The Walking Dead

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
I was expecting more... maybe I'll get it afterwards.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Двете епизоди беа добри сега за сега, понатаму ќе видиме. Очекувам серијата да биде добра, ама времето ќе покаже.

PS: Го повлекувам тоа што го кажав во претходниот пост пред извесно време, сепак можело да се направи добра серија според филмовите иако идејата за вакви филмови е веќе пренатрупана. Зомби, вампири, врколаци.......
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Deneska gi gledav prvite dve epizodi. Pilotot imase nekolku onaka freak-out situacii.

Prvata bese pod tenkot, i onaka si vikam lele ej ke se samoubie tipot :icon_lol: koga go slusnav deka rece: "imeto_na_zenata, imeto_na_sinot, Im sorry", si vikam ej nenormalni scenaristi ke go ubijat :), vtorata bese vo kukata so crnecot i sin mu, i koa gleda niz peephole, i zenata na crnecov se obiduva da ja otvori vratata. :)
A ova deka partnerot se seksat so zenam mu e glupo i nepotrebno, jas partnerot i zena mu mislam deka trebase da se da se brat i sestra, deka koa go pogodija vo pancirot ovoj mu rece na partnerot da ne kaze deka go pogodile... so znam :)

Sekogas mora da ima, crnec, japonec/kinez, blondinka, nigger_hater, i nekoja sto odma ke go jade - nigerkava :)
a da, i meksikanecot ni sam ne znae sto bara vo serijata.


Edno prasanje samo, kolku dolgo bese ne bese svesen/vo koma? Deka gledam cela amerika e polna so zombia, a ovoj samo na edna infuzija se drzese, za eden den? Ok :) nekako ke progoltame, ama ako e edna nedela zimi kurov :)
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Можеби жената, синот и другарот го посетувале до денот пред да се разбуди од кома изгубиле надеж и заминале, да заминале од почеток ќе беа на некое од безбедносните центри а не да се ебаваат по шуми. :icon_lol:

И тотално глупо ми беше кога оној се сопна и клучот падна баш во тоа голф дупче.
До сега е ок, ама може да биде поинтересно.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ne be interesno e, ili mozebi mene mi e interesen deka isto kako i na Psyside, filmovi/serii od ova tematika mi se slaba tocka.

Sto se odnesuva do ovoj so infuzijata, i da go posetile sekoj den, kako moze da go posetat sekoj den koga nadvor vojna ima so zombia? :) Ova ili ponatamu ke se objasni ili e edna od tie raboti koi mora da gi prifakame takvi kakvi sto se.
 
I

Intex

Гостин
Далеку подобра од претходната епизода.
Сепак, имам забелешка:
Каде по ѓавола се зомбињата во градот?
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Интересна епизода, ама треба повеќе акција. Едвај 2-3 зомбиња имаше во епизодава. Љубовни, драма и сл. моменти треба да има минимално, more action please.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Новава епизода во моментов ја прикажуваат на Fox Crime, со македонски превод :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Новава епизода во моментов ја прикажуваат на Fox Crime, со македонски превод :)
Кај кого како....кај мене оди со српски :)
Добра епизодава, ќе видиме како ќе се развива серијава понатаму.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Зомбињата се во градот, они избегаа од градот и дојдоа каде што се засолнети другиве.... очигледно се долго време засолнети тука, а чим стојат на исто место значи зомбињава не успеале да стигнат до тука(иако видовме дека полека доаѓаат навака)... во градот нема никој освен тој што го врзаа со лисиците... сакате да ви даваат онака рандом зомбиња како си се шетаат во градот? :D
Стрпете се, вратени се во градот, ќе гледате зомбиња следна епизода.

Иначе серијава е добра сеа за сеа, само многу ме напиња што уште на почетокот почнаа со караници/колења меѓу себе... многу ми е исфорсирано тоа некако. Во LOST на пример многу повеќе ми се свиѓаше што беа каде каде помирни на почетокот и гледаа да си помогнат.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
По изгледани 3 епизоди од серијава , ве советувам да не си го губите времето и бајтите за ова ѓубре (ова за тие што уште не го глеале), освен ако не сакате да ги сјебете мозочните клетки.
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:uCfALDWcWhkWjM:http://volaretees.com/shopping/images/shirtImages/fullView/brainFire.gif&t=1

Ликови : Милиционер Џони Вокер
Жена му на Џони - Пусикет
Колегата на Џони , заедно берат штрумфинки со жена му на Џони

Остала багра :
Реднек
Црнец
Мексиканец
Кинез
Жени (све се неписмени , рецимо има една плавуша , шо ќе се упознае со Џони , и ја фаќаат морални дилеми дали да земе некое ланче од трговскиот кај шо се кријат, али Џони ќе ја увери дека све е отидено у неповрат , па дека не е битно више , а у меѓувреме у позадина , зомбијата лупаат на врата).

На моменти се прашуваш кој се зомбијата у серијава , или Луд јебе Збуњеног.

Џони Вокер, кој е милиционер , дали дека тоа работи , па афтоматски е глуп ко теле , али му дале главна улога бе , единствена причина поради која преживува од епизода у епизода , е дека мора да се снимат 2 сезони.
Значи уводот е паѓа Џони у кома , на одреден период , и го носат у Букурешka , и он по одреден период се буди (како бе само ти преживеа од цела болница*), и глеа околу себе распад , мртви тела , цел е збунет , значи катастроФа.
Патетики , дали зомбијата се луѓе , дали имаат и тие срце што КуЦа тика так , плачења.
Глуп главен лик , спори зомбија (where's the fun in killin' them),споредните ликови се United Nations , црнец , кинез , мексиканец , реднек со нивните глупи стереотипи ,реднеков ко по обичај е ретардирана будала(Коа ќе си ја исече раката место , лисиците) и расист , сите други се ангелчиња , посебно црнецов , откако јаде ќутек и го ословуваат со нигер , коа сите ќе го зезнат реднеков , он једини осеќа одговорност да му помогне, али пошто е ретардиран , се сопиња и заеба работа*. Значи ликовите се апла глупи , али бар да се смешни , не овие се само глупи и досадни.
Пусикет иде да бере штрумфинки во шумата без оружје* , бидејќи нема опасност , нели , ај да имаше на пример зомби апокалипса , чек шо , нема везе , колегата по 2 минути и помага на Пусикет да ја почеша кај шо ја жуЉа , абе коприви.
Дури , коа ќе видите какви се зомбијата и какви потешкотии имаат нашите другарчиња , и која будала го финансира ова , it leads to suicide.
Ваква зомби апокалипса може да се деси само у Шутка , кај што војската со тенкови го јаде од пензионери.
Неможевте само да ги газите бе !*

Сите *чки представуваат #&>(@?6 у мозак од сценаристот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Има некои неизбалансирани моменти ама не е толку лоша, у скоро секоја серија има клишеа, така да аргументиве не ти се баш валидни. Ако не ти се гледаат клишеа ти ги препорачувам следниве серии. Сикс Фит Андер, Стар Трек (старите) Икс- Фајлс, Твин Пикс и делумно Брејкиг Бед. Последнава е многу забавна ама има по некое клише. Кога сме кај клишеата во секоја добра/лоша понова серија ги има тоа е тоа, Холивуд и парите си го прават своето, пример за тоа е Др. хаус серија во која секогаш болнисе боледуваат од иста болест, секогаш Хаус се зеза на старт но на крај се уозбилува и го решава проблемот, притоа скоро никогаш никој од пациентите не умира и секогаш бубрезите им откажуваат им тече крв од уста, паѓаат во шок и слично! yea! right..

Сепак ми се допаѓа и ја гледам редовно, едноставно сум се помирил со тој факт. Кога сакам нешто инвентвино и уникатно се пребацувам на - не холивудска продукција.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
МастаРаста, иако не е до толку глупа серијата, сепак донекаде си во право... Најтрагично е тоа што не ја продолжија фантастичната серија Rubicon баш поради оваа серија.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
На страна клишеата , туку ликовиве се бледи , не се ни забавни . ни трагични.Глумата им е фејк и бледа, нема лик како на пример House,Tony Soprano,Locke,Ben кои се интересни , имаат одредена психа , што е интересно за гледање.
Хаус како лик , ја држи серијата , затоа што е забавен , има сарказам. Затоа и го гледаат сите Хаус , инаку ќе беше една од безбројте medical драми.
Тематиката е зомбија , односно survival и mindless fun - exploding heads/gore , не е Очајни домаќинки и сексуално незадоволната жена на Џони, или колегата кој требаше да ја земе улогата на нов татко на малиот ,да го носи да фаќаат жаби ,веројатно после ќе играа бејзбол.
Hunt for Zombies , не криење у бункер и пичкоплачисување(ај да речеш да се некои заебани зомбија , брзи , бар малку паметни)
Зомбијата не се воопшто страшни , напротив исто се ко пензионери у петок у автобус.
Ме мрзи да ја пљукам серијава , оти е тапа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
предобра епизода
 

Kajgana Shop

На врв Bottom