The Sopranos

Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
"When I came in to open up one morning, there you were with your head halfway in the toilet. Your hair was in the toilet water. Disgusting!"

" I told you I had the flu!"

" I said my piece chrissy!" :pos:

Поли: "What, was it barking" :pos:. Која сцена само.

 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Единствена серија што сум ја гледал повеќе пати и секогаш кога ќе заврши имам чувство дека завршува дел од мојот живот. Серија што успева да заборавам на реалниот свет и да влезам во светот на Сопранови, како јас да сум дел од серијата и нивниот живот. Ги заборавам своите проблеми и се совземам со нивните проблеми.

Постави такви стандарди што сега сите серии очекувам да имаат вакво ниво, ама за жал не успеваат. Серија пред своето време.
 
Член од
4 декември 2011
Мислења
75
Поени од реакции
38
Единствена серија што сум ја гледал повеќе пати и секогаш кога ќе заврши имам чувство дека завршува дел од мојот живот. Серија што успева да заборавам на реалниот свет и да влезам во светот на Сопранови, како јас да сум дел од серијата и нивниот живот. Ги заборавам своите проблеми и се совземам со нивните проблеми.

Постави такви стандарди што сега сите серии очекувам да имаат вакво ниво, ама за жал не успеваат. Серија пред своето време.
Толку ми требаше.. ја пуштам по 7ми пат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.206
Поени од реакции
5.056
Priest: Psychics are heretics and thieves who practice witchcraft. There’s no validity to anything he told you. Your problem’s a spiritual matter.

– Paulie: Maybe. But irregardless, I should’ve had immunity to all of this shit. I should have been covered by my donations



 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Priest: Psychics are heretics and thieves who practice witchcraft. There’s no validity to anything he told you. Your problem’s a spiritual matter.

– Paulie: Maybe. But irregardless, I should’ve had immunity to all of this shit. I should have been covered by my donations



Толку глупав на моменти, а на крајот најпаметно ја одигра играта и извади жива глава.

Одличен пример за тоа дека среќата им се насмевнува на глупавите, а не на паметните, имам безброј примери во моето семејство за ова.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.206
Поени од реакции
5.056
You add up all your mortal sins and multiply that number by 50. Then you add up all your venial sins and multiply that by 25. You add that together and that's your sentence.

I figure I'm gonna have to do 6,000 years before I get accepted into heaven and 6,000 years is nothin' in eternity terms. I can do that standing on my head. It's like a couple of days here. :popce:



Каков лик човече... :pos::pos:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.396
Натприродна случка или пак потсвеста го мачи Тони?
Добро ме сецна кога првиот пат ја гледав.
Совеста го јадеше цело време.
Пуси Бомбенсиеро беше многу јака појава, највеќе личеше на мафијаш/италијанец од сите нив после Тони. Кога јас би бирал, Силвио би бил тастерот и он требаше да биде скинат на бродот а Пуси да ја истера цела серија, ама, најверојатно ради слава и популарност одбрале Данте гитаристот да тера цела серија.

Многу неприродно глумеше, со сила сакаше да го копира Ал Пачино, не само во тие некои моменти кога го цитираше дејството од Кум 3, туку низ цела серија имаше таков некој став.

Генерално у серијава, глумата е на многу очајно ниво, на прсти можам да ги набројам квалитетно одиграните улоги.
Ама ај да не ја серам и тука серијава. Многу хејтери ќе насоберам така.хехе :smirce:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Совеста го јадеше цело време.
Пуси Бомбенсиеро беше многу јака појава, највеќе личеше на мафијаш/италијанец од сите нив после Тони. Кога јас би бирал, Силвио би бил тастерот и он требаше да биде скинат на бродот а Пуси да ја истера цела серија, ама, најверојатно ради слава и популарност одбрале Данте гитаристот да тера цела серија.

Многу неприродно глумеше, со сила сакаше да го копира Ал Пачино, не само во тие некои моменти кога го цитираше дејството од Кум 3, туку низ цела серија имаше таков некој став.

Генерално у серијава, глумата е на многу очајно ниво, на прсти можам да ги набројам квалитетно одиграните улоги.
Ама ај да не ја серам и тука серијава. Многу хејтери ќе насоберам така.хехе :smirce:
Е да бе, хејтери, а баш на место ти е коментарот. ;)

Силвио Данте беше ептен забавен лик на моменти, но најпатетична сцена кај него ми е во 6-та сезона кога Тони е во кома, па Силвио привремено го менува, доаѓа жена му да му помогне за да се дотера и на крај ете го со инхалаторот. :tapp:


Цели 5 сезони типот делува нормално и здраво, и ете ти го во 6-та сезона откриваш дека имал астма.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.206
Поени од реакции
5.056
Совеста го јадеше цело време.
Несомнено е тоа околу совеста, но натприродниот свет во Сопранови постои и верувам дека е таков момент е оваа сцена, се гледа по реакцијата на Тони.

Пуси Бомбенсиеро беше многу јака појава, највеќе личеше на мафијаш/италијанец од сите нив после Тони. Кога јас би бирал, Силвио би бил тастерот и он требаше да биде скинат на бродот а Пуси да ја истера цела серија, ама, најверојатно ради слава и популарност одбрале Данте гитаристот да тера цела серија.

Многу неприродно глумеше, со сила сакаше да го копира Ал Пачино, не само во тие некои моменти кога го цитираше дејството од Кум 3, туку низ цела серија имаше таков некој став.
Да Пуси беше многу интересен лик, одлично одигран. Штета е што глумецот не ја добил наградата.
За Силвио стварно не знам што да ти кажам, Стивен доминираше во серијава со невербална комуникација, а тоа не баш така лесно да се одглуми.

Генерално у серијава, глумата е на многу очајно ниво, на прсти можам да ги набројам квалитетно одиграните улоги.
Ама ај да не ја серам и тука серијава. Многу хејтери ќе насоберам така.
Aко глумата во Сопранови не била добра, тогаш не знам која друга серија е подобра во тој дел.
Серијава за мене е како литературно дело, има огромен rewatch value(други серии можат да сонуваат за ова) кога и да ја гледам откривам нешто ново и никогаш не ми станала здодевна.
Поминаа 14 години откако заврши и се уште има многу јако community.

Не можам веќе ни асално да гледам други серии, цело време ги споредувам со Сопранови.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.396
Aко глумата во Сопранови не била добра, тогаш не знам која друга серија е подобра во тој дел.
Серијава за мене е како литературно дело, има огромен rewatch value(други серии можат да сонуваат за ова) кога и да ја гледам откривам нешто ново и никогаш не ми станала здодевна.
Поминаа 14 години откако заврши и се уште има многу јако community.

Не можам веќе ни асално да гледам други серии, цело време ги споредувам со Сопранови.
Брејкинг Бед, поим за врвна серија, од глума до сценарио, перфектно нешто. Таму буквално немаше ниту еден лошо одигран карактер.

Тука, освен Тони, Кристофер, Џони Сак и Ралф Сифарето, ок ајде и Џуниор, другото врска немаше од глума. Дури смешно делуваше од што беше лошо.
Ме мрзи пак да ја критикувам, едноставно досадна ми беше од прва до последна епизода, со повремени блесоци каде очекував да мрдне малце а она пак се враќаше на старо, праволиниско празно дејствие.
Вештачко делуваше целата таа итало-американска ``мафија``
 

Kajgana Shop

На врв Bottom