TOEFL & SAT

Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Dali ima nekoj na forumov da go polagal TOEFL testot za angliski jazik. Planiram da go polagam na 16 Maj i bi vi bil mnogu blagodaren dokolku podelite nekoj sovet.
Inaku mislam deka se polaga na 4 mesta vo Skopje, jas planiram vo Gradska biblioteka da go polagam. Nekakvi sugestii za lokacija??
Blagodaram odnapred!!!
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Jaс го немам полагано ама и мене ме интересира што ќе кажат некои што го имаат полагано :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
и мене ме интересира и сакам деталнни информации :smir:
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
jas ucev vo turski koledz vo sk i znam imase tofel kursevi za pred testot nesto ali ne beh nisto posebno zainteresiran... a sega bogami bi sakal da znam :D
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
ЈАс не сум полагала амa викаат дека бил лесен.Имало писмен дел со граматика, и усмен, пред комисија.Вака беше пред 5 години.Јас имам положено FCE, на Кембриџ е тоа, малце е потешко ама дипломата ти ја прифакаат секаде, па дури и во Министерството за правда на РМ и можеш со тоа да бидеш судски преведувач.Ако веке учиш, подобро учи за FCE.
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
ЈАс не сум полагала амa викаат дека бил лесен.Имало писмен дел со граматика, и усмен, пред комисија.Вака беше пред 5 години.Јас имам положено FCE, на Кембриџ е тоа, малце е потешко ама дипломата ти ја прифакаат секаде, па дури и во Министерството за правда на РМ и можеш со тоа да бидеш судски преведувач.Ако веке учиш, подобро учи за FCE.
TOEFL е понапреден и потежок од FCE.јас го полагав FCE, а претежно TOEFL го полагаат луѓе на кои англискиот им е потребен за работа.треба многу да се учи затоа што колку што знам е прилично тежок.ако сакаш повеќе информации оди прашај во Центар за Странски Јазици, таму можеш и да се пријавиш да го полагаш, или пак отиди во British Council(кај студентска библиотека ако така се викаше:)) и таму ќе дознаеш се:helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Братучед ми полагаше, инаку тестот се полага за да докажиш колку го познаваш англискиот јазик. Не само за работа, туку и за живеење учење во земја со Англиско говорно подрачје. Не беше нешто комплицирано, само тој не знаеше којзнае колку англиски, па успеа да го фати минимумот за да се запиши на студии во С.А.Д.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Јас знам дека TOEFL бил гола вода во споредба со FCE.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Mислам дека сепак FCE е полесниот, TOEFL е понапреден и потежок.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Јас полагав ТОEFL и за 10-тина поени не положив, ама тогаш имав 15 години што е сосем добро според мене.
Време немаше доволно, па затоа 3-4 прашања на тепка ги одговарав.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
јас полагав pre-toefl пред 4 години. се полагаше нешто повеќе од 2 саати. има повеќе делови и треба голема концентрација. се решаваше во еден ТЕФТЕР(баш така му доаѓа) со упатства, тестови и тн.
имаше можни 500 поени, а јас си освоив 490(фалбаџи теодос).
ми текнува имаше еден дел, пуштаат цд/касета... и нема стоп или враќање назад. треба да слушаш и да одговараш директ у тефтерот =)
ако ми текне нешто повеќе ќе информисам пошто не ме служи меморијата најдобро во момнентов.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Па значи му доаѓа слично како FCE само што е понапреден материјалот... Техниката на полагањето е иста :) Кој е заинтересиран можам да објаснам за FCE :)
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
еве, ми текна нешо.. една од задачите беше: имаше неколку текста.. со различно ниво на тежина(граматички и термини). требаше превод мислам, наоѓање граматички грешки, надополнување.. нешто така беше, не ме фаќајте за збор.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас полагав лани.
Вака да ти кажам сега нема повеќе она граматика такви работи, ќе ти дадат еден куп текстови за читање, јас таман се израдвав после четвртиот дека готово завршија, тап уште два, на нив пази паѓа концентрацијата многу. Многу лесни се лисенинг и спикинг деловите, не се нешто комплицирани. И на крајот есејот односно два текстови има , како ке ти се погоди темата.
Ако ти треба нешто подетално пиши.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
еве, ми текна нешо.. една од задачите беше: имаше неколку текста.. со различно ниво на тежина(граматички и термини). требаше превод мислам, наоѓање граматички грешки, надополнување.. нешто така беше, не ме фаќајте за збор.
Да да тоа задачите беа подредени, од најлесниот текст па се потежок и потежок (во граматички смисол)
Мислам под текстот имаше прашања и треба да ги одговориш(имаше 3 или 4 можни одговори)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom