The Vampire Diaries

Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
Не знам дали ова да оди во спојлер или не, ама да си прашам јас .
Забележа некој дека всушност Кетрин влезе во куќата на Дејмон и Стефан (којашто беше припишана на Елена) без покана?
Нели треба прво да биде поканета, па да влезе?
Хм, не ми беше јасен тој дел :)
Кога требаше да се бира нова жртва за Клаус (Вампир) нели тој ја одбра Џена? И Кетрин се преправала дека е Елена и влегла во куќата на Дејмон и Стефан и ја викнала Џена надвор со изговор дека нешто се случува, а надвор ја чекал Клаус :)
Воа не го даваа, само кажаа :)
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Кога требаше да се бира нова жртва за Клаус (Вампир) нели тој ја одбра Џена? И Кетрин се преправала дека е Елена и влегла во куќата на Дејмон и Стефан и ја викнала Џена надвор со изговор дека нешто се случува, а надвор ја чекал Клаус :)
Воа не го даваа, само кажаа :)
Да, се сеќавам на тоа. Ама нели Елена треба да биде таа што ќе ја покани за да влезе во куќата бидејки е сопственичка?
Хмм, од друга страна па си поврзав дека можеби работите се сменаа бидејќи Елена умре, па потоа ја оживеаа. Ајде можеби ќе разјаснат во трета сезона, а можеби е грешка :)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
Да, се сеќавам на тоа. Ама нели Елена треба да биде таа ќе ја покани за да влезе во куќата бидејки е сопственичка?
Хмм, од друга страна па си поврзав дека можеби работите се сменаа бидејќи Елена умре, па потоа ја оживеаа. Ајде можеби ќе разјаснат во трета сезона, а можеби е грешка :)
Ме замисли сега и мене :baeh: А нели би можел да ја повика секој кој што живее во куќата? Исто како на Елена куќата што беше? Таму Кетрин ја покани Џена во финалето на првата сезона,а и Елена има поканувано вампири,исто и Џон ја викна Изабел. Што значи немора куќата да е препишана на тебе за да покануваш вампири :vozbud: претпоставувам дека е вака :) или па тоа шо умре, кој знае :toe:
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Ме замисли сега и мене :baeh: А нели би можел да ја повика секој кој што живее во куќата? Исто како на Елена куќата што беше? Таму Кетрин ја покани Џена во финалето на првата сезона,а и Елена има поканувано вампири,исто и Џон ја викна Изабел. Што значи немора куќата да е препишана на тебе за да покануваш вампири :vozbud: претпоставувам дека е вака :) или па тоа шо умре, кој знае :toe:
Колку што знам мора самиот сопственик да ги покане вампирите. Се сеќавам кога вампирите од првата сезона се вратија од гробот (мајка и на Ана им беше главна) и се вселија во една куќа, мораа да ја тераат таа сопственичката да ги покани другите да влезат :)
 
Н

'Никола'

Гостин
Секој што живее во куќата, а е човек.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Ако памтите во рпвата сезона кога Дејмон и Аларик отидоа да се тепаат со тоа вампирите од гробницата, тропнаа на вратата, отвори една баба Аларик влезе во куќата и веднаш го покани Дејмон.
 
Н

'Никола'

Гостин
Ако памтите во рпвата сезона кога Дејмон и Аларик отидоа да се тепаат со тоа вампирите од гробницата, тропнаа на вратата, отвори една баба Аларик влезе во куќата и веднаш го покани Дејмон.
Ама претходно беше убиена бабата.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Значи , барав на интернет и заклучив дека сите оние што живеат во куќата можат да поканат вампир. Затоа Џена , Елена и брат и како и Џон можеа да поканат вампири во куќата.
Но, во куќата на Стефан, освен Дејмон, Стефан и Елена никој друг не живееше што значи само Елена може да покани вампир (впрочем тоа и беше целта кога и ја препишаа куќата)
Што значи , прашањето останува -Како Кетрин влезе? :)
 
Н

'Никола'

Гостин
Сеа ме терате да го барам цедето со ланската сезона.
Ако ме држи меморијава, а мислам дека ме држи, Дејмон ја уби бабата надвор, па после влезе во куќата, откако истата немаше веќе сопственик.
Ако не било така I don't give a fuck.

--- надополнето ---

Што значи , прашањето останува -Како Кетрин влезе? :)
Елена умре, а со тоа и сопствеништвото на куќата.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Значи , барав на интернет и заклучив дека сите оние што живеат во куќата можат да поканат вампир. Затоа Џена , Елена и брат и како и Џон можеа да поканат вампири во куќата.
Но, во куќата на Стефан, освен Дејмон, Стефан и Елена никој друг не живееше што значи само Елена може да покани вампир (впрочем тоа и беше целта кога и ја препишаа куќата)
Што значи , прашањето останува -Како Кетрин влезе? :)
Џена престојуваше во тоа време во куќата, беше стнаанрка, па може да помине и така :)
Незнам јас мислам дека немаат грешка, а шо вика Никола, ќе зеам ЦД-то ќе ја барам таа епизода кога се тепаат :)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
Џена престојуваше во тоа време во куќата, беше стнаанрка, па може да помине и така :)
Незнам јас мислам дека немаат грешка, а шо вика Никола, ќе зеам ЦД-то ќе ја барам таа епизода кога се тепаат :)
Ако се рачуна тоа што беше цел ден таму, да! престојува :) инаку немора да бараш, бидејќи бабата умре и веќе немаше сопственик, затоа влезе Дејмон,а Аларик беше поканет :)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Елена умре, а со тоа и сопствеништвото на куќата.
"A life estate is a concept used in common law and statutory law to designate the ownership of land for the duration of a person's life. In legal terms it is an estate in real property that ends at death when there is a "reversion" to the original owner."
- source: the USA life estate law, as quoted in Wikipedia.

Елена умре (законот очигледно го нема земено во предвид паранормално оживување, пропусти, пропусти..)
а оригиналниот сопственик не постои повеќе (Дејмон му го крцна вратчето на "вујкото").
СЕГА, кога нема законски сопственик на куќата кој би се рекол човек, common sense вика дека било кој друг човек што престојува во куќата во моментот може да покани внатре вампири, муахаха.

Сега ќе можам мирно да спијам ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom