ич, ја симнав програмата од официјалниот сајт, ги поминав тие listening, speaking итн деловите, ама нема шанси да ги научам 400 must - known words за 5 дена, и да се спремам тип топ :( Ме фаќа паника, дај тие што го полагале нека ми кажат дали беше тешко (мислам дека знам доволно, 8 години на курс, 2 лета во Америка и сл.)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
Колкави се реалните шанси да се спремиш за тоефл за една недела ?:( Значи така испадна, сакав да го спремам летово ама немав можност, и сега излезе дека мора да го имам положено до нова година, и уплатив за 17 декември (сабота). Не сум без ич, ја симнав програмата од официјалниот сајт, ги поминав тие listening, speaking итн деловите, ама нема шанси да ги научам 400 must - known words за 5 дена, и да се спремам тип топ :( Ме фаќа паника, дај тие што го полагале нека ми кажат дали беше тешко (мислам дека знам доволно, 8 години на курс, 2 лета во Америка и сл.)
дојди кај нас у стан у мичурин и ќе ти објасним ја фино лепо све што треба...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom