TOEFL & SAT

Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Има ли некој искуство со полагање TOEFL? Или па планира скоро да полага?

Ме интересира дали можат да се извадат добри резултати со самостојно спремање, без посета на курс. Кои книги би ги препорачале за подготовка? И каде би можеле да се најдат тие книги и за колку пари?
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво ме интересира за полагање за приемен испит односно ме интересираат чекорите како да стигнеш до некој колеџ па ако не ве мрзи ве молам информирајте какви се условите и од каде да почнам.
Ви благодарам однапред :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Има ли некој искуство со полагање TOEFL? Или па планира скоро да полага?

Ме интересира дали можат да се извадат добри резултати со самостојно спремање, без посета на курс. Кои книги би ги препорачале за подготовка? И каде би можеле да се најдат тие книги и за колку пари?
Internet is your best friend.


Здраво ме интересира за полагање за приемен испит односно ме интересираат чекорите како да стигнеш до некој колеџ па ако не ве мрзи ве молам информирајте какви се условите и од каде да почнам.
Ви благодарам однапред :)
Пријави се и полагај. И испрати резултатите на тија универзитети шо сакаш да аплицираш. Ако си стварно добар, они сами ќе те контактират :)
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Internet is your best friend.



Пријави се и полагај. И испрати резултатите на тија универзитети шо сакаш да аплицираш. Ако си стварно добар, они сами ќе те контактират :)
А каде се пријавува и од каде да набавам матријал?
 
L

Luki Junior

Гостин
А каде се пријавува и од каде да набавам матријал?
Кредитна картичка, активен емаил, и веб страните на САТ и ТОЕФЛ и ќе си се пријавеш. Имаш тест центар и у Скопје и у Софија. Ах бре деца, се ли да ви се соџвака.
Човеците пред 10 години, коа кредитна карта у македонија беше мисловна именка, сами си бутаа работите, сега трт дрш.

SAT

Test center search
http://sat.collegeboard.org/register/test-center-code-search

SAT registration

http://sat.collegeboard.org/register


TOEFL

Registration
http://www.ets.org/toefl/ibt/register/

Test centers with dates:

http://www.ets.org/Media/Tests/TOEFL/tclists/IBT_m.html



Ако сакаш електронски материјали, плови по пајрт беј.
Ако сакаш книги, Благоевград у книжарата на Американскио Универзитет. Носи си или долари или левове. Евра не зимат.


пс. Пијам пиво. :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Има ли некој искуство со полагање TOEFL? Или па планира скоро да полага?

Ме интересира дали можат да се извадат добри резултати со самостојно спремање, без посета на курс. Кои книги би ги препорачале за подготовка? И каде би можеле да се најдат тие книги и за колку пари?

www.youtube.com

www.google.com


It's so simple :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Има ли некој искуство со полагање TOEFL? Или па планира скоро да полага?

Ме интересира дали можат да се извадат добри резултати со самостојно спремање, без посета на курс. Кои книги би ги препорачале за подготовка? И каде би можеле да се најдат тие книги и за колку пари?
Може сам да се спремаш. Ама требе мотивација. Ногу мотивација.
Баронс, Пеарсон, Каплан са ОК. Дури и едната од них е доволна.
Можеш да ги најдеш на интернет, може да ги најдеш и ЦДињата од них.
После, на ЕТС имат официјален водич + ЦД. (Јас лично мислам најарно е од торенти да си најдеш цдиината, а да си купеш само книгите... ама не знам дали се продават одделно).

Ако сакаш книга да си ја листаш у раците, исто как шо му кажах на Тодор, ќе требе да се прошеташ до Благоевград. Ако сакаш може да питаш кои книги ги имат у книжарата, ама најверојатно са на Баронс.
Книгите са по 50-70 долара едната. (Говорам ти на ак'л)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824

Мислам на пишување на 3 збора на линковите што ти ги постирав...

Повеќе време утепа на форумов прашувајќи неголи барајќи на интернт... Имаш МАЛ МИЛИОН туторијали на youtube... Се што треба да направиш е да пишеш само TOEFL во serach barr.

Ако ти тоа ти е тешко тогаш најпаметно ти е да се запишеш на курс, Дадиги сите пари што ги имаш барем некој на тацна ќе ти го даде тоа што го бараш...

Мене никој ништо не требаше да ми каже... 3 дена подготовка освоив бодови повеќе од некои луѓе што на курс одеа... Само што зборам јас, лупам глупости паметен се правам :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Мислам на пишување на 3 збора на линковите што ти ги постирав...

Повеќе време утепа на форумов прашувајќи неголи барајќи на интернт... Имаш МАЛ МИЛИОН туторијали на youtube... Се што треба да направиш е да пишеш само TOEFL во serach barr.

Ако ти тоа ти е тешко тогаш најпаметно ти е да се запишеш на курс, Дадиги сите пари што ги имаш барем некој на тацна ќе ти го даде тоа што го бараш...

Мене никој ништо не требаше да ми каже... 3 дена подготовка освоив бодови повеќе од некои луѓе што на курс одеа... Само што зборам јас, лупам глупости паметен се правам :)

Друже, верувај дека ги имам најдено сите информации што можат да се најдат за TOEFL. Јас тука барав само некој да пренесе искуство, а не информации. Немам полагано и немам потреба да полагам, ме интересираше за друг, не за мене. Инаку завршена е таа работа одамна, таа особа си купи книга и почна да се спрема самостојно. Ама ете некој сака да "помага" два месеци откако е поставено прашањето.

Инаку ако сме више дојдени до мерење кур, ја би можел без ниеден ден спремање да освојам повеќе бодови од некој што одел на курс. И што сега?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ме интересира дали можат да се извадат добри резултати со самостојно спремање, без посета на курс.

Ти праша јас ти одговорив наједноставно што може... Место да фрлаш пари ти или твојот другар на курс кој е 8-9.000 денари + книгата што треба да ја купиш можеш да отвориш јутуб имаш клипчиња на кои се објаснува СЕ од А до Ш.

Ти си тој што рече дека се правам паметен а не гледаш дека ти одговарам на прашањето. А уживај дека не би можел без ни 1 ден спремање, полагај прво па после лупај такви глупости. Граматика и знаење англиски се различни поими како и останатите способности што требаат за тој тест.

Така сите викаат знам англиски имам учено немора да се спремам, затоа имаше плачење на сред полагање па цацко е крив после. Како сакаш свати го мојот пост чим мислиш дека " помагам " купи ја книгата од страната за 170 $ бидејќи ако си ги нашол сите информации како што збориш немаше да постираш тука...
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
5
Поени од реакции
1
Јас најдов некои торенти од замунда и пират, ама бидејќи тестот е софтрверски не знам како да го инасталирам и да ги решавам тестовите. Некој да ми помогне ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
ТОЕФЛ или ИЕЛТС е подобро за студирање во странство? Искуства?[DOUBLEPOST=1497873698][/DOUBLEPOST]Под странство мислам на ЕУ :)
 
Последно уредено:

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
ТОЕФЛ или ИЕЛТС е подобро за студирање во странство? Искуства?[DOUBLEPOST=1497873698][/DOUBLEPOST]Под странство мислам на ЕУ :)
Се зависи од факултетот, односно универзитетот. Вообичаено на нивните веб страни имаат наведено критериуми за познавање на англиски јазик, ако тој се бара како услов за запишување. Британија го бараат ИЕЛТС или Кембриџ, за ТОЕФЛ досега сум слушнал за Романија, а поконкретно за др не знам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom