The Wire

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.054
Поени од реакции
5.669
Дечково веќе има 3 видеа посветени на The Wire, не знам дали ги има во темава, но очигледно смртта на Мајкл Вилиамс го инспирирало да направи посебно видео за Омар. И значи неверојатно е колку најдобра серија е The Wire. Секогаш кога гледам вакви in-depth видеа за серијава си го помислувам истото. :cuc:Еве ги останатите 3 видеа:
Why The Wire is one of the Most Brilliant TV Shows Ever
How The Wire Uses Character Moments to Convey Its Themes
The Wire - Why Every Season Matters
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
178
Поени од реакции
904
https://www.youtube.com/watch?v=ZekrhML4frI

You know why I respect you so much, Bunk?

It's not 'cause you're good police.

- 'Cause, you know, fuck that, right?
- Fuck that, yeah.

It's not 'cause when I came to Homicide,
you taught me all kinds of cool shit about...

- I don't know, whatever.
- Whatever.

It's 'cause when it came time
for you to fuck me...

you were very gentle.

Damn right.

You could've hauled me out of the garage

and just bent me over the hood of a radio car.

But, no, you were very gentle.

I knew it was your first time.

I wanted to make that shit special.

It was, man. It fucking was.
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.463
Поени од реакции
4.285
Само 15 страни напишани за ова Ремек дело. Кајганџии шта се то дешава??

Ја завшрив вчера. Не ми се верува дека не сум ја гледал до сега, можеби најдобрата серија некогаш направена, секако ја ставам у топ 5 со големите Сопранови, Брејкинг Бед, ГОТ, и Лост.

Серијава има предобро разработени ликови нема позитивни и негативни, сите влагаат у некоја си сива зона. Од една страна сакаш Мекналти и компанија да успеат во работата од друга страна навиваш за дечките што продаваат хероин на тротар да се спасат да не ги утепаат или уапсат :icon_lol:. Глумењето е на ниво, владее суров реализам, многу црн хумор, безброј трагични моменти, дрога, насилство, корумпирани функционери во секој департмент ... што и да посака човек ќе најде тука. Омилени ликови Омар, Баблс, Боуди и Банк, мада сите останати беа одлично напишани и разработени.

Сите сезони се посебни на на свој начин но четвртата сезона за мене лично е една од најмоќните и најтрагични сезони од било која серија што ја имам гледано а имам премногу. Тоа што се случи со децата беше прикажано на многу суров и реалистичен начин за да боли и со тоа сфаќаме дека за тие деца спас од "The Game" нема. На сите им се знае крајот уште од 12 - 13 годишна возраст.

Ја изгледав за 3-4 недели и сигурен сум дека ќе ја репризирам за брзо, за да се комплетира целата слика за Балтимор и сите ликови кои се спомнуваат, поготову во првите епизоди каде што од еднаш си бомбардиран со милион имиња и ликови и малце е хаотично додека се влезе во ритам. Како и да е можам слободно да кажам дека "The Wire" e ремек дело и сум многу среќен што конечно ја изгледав.


 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.722
Поени од реакции
15.677
Четврта сезона е се уште најдоброто нешто што излегло од телевизија.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.171
Поени од реакции
26.345
Само 15 страни напишани за ова Ремек дело. Кајганџии шта се то дешава??

Ја завшрив вчера. Не ми се верува дека не сум ја гледал до сега, можеби најдобрата серија некогаш направена, секако ја ставам у топ 5 со големите Сопранови, Брејкинг Бед, ГОТ, и Лост.

Серијава има предобро разработени ликови нема позитивни и негативни, сите влагаат у некоја си сива зона. Од една страна сакаш Мекналти и компанија да успеат во работата од друга страна навиваш за дечките што продаваат хероин на тротар да се спасат да не ги утепаат или уапсат :icon_lol:. Глумењето е на ниво, владее суров реализам, многу црн хумор, безброј трагични моменти, дрога, насилство, корумпирани функционери во секој департмент ... што и да посака човек ќе најде тука. Омилени ликови Омар, Баблс, Боуди и Банк, мада сите останати беа одлично напишани и разработени.

Сите сезони се посебни на на свој начин но четвртата сезона за мене лично е една од најмоќните и најтрагични сезони од било која серија што ја имам гледано а имам премногу. Тоа што се случи со децата беше прикажано на многу суров и реалистичен начин за да боли и со тоа сфаќаме дека за тие деца спас од "The Game" нема. На сите им се знае крајот уште од 12 - 13 годишна возраст.

Ја изгледав за 3-4 недели и сигурен сум дека ќе ја репризирам за брзо, за да се комплетира целата слика за Балтимор и сите ликови кои се спомнуваат, поготову во првите епизоди каде што од еднаш си бомбардиран со милион имиња и ликови и малце е хаотично додека се влезе во ритам. Како и да е можам слободно да кажам дека "The Wire" e ремек дело и сум многу среќен што конечно ја изгледав.


Другар серијата е број 1 секако, а само 15 страни затоа што гледана ми е пред да се зачленам на форумов.
Се чекаше епизода за епизода не сега на готово :D
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.722
Поени од реакции
15.677
The king stay the king. И стварно така беше, Авон и после се, пак си остана кралот.

Сценава е некаде втора, трета епизода и дури и во овие три минутки се гледа зашто куп луѓе не можат да ја пратат и да ја гледаат. :D
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.057
The king stay the king. И стварно така беше, Авон и после се, пак си остана кралот.

Сценава е некаде втора, трета епизода и дури и во овие три минутки се гледа зашто куп луѓе не можат да ја пратат и да ја гледаат. :D
Ремек дело е серијава, а на луѓе што им ја препорачувам ми викаат многу спора била. Не помага и тоа што гледаат јутуб, скролаат инстаграм и во позадина гледаат серија.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.722
Поени од реакции
15.677
Ремек дело е серијава, а на луѓе што им ја препорачувам ми викаат многу спора била. Не помага и тоа што гледаат јутуб, скролаат инстаграм и во позадина гледаат серија.
Не можеш ни на сите да им ја препорачаш, од Госип грл не се иде на оваа, пример.

А пак другово поготово, не е серија што со телефон ја гледаш. Јас на такви не ни им препорачувам серии реално, немаат респект кон истите и не заслужуваат да гледаат нешто асално. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.772
Поени од реакции
30.565

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.171
Поени од реакции
26.345
На страна Омар, нај ментален од сите беше Крис Партлоу...каков ладнокрвен убиец.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.519
Поени од реакции
9.404
Не видов некој во темава да го спомне исто така еден од најопасните ликови.


Mr. Cheese meets brother Mouzone . :icon_lol:

Стрингер кога му објаснуваше на Пропозишн Џо дека треба да го среди и овој кога рече:
That nigga got more bodies on him than a Chinese cemetery. :pos:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.722
Поени од реакции
15.677
Не видов некој во темава да го спомне исто така еден од најопасните ликови.


Mr. Cheese meets brother Mouzone . :icon_lol:

Стрингер кога му објаснуваше на Пропозишн Џо дека треба да го среди и овој кога рече:
That nigga got more bodies on him than a Chinese cemetery. :pos:
И најдобар стил во серијата, што не дека беше ептен тешко да се постигне. :D
Вака во презентација и изглед ме потсеќаше на Гас од Брејкинг бед донекаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom