The Walking Dead

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Гледам по коментариве на темата :) ептен јака била епизодата.

Дно од серија моментално, дно. Ако веќе некој сака да гледа серија на иста тематика и универзум, спинофот Fear the Walking Dead е моментално многу подобра.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Штотуку ја изгледав првата епизода од новата сезона и...малку сум изненаден од почетокот, не мислев дека нападот ќе се случи веднаш, баш од првата епизода што е несвојствено за серијава имајќи ги во предвид предходните сезони, посебно последните две, колку само споро беше дејствието.

Инаку конкретно за епизодава, па ништо посебно, ништо ново. Како што тргнала работава секоја сезона е копи пасте на предходната, со исклучок на првите неколку, поради кои голем број од нас се уште ја следиме во надеж дека ќе се опрај.
Сеуште постои тоа тензично чувство дека Ниган ќе извлече некој трик од ракавот и ќе се спаси. Јасно беше дека нема да загини на почетокот а Рик како по правило ќе зажали во некоја од наредните епизоди за неговото покажување mercy.
Инаку ликов Рик во серијава стварно не се трпи, најискрено. Го има тој cooky став, полн со самодоверба као демек сега се партал ќе направам а до пред некоја сезона се лигавеше и клечеше на колена. Не е способен да учи на грешките, повторно го потценува противникот и очекувам дека ќе зажали понатаму, во некоја наредна епизода, како што ќе тече дејствието во сезонава.

Во глобала тоа е и најголемиот проблем во серијава. Ликовите во голема мера не му се разработени добро а имаше толку филер епизоди баш за таа намена и повторно го имам тоа whatever чувство. Баш ми е гајле кој ќе загини само серијава побрзо да заврши. Не остава простор да се соживееш со ликот.
Да не ги спомнувам па и нелогичностите, конкретно во епизодава. Рик пука во Ниган пола саат, го промашува нормално, а во случај да се работеше за некој рандом лик, статист, сигурно го ќе го погодеше в чело уште со првиот куршум.
Па толку куршуми се испотрошија за напаѓачиве да му ги искршат пенџерињата на спасителиве и патем никој од двете страни не загина. По мене глуп момент.
А и делот со стариот Рик, од иднината. Тие константни флеш моменти низ целата епизода претпоставувам дека имаат некаква врска со моето предвидување дека Рик ќе зажали заради своето его, иако тврди постојано во текот на целата епизода дека нападот не е заради него. Тие неколку гроба пред кои стои претпоставувам дека се некои блиски кои ќе загинат поради него. Ова е само моја претпоставка, останува да видиме понатаму.

Има уште еден куп ама ајде, прва епизода па да видиме во кој правец ќе се движат останатите. Рано е да се зборува.
 
Ф

Флеш

Гостин
Сеуште сум 5та сезона ..... Уште и уште за гледање ... Сеа Бет че ја спасуваат :oops: Стамината ми опаѓа веќе после денови нонстоп гледање :sick:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Што мајка бараа да пукаат по стаклата од хангарот, која им беше поентата :facepalm: а и со замислената реалност на Рик и скокање од реално во замислено, како во The Leftovers, многу лош обид. Оној па Ред Џон, од глуп во поглуп негативец влага по серииве :facepalm:

Од епизодава ќе ги издвојам само кадрите, не знам кој беше режисерот ама некои од нив беа петка.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Во смисла да не биди "срање"..ќе не изненадат со смрт на некои од поглавните ликови...кога,тогаш!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Имам чувство дека серијава веќе почнува да вреѓа интелигенција, а стварно бев ентузијаст и се надевав дека ќе ја вратат на вистинскиот пат. Некакви патетични обиди за креирање на емотивен набој, ама онака баш глуп, љубов, сочувство, хипици сме, Семе Синапово, ти реков ми рече. Мотивациониот говор на Рик, како за забавачиња, едино може да ме мотивира да ја повратам вечерата. Абе нема што да извољеваш, идете таму и ги јадете живи и Ниган и компанија. Ми преговараат таму ко пичици некои, ај си викам имаат план да го фатат Ниган жив и да го спремат за вечера за кучињата, они сакале на емоции да ги фатат :facepalm:
Едино нешто што ме држи да продужам да ја гледам е Ниган, а сеа сакам Ниган семката да им ја сотре на педерчињава, јер пост-апокалиптичен свет, закон на појакиот, а не хипи - комуна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Имам чувство дека серијава веќе почнува да вреѓа интелигенција, а стварно бев ентузијаст и се надевав дека ќе ја вратат на вистинскиот пат. Некакви патетични обиди за креирање на емотивен набој, ама онака баш глуп, љубов, сочувство, хипици сме, Семе Синапово, ти реков ми рече. Мотивациониот говор на Рик, како за забавачиња, едино може да ме мотивира да ја повратам вечерата. Абе нема што да извољеваш, идете таму и ги јадете живи и Ниган и компанија. Ми преговараат таму ко пичици некои, ај си викам имаат план да го фатат Ниган жив и да го спремат за вечера за кучињата, они сакале на емоции да ги фатат :facepalm:
Едино нешто што ме држи да продужам да ја гледам е Ниган, а сеа сакам Ниган семката да им ја сотре на педерчињава, јер пост-апокалиптичен свет, закон на појакиот, а не хипи - комуна.
Исто и глупо беше што 100 души отидоа да ја направат дубарата со вокерите и експлозијата. Во ред е, можеа само Тара и Керол да го направат тоа, не мораше цело село, ќе беа каде каде попотребни против Неган.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Исто и глупо беше што 100 души отидоа да ја направат дубарата со вокерите и експлозијата. Во ред е, можеа само Тара и Керол да го направат тоа, не мораше цело село, ќе беа каде каде попотребни против Неган.
Сериозно не можам да сфатам како успеаа толку глупаво да го изменаџираат све тоа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Досадна епизодица, Рик ќе го скинат гарант во сезонава, по моабетон со Меги, ваљда она ќе биде главна, мада ја би сакал Мишон да биде, ако веќе преферираат женски лик ради равноправност.

Нелогичности еден куп, ко што рековте, да не повторувам, али врв беше пичицата Гејбриел.
Pardon my French. Ликот од ко се појави, не знам која сезона беше, е еден од најдосадните ликови. Убија појаки борци и ликови ко Абрахам и Глен, го оставија Гејбриел, идиотот што отиде да го спаси другиот идиот што се замишљава домачица пошто нејќел да ракуе со оружје и сакал да му го пуши на Ниган и он му го опали у г`з.
Сега Гејб нека му го издудла на Ниган во приколката и нек моли за прошка. Клошариште. :D
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Досадна епизодица, Рик ќе го скинат гарант во сезонава, по моабетон со Меги, ваљда она ќе биде главна, мада ја би сакал Мишон да биде, ако веќе преферираат женски лик ради равноправност.

Нелогичности еден куп, ко што рековте, да не повторувам, али врв беше пичицата Гејбриел.
Pardon my French. Ликот од ко се појави, не знам која сезона беше, е еден од најдосадните ликови. Убија појаки борци и ликови ко Абрахам и Глен, го оставија Гејбриел, идиотот што отиде да го спаси другиот идиот што се замишљава домачица пошто нејќел да ракуе со оружје и сакал да му го пуши на Ниган и он му го опали у г`з.
Сега Гејб нека му го издудла на Ниган во приколката и нек моли за прошка. Клошариште. :D
Damn dude chill the f*ck out!!! :vozbud::vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom