The Wire

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
15.714
Една од моите омилени сцени, не само во серијава.
Your way, it wont work. Маестрално е и што не покажаа после ништо, само телото. Смртта на Френк ми беше најтрагична мене лично во The wire, симболизира многу повеќе од само смрт на лик. Го догледав некако финалето и после трета сезона ја почнав по 2-3 месеца пауза. Знам дека по нет на многумина не им е по ќејф баш втора сезона, или дека ете била најслаба, али јас не сметам дека се разликуваше по квалитет и по значајни ликови повеќе од другите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.632
Поени од реакции
32.026
θα χω σ' όλη τη ζωή μου
βάρος στη συνείδηση μου
γία τα τόσα σψάγματα μου
που δε διώξαν…
Кога одам на аеродроми и ме прашуваат “What is the purpose of your visit”, прво нешто што ми текнува е сценава :D (0:02)

Мадафака беа овие, кога муабетеа вика „And, of course, I'm not even Greek“ :D
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.049
Поени од реакции
4.336
Кога одам на аеродроми и ме прашуваат “What is the purpose of your visit”, прво нешто што ми текнува е сценава :D (0:02)

Мадафака беа овие, кога муабетеа вика „And, of course, I'm not even Greek“ :D
И овој потценет момент
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.177
Мене Стрингер Бел ми беше трагичен лик, посебно на крајот. Лик заглавен помеѓу два света, од една страна попаметен од другите во гетото, од друга страна премногу гангстер за да излезе од гетото и да биде бизнисмен. Сакаше да се извлечи од гетото, ама кога беше измамен од сенаторот јасен беше неговиот крај. Суров реализам е серијава.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.632
Поени од реакции
32.026
Мене Стрингер Бел ми беше трагичен лик, посебно на крајот. Лик заглавен помеѓу два света, од една страна попаметен од другите во гетото, од друга страна премногу гангстер за да излезе од гетото и да биде бизнисмен. Сакаше да се извлечи од гетото, ама кога беше измамен од сенаторот јасен беше неговиот крај. Суров реализам е серијава.
Немаше толкава моќ за да излезе од гетото и да заврши во бизнисот, преголем му беше залакот, секој поразличен исход за него ќе беше чуден.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
15.714
Стрингер со курс по макроекономија се умисли дека само со пари и подобар речник можеш да си добиеш место кај политичарите.
Си го доби тоа што му следуваше реално, зашто ни тој уличниот код не го почитуваше, втор трагичен лик ми е Ди кој умре ради него.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.246
Поени од реакции
16.244
Пробуваше бизнис менталитетот во гангстерскиот живот да го внесе, и гангстерскиот живот да го практикува во бизнисот. Соботка е трагичен лик зашто братот се бореше со ветерници, а не го правеше тоа за некаква лична корист или сатисфакција туку за околината.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.146
Поени од реакции
7.849
Втората сезона со Френк и грците има некој посебен шмек, мислам дека ја направи Wire многу покомплетна него што би била без тој мал 'спиноф' надвор од гетото.

Нема ликови и ситуации како ова, милион ситкоми да се соберат нема да доловат ваков хумор.Или мастер глумење во потценети ситуации како следниве, што можда никој не ги памти на долг рок.Не знам дали постои серија каде што 'рандом' ликови како Бани Колвин ја имале таа моќ да ја изнесат серијата на грб и да ја качат на ниво погоре.

За мене, The Wire is the best show in television history. Едноставно, ремек дело.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
15.714
Имаше стварно ептен комични моменти, она со бабата на Омар и шапката во недела сабајле беше урнебес ситуација.
Прашањето е дали Ролс стварно беше геј или имаше залутано во тој геј барот. :D
А и ова со Гркот што бил ако не бил Грк, исто ме мачи. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.632
Поени од реакции
32.026
Имаше стварно ептен комични моменти, она со бабата на Омар и шапката во недела сабајле беше урнебес ситуација.
Прашањето е дали Ролс стварно беше геј или имаше залутано во тој геј барот. :D
А и ова со Гркот што бил ако не бил Грк, исто ме мачи. :D
.
He seems fluent in English, Greek, Turkish, Portuguese and Farsi. Due to his implied dislike of Turks in 'The Old World' in the second episode of the second season, inference suggests that he may be Armenian or Greek Cypriot. He is a quiet and unassuming man, but is cunning and ruthless and only interested in facts that make him more mone
Ако не е овие две, тогаш е некој југословен :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.404
.

Ако не е овие две, тогаш е некој југословен :D
0:53

Спирос аka as Кирко од Осијек, Хрватска

Many names, many passports :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Втората сезона со Френк и грците има некој посебен шмек, мислам дека ја направи Wire многу покомплетна него што би била без тој мал 'спиноф' надвор од гетото.
Ending-от кога го спакуваа Соботка со грчката музика мене ми беше многу смешен :pos:
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Колку е јака серијава, да го видам ликот што го глуми марло на улица, ќе се усерам од страв хахахаха
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.232
Поени од реакции
8.266
10/10
Единствено нешо шо ми смета е смртта на Омар. Како заврши човекот а каква легенда беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom