The Vampire Diaries

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245


Првиот ден, после смртта на своите родители, во кој Елена се враќа во училиштето, таа замислува да стави нов почеток во нејзиниот живот, но всушност од тој момент започнува да тече времето на динамичен хаос и мистерија. Деновите Елена ги поминува расправајќи се со проблемите на својот мал брат Џереми, и силното привлекување кон новиот ученик. Стефан Салватор е привлечен, но истовремено околу него се појавува сомнителна мистерија, која ја влече како магнет кон себе главната женска улога. Длабоко скриената вистина, дека тој е вампир и нескротливата желба за да ја вкуси крвта на Елена не остануваат за долго исти. Наскоро во сосема малиот, иначе потполно спокоен град, започнуваат да се случуваат ужасни нешта, за кој Стефан тврди дека нема ништо поврзано со тоа. Се‘ повеќе жртви навечер се појавуаат, додека не се открива дека позади тоа стои неговиот сопствен брат - Дејмон.

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Ја гледам серијата и не сум многу импресиониран но вреди за губење на времето..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јас ги изгледав сите прикажани три епизоди, и доста ми е интересна. Не ми е најдобра серија сезонава, но е една од подобрите, и веќе сум сигурен дека со оглед на големата гледаност ќе добие целосна сезона, и дека ќе ја обноват за идната година.

Приказната е доста интересна, вампири секако, но нема врска со популарната Самрак и сл. Глумците се исто интересни, ликовите добро осмислени, посебно Елена и Дејмон добро ми глумат, додека Стефан (гл.лик) на моменти ме нервира.

Сепак одлично :pipi:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
slabo nesto ja gledaat ovaa serija, na mene bas mi se dopaga i sekoja epizoda se pointeresna stanuva
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
slabo nesto ja gledaat ovaa serija, na mene bas mi se dopaga i sekoja epizoda se pointeresna stanuva
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Гледани ми се сите досега излезени пет епизоди, од секогаш сум сакал серии со вампири на времето ги гледав Бафи убиецот на вампири и Ангел, па така да ја гледам и оваа серија.
Вампирите како митски суштества кои што сеат страв, мистериии и чудни навики на живот од секогаш ме привлекувале со нивната мистика и вечен живот.
Добра е до сега нареднава шестта епизода изгледа ќе почне да се одмотува клопчето, па да не раскажувам гледајте ја.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
И јас ги имам изгледано досега сите епизода. Серијава во последниве две епизоди стана уште појака и нешто прејако. Навистина содржината отиде во предобар правец, и се надевам ќе држи до крај, има доста позитивни критики и гледаност така да не се сомневам дека втората сезона и е загарантирана.

Дејмон и Елена ми се омилени ликови, Вики исто така ми е одлична, особено сега кога стана
вампирка
:vozbud:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дејмон излезе дека не е толку лош вампир, карактерно прикажувајќи се како лош тип е само маска одбранбен механизам, а всушност е само каприоциозен неодговорен адолесцент кој што е осуден на вечен живот од таа возраст. Демонското во себе е само поради природниот импулс и желба за човечка крв страствено барајќи го тоа осудувајќи се себеси на осаменост. Добра епизода седма.......:icon_lol:

 
I

Intex

Гостин
Оваа типката бугарка била, а?
Иначе не сум ја загледал серијата, многу глупа ми изгледа, класична копија на Твајлајт.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Добра вампирска серија беше Moonlight ама ја прекинаа по 1/2 сезони. Овие се веќе copy-paste...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Twilight, Vampire Diaries, Cirque du Freak исто ѓубре.

Вистински филмови со вампири се Dracula, Blade 1 и II и некои други... а од поновите Underworld и Van Helsing (овие два се послаби од тие постарите, ама сепак подобри од Twilight и сл.)
Секој си има сопствена убавина Блејд, Андерворлд, Ван Хелсинг се филмови или серии со акција, нема мистицизам нема борба помеѓу демонското и човечкото тоа ме интересира. За филмови или серии со акција и специјални ефекти има многу други кои се подобри од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom