The Vampire Diaries

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Прстенот штити од вампири, не верувам дека ќе му го треба на Џереми.... Чиче Џон I am so sorry for your fingers :pipi:
Прстенот штити од се... вклучително и од сонце... т.е погодно за вампири :)
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Екстра финале :) Ама не ми се чека до септемврии :( 4 месеци се ногу барем јуни нека е :(
Стварно големо пртетчувсво имав за Џефери :) Плус некако и мораше за да има интересни теми во вртората сезона.
 
Н

'Никола'

Гостин
I'm back.:)
Значи, едноставно немам зборови да ја опишам оваа прва сезона. Прекрасно вклопени настани, случувања, заплети, расплети, нови заплети, нови расплети...
Прво супер нешто е што не ја тупеја со едно исто подолго време. Се нешто ново што ќе се појавеше, ако не во наредната, во таа после неа одма се решаваше, се откриваше. Тоа беше пратено од нов настан, нова мистерија. Тоа значи дека беше супер динамична, цело време гледавме нешто ново, немаше ниту една епизода онака ради реда, да потполни место во сезоната.
Второ, ликовите. Сите перфектно си го одглумија своето, и ни ја доловија ситуацијата како да сме и ние дел од сето тоа.
Трето, вампирите прикажани на едно ново ниво. Во нив го има сето она човечко и нечовечко. Сите емоции кои што ги изразуваа само покажува дека не се тие само крволочни чудовишта со омраза кон сите, туку го имаат и тоа човечкото во нив. Пократко кажано, баш какви што биле кога биле луѓе, со таа разлика што сега треба да се борат со своите потреби, желби за ловење и убивање (луѓе). Значи сето тоа перфектно се прикажа преку ликот на Дејмон во текот на цела сезона.
Четврто, извонредна употреба на музика за време на епизодите. Го оживеа уште толку дејствието. Одличен избор и на песните.

Значи, има уште многу работи кои можат да го надополнат погоре напишаново, сега моментално сум сеуште под големи импресии од последнава епизода, па ајде да пишам нешто и за неа.
Мистик Фолс, како и секогаш, си организира некој настан во што нормално скоро цел град е вклучен. Одлична шанса за
вампирите од гробницата кои чекаа долго време да нападнат. Но ги дочекуваат спремни, и тотално неуспешен обид кој резултира со смрт на сите вампири (се разбира со исклучоци на "нашите"). Конечно се открива дека Тајлер и неговиот татко се нешто повеќе од луѓе. Аларик како и секогаш на ниво на задачата, го спасува Стефан, а овој пак го спасува Дејмон. Кажува дека колку и да се обидува, колку и да сака да го мрази, едноставно не можи. Тука е и Бони која го условува Стефан и ги покажува своите вистински моќи. Елена му потврдува на Стефан дека го сакала и сака само него, а кон Дејмон чуствува само пријателска љубов и грижа. Но, тука стапуваат на сцена продуцентите. Како? Наредна сцена, нежен муабет меѓу Дејмон и Елена и се бакнуваат. Џереми не може да го издржи губитокот на уште една драга личност во неговиот живот и решава тоа да го преболува на друг натприроден начин. И на крај кулминацијата, Елена и Џон во кујната. После муабетот за Изабел, оваа го открива својот вистински идентитет и го убива. Да да, го убива ладнокрвно. Но зошто, како.......Тоа не е Елена, тоа е Кетрин. Таа се врати.
Леле како се занесов во пишувањево, не замерувајте. Е луѓе мои, не можевме да посакаме подобра сезона, и воедно подобар крај, и секако сето тоа ветува на уште повозбудлива втора сезона. За таа имаме цело жешко лето пред нас да нагодуваме што и како ќе биде. :wink:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Прстенот штити од се... вклучително и од сонце... т.е погодно за вампири :)
ау сум го испуштила тоа, мислев дека само прстените на Дејмон и Стефан имаа таква моќ:uvo: епа тогаш ќе имаме уште еден дневен вампир (единствено ако Елена не викне помош па го спасат,мада поинтересно ке е ако стане вампир:vozbud:)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Се заебав овака со Prison Break и реков дека нема да гледам некоја серија додека не заврши целата.И пак памет не ми доаѓа се заебав со оваа.Кој ке чека сега 4 месеци што да гледам во петок навечер додека вечерам а.Не е фер :( Преубава серија и со нетрпиение се очекува втора сезона...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Само што ја изгледав епизодава
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:Моментално сум во состојба само ова да го кажам
 

Dietrich

Just a fan...
Член од
12 мај 2010
Мислења
161
Поени од реакции
80
Само што ја изгледав епизодава
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:Моментално сум во состојба само ова да го кажам
хахаха, добра рецензија, можеби најдобрата за последната епизода :aplauz: :tv:
 
I

Intex

Гостин
Сеа ја изгледав епизодата. Малку каснам, ама нема врска.
Wow! какво финале. Аларик ми е фаца, го спасува Стефан, за овој подоцна да го спаси Дејмон, и да покаже уште еднаш дека и покрај се не би дозволил да умре. Жал ми падна за Ана шо умре, ама тоа е. Значи погодивме, Тајлер не е човек, има нешто натприродно во него, што го наследил од татко му, за кое не бил свесен досега. Џереми ја преболува Аничка со обид за преобразба, за која се надевам оти ќе се случи, за да имаме интересна втора сезона. И крајот само! Е тоа беше најинтересното. Кетрин да ти била таа. Го сјеба чичо Џон.
И зошто викате дека прво му кажува на Стефан оти го сака, а после се бакнува со Дејмон, кога не беше истата особа тоа. Елена беше со Стефан, а Кетрин со Дејмон ... или грешам?
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
хахаха, добра рецензија, можеби најдобрата за последната епизода :aplauz: :tv:
Во тој момент незнам како успеав и тоа да го пишам.

После оваа серија ќе ми биде за памет. Гледај си ги сериите кога ќе испаднат до крај, а не овака да му ја тупиш до Септември. За првпат во мојот живот едвај чекам да дојде септември, иако тргаме нашколо, ама сега има подобра причина. ПОЧНУВА ВТОРАТА СЕЗОНА:)
Фантастично финале и
појавувањето на Кетрин баш тогаш кога мислев.....на крајот на епизодата да ја чекаш одвај втората сезона
Damon и натаму продолжува да биде мојот омилен лик. Едноставно дечкото е ЅВЕР.....I`m here to eat cotton candies, and steal your girlfriend.....
Се заразив со серијава исто како шо бев заразен со Призн Брејк. Уште двајца другари ги навлеков да ја гледаат и само за тоа се зборува:)Шо направила Бони, шо е биде понатаму и се околу серијава:):)
CANT WAIT TILL SEPTEMBER :(
P.S.
I`m a vampire, what`s your excuse for being here:zver::zver::zver::zver:
 
Н

'Никола'

Гостин
Сеа ја изгледав епизодата. Малку каснам, ама нема врска.
И зошто викате дека прво му кажува на Стефан оти го сака, а после се бакнува со Дејмон, кога не беше истата особа тоа. Елена беше со Стефан, а Кетрин со Дејмон ... или грешам?
Таман е, добро си сватил. Изгледа јас коа се занесов со постот не го напишав тој дел како што треба. Значи да ремизираме
Елена беше таа што му кажуваше на Стефан дека го сака, а Кетрин беше со Дејмон пред вратата коа се бакнуваа.
 
I

Intex

Гостин
Таман е, добро си сватил. Изгледа јас коа се занесов со постот не го напишав тој дел како што треба. Значи да ремизираме
Елена беше таа што му кажуваше на Стефан дека го сака, а Кетрин беше со Дејмон пред вратата коа се бакнуваа.
Според книгите Дејмон ќе се вртка ту по Бони, ту по Еленчето, а Кетрин ту по Дејмон, ту по Стефан. Од сајтови на интернет тоа, прашајте го гугл, сигурно ќе ги најдете и вие. Плус тоа, Елена ќе се повампири после некој настан, а не Џереми. Бааги кашесто е ова.

Едит: се извинувам на сите шо го прочитаја, а не навестив дека е можен спојлер (можен, оти не мора да значи дека одат според книгите).
 
Н

'Никола'

Гостин
Според книгите Дејмон ќе се вртка ту по Бони, ту по Еленчето, а Кетрин ту по Дејмон, ту по Стефан. Од сајтови на интернет тоа, прашајте го гугл, сигурно ќе ги најдете и вие. Плус тоа, Елена ќе се повампири после некој настан, а не Џереми. Бааги кашесто е ова.
Абе немој вакви работи. Не сакам спојлери да знам.:nerv::nerv::nerv: Другпат те молам ако откриваш нешто, навести претходно и обавезно стави го во спојлер.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Сеа ја изгледав епизодата. Малку каснам, ама нема врска.
И зошто викате дека прво му кажува на Стефан оти го сака, а после се бакнува со Дејмон, кога не беше истата особа тоа. Елена беше со Стефан, а Кетрин со Дејмон ... или грешам?
не, не во право си! него мене тука ми беше нешто чудно во врска со бакнежот. не можеше елена да биде тоа! затоа го пишав тоа. па и кога на џена и кажа „хај“ веднаш знаев дека е Кетрин!

@Iceboy хехе ги напиша истите цитати што и ја ги издвоив..Дејмон е стварно :zver: баш ме интересира како ке реагира кога ке дознае дека кетрин го бакнала:uvo:

--- надополнето ---

се извинувам на сите шо го прочитаја, а не навестив дека е можен спојлер (можен, оти не мора да значи дека одат според книгите).
по се изгледа и не ги пратат баш книгите....Замислете ја Елена ко плавуша со плави очи :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom