The Sopranos

Член од
27 април 2009
Мислења
2.229
Поени од реакции
2.471
Брејкинг Бед, поим за врвна серија, од глума до сценарио, перфектно нешто. Таму буквално немаше ниту еден лошо одигран карактер.
Се зафркаваш највероватно? Сопранови досадна и немала добри карактери? Да за глумата си највероватно во право, не делуваја баш најприродно сите ама во поглед на интересни и добро изградени карактери единствено ЛОСТ е близу до Сопранови, значи буквално немаше слаб лик, еден спореден Арти беше темелно добро обработен и јак лик, да не пишам повторно имав пишано некоја страна поназад за ликовите.

Да ББ е ГОАТ и тешко дека некој ке го достигне тоа ниво на трилер и драма елементи ама во поглед на карактери има далеку послаби и подосадни, не ме јеби што виде во мртиот Волтер џуниор или пак Скајлер и Мари...
 

Ramlösa

тешка будала
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
1.785
Брејкинг Бед, поим за врвна серија, од глума до сценарио, перфектно нешто. Таму буквално немаше ниту еден лошо одигран карактер.
Ја имам изгледано цела и ги заслужува наградите, но да се рече дека е GOAT? Не, далеку е од тоа. Откако ја изгледав ни на крај памет не ми дошло да пуштам некоја епизода или пак да истражувам нешто подетаљно околу серијата.
Ако во нешто сум сигурен е тоа дека ББ немаше да постои ако не беше Сопранови.

Тука, освен Тони, Кристофер, Џони Сак и Ралф Сифарето, ок ајде и Џуниор, другото врска немаше од глума. Дури смешно делуваше од што беше лошо.
Ме мрзи пак да ја критикувам, едноставно досадна ми беше од прва до последна епизода, со повремени блесоци каде очекував да мрдне малце а она пак се враќаше на старо, праволиниско празно дејствие.
Вештачко делуваше целата таа итало-американска ``мафија`
Секој различно гледа и толкува, но сепак мислам дека си меѓу ретките со вакво мислење.
Штом таков впечаток ти има оставено, тоа е тоа.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.747
Поени од реакции
9.708
Брејкинг Бед, поим за врвна серија, од глума до сценарио, перфектно нешто. Таму буквално немаше ниту еден лошо одигран карактер.

Тука, освен Тони, Кристофер, Џони Сак и Ралф Сифарето, ок ајде и Џуниор, другото врска немаше од глума. Дури смешно делуваше од што беше лошо.
Ме мрзи пак да ја критикувам, едноставно досадна ми беше од прва до последна епизода, со повремени блесоци каде очекував да мрдне малце а она пак се враќаше на старо, праволиниско празно дејствие.
Вештачко делуваше целата таа итало-американска ``мафија``
Ајде гитла со Брејкинг Бед од темава. Серија со 3-4 главни ликови ја споредуваш со серија која имаше барем едно 15 главни лика.
Во Брекинг Бед све се одбиваше помеѓу Волтер, Џеси, адвокатот и жена му на Волтер. Дури и џандарот вујко беше спореден оти не добиваше голема улога во поголемиот дел. Полесно е да изградиш серија со 3-4 лика него ли со околу 15тина.
А дека има лошо одиграни улоги во Брејкинг Бед има. Пример жена му на Волтер, спореди како Кармела ја изигра таа улога, а како таа бубашвабата.

Не знам ни зошто ти враќам. Никаков репер не е твоево мислење. Нареден месец пак ќе дојдеш да го пишеш истиот пост зошто мислиш дека тоа што ти го гледаш е одлично и сите мора тоа да го гледаат.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
2.679
Поени од реакции
18.457
Се зафркаваш највероватно? Сопранови досадна и немала добри карактери? Да за глумата си највероватно во право, не делуваја баш најприродно сите ама во поглед на интересни и добро изградени карактери единствено ЛОСТ е близу до Сопранови, значи буквално немаше слаб лик, еден спореден Арти беше темелно добро обработен и јак лик, да не пишам повторно имав пишано некоја страна поназад за ликовите.

Да ББ е ГОАТ и тешко дека некој ке го достигне тоа ниво на трилер и драма елементи ама во поглед на карактери има далеку послаби и подосадни, не ме јеби што виде во мртиот Волтер џуниор или пак Скајлер и Мари...
Па мртвиот Волтер џуниор за децата на Тони и за сите деца што се појавија во Сопранови е Роберт Де Ниро. Ако збориме конкретно за глумата. А и за нивните улоги е истотака боље напишан карактер.
Не ме јебете за Скајлер ве молам, каков карактер е ова...
Можам истово за пола Сопранови да ти го кажам.
Ако во нешто сум сигурен е тоа дека ББ немаше да постои ако не беше Сопранови.
Како можеш да бидеш сигурен у ова?

Ајде гитла со Брејкинг Бед од темава. Серија со 3-4 главни ликови ја споредуваш со серија која имаше барем едно 15 главни лика.
Во Брекинг Бед све се одбиваше помеѓу Волтер, Џеси, адвокатот и жена му на Волтер. Дури и џандарот вујко беше спореден оти не добиваше голема улога во поголемиот дел. Полесно е да изградиш серија со 3-4 лика него ли со околу 15тина.
А дека има лошо одиграни улоги во Брејкинг Бед има. Пример жена му на Волтер, спореди како Кармела ја изигра таа улога, а како таа бубашвабата.

Не знам ни зошто ти враќам. Никаков репер не е твоево мислење. Нареден месец пак ќе дојдеш да го пишеш истиот пост зошто мислиш дека тоа што ти го гледаш е одлично и сите мора тоа да го гледаат.
Не се летај со вакво безвезно и на памет напишано мислење. И субјективно.
Ај те молам да ми ги најдеш тие 15 главни ликови. За ББ површно ги напиша тие 4-5 ликови први што ти текнаа ама затоа за Сопранови најде 15.
Еве јас за ББ ќе ти најдам поише од тие што ги наброја. Хенк имаше битна улога, исто ко и Мајкл Ермантраут и Густаво.

Па у Сопранови имаш буквално 1 протагонист и целата приказна се врти околу Тони.

Што изиграла Кармела бе не ме заебавај. Шатка.
Натака навака цела серија.

И не ми рипај ко кловн со вакво мислење, ако ти се дискутира цивилизирано слободно, ако не одјеби. Не е твоја темава и серијава не е лично твоја да ми се понашаш како шериф, со слика од Молтисанти.
Не ни реков дека моево мислење е репер со оглед на тоа што сум еден од ретките што не е фасциниран од Сопранови и што ја смета за преценета и досадна серија.

Што трескаш глупости бе упорно и упорно коа влагаш у дискусии со мене, која ти е оваа глупоштина подоле?
(Нареден месец пак ќе дојдеш да го пишеш истиот пост зошто мислиш дека тоа што ти го гледаш е одлично и сите мора тоа да го гледаат.)
Што е ова?
 

Ramlösa

тешка будала
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
1.785
Како можеш да бидеш сигурен у ова?
Зашто самиот Vince Gilligan го има кажано тоа
I've said it many times, publicly and privately. I've said it to friends and strangers alike. But I've never said it on an occasion as sad as this: Without Tony Soprano, there would be no Walter White. I'm pretty sure I said it to James Gandolfini himself the one time I met him. I remember being struck by the disconnect between the scary mob boss I had seen on TV and the warm and friendly man who played him. I don't know why I was so surprised -- it's all just acting, after all. But a guy that good makes you forget. He shook my hand by cupping it in both of his, which I'll also always remember. I felt so honored. What a terrible loss.
Бонус
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.229
Поени од реакции
2.471
Па мртвиот Волтер џуниор за децата на Тони и за сите деца што се појавија во Сопранови е Роберт Де Ниро. Ако збориме конкретно за глумата. А и за нивните улоги е истотака боље напишан карактер.
Не ме јебете за Скајлер ве молам, каков карактер е ова...
Можам истово за пола Сопранови да ти го кажам.
Мајка му на Тони која се појавува само во прва сезона е Мерил Стрип за сите женски во ББ заедно, џабе се инаетиш, не прајме муабет конкретно за глумата него за карактерите, добро ти пишале пола од овие ликови во ББ не ни ги заприметуваш дека постојат и било кој да го сменат нема да се осети...

Сопранови е серија која става акцент на карактерите и односите меѓу нив, затоа ништо конкретно не се дешава и причата е мех, ама ликовите ти даваат вожња и мојш без престан да ја гледаш, еве размисли вака дали би гледал 6 сезони од ББ ако целата прича се врти околу нивните фамилии и секој ден дремат во Лос Полос? Епизода не би издржал, тотално неинтересни и лесно заменливи ликови.

Разбирам кул е да се хејтет врвни серии ама со Сопранови ја претера, лектира во права смисла на зборот и на многу од светскиве листи е и пред ББ ама ајде шо да очеквам од лик на кого Пики Блајндерс му е нешто вау, класична серија за 8мо оделенци :свиркам:
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
2.679
Поени од реакции
18.457
Мајка му на Тони која се појавува само во прва сезона е Мерил Стрип за сите женски во ББ заедно, џабе се инаетиш, не прајме муабет конкретно за глумата него за карактерите, добро ти пишале пола од овие ликови во ББ не ни ги заприметуваш дека постојат и било кој да го сменат нема да се осети...

Сопранови е серија која става акцент на карактерите и односите меѓу нив, затоа ништо конкретно не се дешава и причата е мех, ама ликовите ти даваат вожња и мојш без престан да ја гледаш, еве размисли вака дали би гледал 6 сезони од ББ ако целата прича се врти околу нивните фамилии и секој ден дремат во Лос Полос? Епизода не би издржал, тотално неинтересни и лесно заменливи ликови.

Разбирам кул е да се хејтет врвни серии ама со Сопранови ја претера, лектира во права смисла на зборот и на многу од светскиве листи е и пред ББ ама ајде шо да очеквам од лик на кого Пики Блајндерс му е нешто вау, класична серија за 8мо оделенци :свиркам:
Како бе така површно ми споредуваш, немало да се приметат ако ги сменеле карактерите. Истото можам и за Сопранови да ти го кажам. Буквално. Небитни беа ликовите у споредба со Тони и неговата борба со самиот себе.
Еднаш пишав, ќе кажам и пак. Можел комотно да биде корумпиран адвокат, судија, било што. Они одбрале да биде италијански мафијаш у Њу Џерси што не знае пиштол да држи и што низ цела серија не се знае со што точно се бави. Нафрлани комбинации од Кум и Гудфелас, понашање на ликовите како да живеат во филмовите.

Па и ББ бе брат е на почетокот таква, доека да ги опише ликовите и нивните карактерни особини и односот меѓу нив, после става у 3та брзина и почнува да гази серијата, нешто што го нема кај Сопранови туку си останува на истиот праволиниски тек, од почеток до крај. 86 епизоди обработка на карактери каде глумците се тежок фејл у донесувањето на истите. Не ме јеби, по досадно од ова не постои, а сум пуштил да глеам крими серија со италијанци, и имаш 5 убиства у цела серија.
И сам си кажа дека ништо не се дешава и е мех, ама битно е врвна. Ок.

Не ја хејтам од помодарство серијава, да бидам искрен криво ми е што не ми се свиѓа пошто највеќе поштувам филмови/серии со мафија, криминал и слични теми.

wowowow изззззззззвини каква врска има Пики Блајндерс со Сопранови? Дијаметрално различни серии. Сеа, немаш аргументи за ББ и се фати за Пики Блајндерс која почнува да ми иде на курац ако не ја завршат у оваа сезона што следи и никогаш не сум ја форсирал ко некое врвно остварување. Забавна серија со акција, јака музика, јаки фаци и добри пресврти. Е сеа, јеби га, нема тука многу сериозни обработки на карактери, пошто сите се обработени у Сопранос hhhhhh. :D

СОА и ББ ми се омилени серии иначе.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
17.439
Двете се ремек дела, драма vs тензија, скроз други се.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.714
Поени од реакции
15.562
Реално хајот од Брејкинг Бед не може ништо да го замени, од јако у уште појако идеш со неа. Лудило. Посакувам да можев да ја заборавам па да ја изгледам повторно.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.179
Поени од реакции
13.543
Очаен потег е да споредувате две врвни серии. Нот кул.

Зборувајте што ви се допаѓа, што не, за таа серија што ја зборите. Нема потреба од споредба на двете, а уште помалце карактери, и не дај боже Сопрано со Вајт, кои мене лично ми се омилени карактери и ликови од серии, а ни едната ни другата не ми е омилена серија.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.587
Поени од реакции
7.994
Очаен потег е да споредувате две врвни серии. Нот кул.

Зборувајте што ви се допаѓа, што не, за таа серија што ја зборите. Нема потреба од споредба на двете, а уште помалце карактери, и не дај боже Сопрано со Вајт, кои мене лично ми се омилени карактери и ликови од серии, а ни едната ни другата не ми е омилена серија.
Е како да ти се омилени серии покрај феноменалното ремек дело ЖИЦА :icon_mrgr: :pos:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.179
Поени од реакции
13.543
Е како да ти се омилени серии покрај феноменалното ремек дело ЖИЦА :icon_mrgr: :pos:
Да, ремек дело е.

Ти од причини зашто не ти се допаднала, кажа само дека ти била досадна. Друг коментар и немаше, затоа што веројатно не си можел од досада да ја изгледаш прва сезона, а камоли пак цела серија за да дадеш валидно мислење.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.747
Поени од реакции
9.708
Па мртвиот Волтер џуниор за децата на Тони и за сите деца што се појавија во Сопранови е Роберт Де Ниро. Ако збориме конкретно за глумата. А и за нивните улоги е истотака боље напишан карактер.
Не ме јебете за Скајлер ве молам, каков карактер е ова...
Можам истово за пола Сопранови да ти го кажам.

Како можеш да бидеш сигурен у ова?


Не се летај со вакво безвезно и на памет напишано мислење. И субјективно.
Ај те молам да ми ги најдеш тие 15 главни ликови. За ББ површно ги напиша тие 4-5 ликови први што ти текнаа ама затоа за Сопранови најде 15.
Еве јас за ББ ќе ти најдам поише од тие што ги наброја. Хенк имаше битна улога, исто ко и Мајкл Ермантраут и Густаво.

Па у Сопранови имаш буквално 1 протагонист и целата приказна се врти околу Тони.

Што изиграла Кармела бе не ме заебавај. Шатка.
Натака навака цела серија.

И не ми рипај ко кловн со вакво мислење, ако ти се дискутира цивилизирано слободно, ако не одјеби. Не е твоја темава и серијава не е лично твоја да ми се понашаш како шериф, со слика од Молтисанти.
Не ни реков дека моево мислење е репер со оглед на тоа што сум еден од ретките што не е фасциниран од Сопранови и што ја смета за преценета и досадна серија.

Што трескаш глупости бе упорно и упорно коа влагаш у дискусии со мене, која ти е оваа глупоштина подоле?
(Нареден месец пак ќе дојдеш да го пишеш истиот пост зошто мислиш дека тоа што ти го гледаш е одлично и сите мора тоа да го гледаат.)
Што е ова?
Па влегуваш јако против Сопранови во тема за Сопранови, што очекуваш? Со кафе да те пречекаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom