The Lord of the Rings: The Rings of Power

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.097
Поени од реакции
31.727
На многу нивоа ти е погрешно ова што го правиш у темава.

Не може сосема да го игнорираш канонот.
Серијата е нераскинливо поврзана со канонот.
Можеш ти да се трудиш дискусијата да не премине во дискусија за книгата, ама е невозможно да се игнорира канонот.
Ти секако не ја гледаш серијата, затоа не би требало да те засега.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.432
Поени од реакции
5.400
Хаосот во серијата го потврди и последната епизода, саурон успеа во пола епизода да ја добие довербата на Келебримбор и со два збора да го убеди дека е ковач и да ги направат прстените а Гала е слепа ко Сале Матиќ 10 епизоди и сега наеднаш почна да се сомнева во него и од кога го однесе во нуменор и го прогласи за крал дури сега и текна да го провери неговото потекло, ко да го немаше тој податок во нуменор да го прочита.


Инфилтрацијата на Саурон кај елфите е еден од најзначајните настани во цел тој свет, очекував барем во неколку епизоди да се прикажи правењето на прстените. Очекувам во втората сезона да се вратат во колосек со лорот иако моментот кога Гала не знаеше каде и е сопругот беше пресмешен, гооодини го брка Саурон а не се потруди да го најди Келеборн дали е жив или мртов.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.097
Поени од реакции
31.727
сега наеднаш почна да се сомнева во него и од кога го однесе во нуменор и го прогласи за крал дури сега и текна да го провери неговото потекло, ко да го немаше тој податок во нуменор да го прочита.
Му веруваше, затоа не се посомнева во неговото потекло. Нели два пати ја спаси: еднаш кога ја качи на сплавот, и втор пат кога потона. Плус - таа цело време го убедуваше да дојде во Southlands а тој не сакаше. Немаше причина да се сомнева во него. Прв пат почна да се сомнева кога Келебримбор ги изговори тие зборовите кои како Саурон да му ги всадил во главата.

Остај тоа, тоа мене не ми сметаше толку. Не сфаќам само зошто до таа мера правеа Халбранд да изгледа невино? Ај што ја спаси Галадриел - причината веројатно е да се доближи до елфовите, ама после зошто сакаше да остане во Нуменор и не сакаше да оди во Southlands? Во една сцена дури кај што ја носеше таа значката која демек потврдуваше дека имал кралско потекло, и кога требаше да се сретне со Мириел за да ја убеди да испрати флота, ја остави значката на маса, откажувајќи се од намерата, за после сепак да се врати и да ја земе. Јас разбирам дека сакале да има поголем ефект твистот кога ќе дознаеме кој е навистина, ама ептен контрадикторни ми се некои од дејствата на Халбранд пред последнава епизода. (Освен моментот кога сакаше да го убие Адар, а отпосле овој и кажа на Галадриел дека тој го убил Саурон -
тоа беше првиот момент кога се посомневав во тоа кој е Халбранд).
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.432
Поени од реакции
5.400
Му веруваше, затоа не се посомнева во неговото потекло. Нели два пати ја спаси: еднаш кога ја качи на сплавот, и втор пат кога потона. Плус - таа цело време го убедуваше да дојде во Southlands а тој не сакаше. Немаше причина да се сомнева во него. Прв пат почна да се сомнева кога Келебримбор ги изговори тие зборовите кои како Саурон да му ги всадил во главата.

Остај тоа, тоа мене не ми сметаше толку. Не сфаќам само зошто до таа мера правеа Халбранд да изгледа невино? Ај што ја спаси Галадриел - причината веројатно е да се доближи до елфовите, ама после зошто сакаше да остане во Нуменор и не сакаше да оди во Southlands? Во една сцена дури кај што ја носеше таа значката која демек потврдуваше дека имал кралско потекло, и кога требаше да се сретне со Мириел за да ја убеди да испрати флота, ја остави значката на маса, откажувајќи се од намерата, за после сепак да се врати и да ја земе. Јас разбирам дека сакале да има поголем ефект твистот кога ќе дознаеме кој е навистина, ама ептен контрадикторни ми се некои од дејствата на Халбранд пред последнава епизода. (Освен моментот кога сакаше да го убие Адар, а отпосле овој и кажа на Галадриел дека тој го убил Саурон -
тоа беше првиот момент кога се посомневав во тоа кој е Халбранд).
Баш со зборовите како Халбранд да му ги всадил а само еднаш се сретнаа. Според мене многу поквалитетна ќе беше серијата ако се задржеја повеќе на манипуциите на Саурон со елфите и како ги направија прстените. Вака пребрзо нафрлија премногу работи. Гандалф го направија ненормален цела сезона само за тој момент да годиме кој е Саурон.

Немаше потреба од Исилдур толку рано, доволно ќе беше да се види во Нуменор политичка борба на Верните и Неверните и да се види моќта на Нуменор.

Можеше да се задржат повеќе во Морија да видиме како живееле џуџињата, и тоа ќе беше интересно а не беше ич прикажано во филмовите.

Имаше многу начини да ја искористат првата сезона да се запознаеме со втората доба отколку овие избрзани и нафрлани дејствија.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.097
Поени од реакции
31.727
Немаше потреба од Исилдур толку рано, доволно ќе беше да се види во Нуменор политичка борба на Верните и Неверните и да се види моќта на Нуменор.
Исилдур остана да виси во воздух во ситуацијава. Kinda клифхенгер испадна, а уствари иако не се запознаени со Толкин многумина, со Питер Џексон се, а факинг Исилдур го има во првите 3 реченици од Fellowship... што значи сите знаеме дека е жив! И тој момент мене ми остана lame.

Ама генерално гледано, со оглед на тоа што сите збореа како ќе биде woke, како имало милиони незадоволни фанови на Толкин и уште 300 други глупости што се изнаслушав и изначитав за серијата, јас не можам да кажам дека останав незадоволен. Една епизода (шестата) дури и беше супер скоцкана, баш ко финале пред финалето. Генерално позитивен впечаток имам, и покрај многуте замерки од тој тип ко што пишав погоре. Една солидна 7/10 од мене е.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.097
Поени од реакции
31.727
Член од
13 април 2008
Мислења
7.576
Поени од реакции
6.862
Убаво освежување беше за мене серијалов. Го имав запустено светот на Толкин и елфчињата, така да океј ми се виде. Не беше пет од пет фала богу. Така е увек кога се адаптира дебел сорс материјал. Ама искрено повеќе (барем мене) ме иритираа карактерните недоследности и напињањата на Галадриел и тоа што иступија претупија во Нуменор цели три епизоди, него ли да скратеа од таму епизода-две и да се задржеа повеќе на клучните збиднувања во Ерегион и манипулациите на Саурон. Тука мораше да се посвети повеќе внимание на кувањето на прстените и да се подобјасни повеќе лорот на кралската Елф раса. Кои се тие елфови таму шо дефилираат, зошто баш Калабримбор е главна наковална, кој е тој Гил Галад и од каде он крал, шо значи Нолдор елф, каква врска има Галадриел од претходниве и колку е уствари битен Елронд во сево ова. Па и една мапа со пинови на дешавките и протагонистите ќе беше од голема помош за тие шо незнаат каде се и шо се Линдон, Ерегион, Казад Дум, Југот и сл.
Од друга страна, серијава беше пик во сите сцени на Елронд и малиот Дурин. Конверзациите кои ги водеа, односот, заебанциите и се по ред. А и приказот и убавината на самиот Свет беше топ ноч, капа доле, прекрасотија.. Посебно Нуменор.

Во вторава сезона се надевам дека ќе се подобрат во доследноста и развојот на ликовите (читај Галадриел). И шо направија со идентитетот на Саурон - направија. Ама искрено се надевам дека Метеор типот нема да биде Гандолф. Не му е ни место ни време нему таму во таа доба од приказните, така да се надевам дека ќе се најде некој да им каже и ќе го претстават како еден од сините волшебници бидејќи ќе можат буквално шо сакаат и како сакаат да прават со него. Широко вам поље, не прајте глупости..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.097
Поени од реакции
31.727
е му е ни место ни време нему таму во таа доба од приказните, така да се надевам дека ќе се најде некој да им каже и ќе го претстават како еден од сините волшебници бидејќи ќе можат буквално шо сакаат и како сакаат да прават со него.
Не сум многу сигурен дали ги имаат правата над нив. Колку што читав, двајцата само накратко биле спомнати дека постојат во Двете кули, како двајца од петмината Истари и ништо повеќе, а дека ги има во Силмарилион, подетално. Амазон ги немаат правата за Силмарилион, а не знам дали нивното спомнување во Двете кули им дава право да манипулираат со нив.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.770
Поени од реакции
8.193
-Дали Нори Брендифут е прабаба на Билбо и Фродо? Кој ќе биде прадедото?
-Дали Елендил и Мириел ќе се клецнат?
-Дали Саурон ќе се маскира во Келеборн, ќе ја клецне Галадриел и ќе имаат ќерка, која шо после ќе се омажи за Елронд, за Арвен да биде уствари ВНУКА НА САУРОН?!
-Дали во Нуменор ќе се воведат работни визи за бесмртни елфи, бегалци од сиромашни земји, за да работат како собарки или келнери или Фаразон ќе се одлучи за некое порадикално решение?

Кој ќе чека две години...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.646
Поени од реакции
33.700
Жената на принцот Дурин маме му ебе, прав воке момент. Сите одлуки она ги влече подмукло, небитен е ко украинско ПВО.

6/10 серијата, ништо повеќе.

Кој ќе чека две години...
Никој. За месец дена ќе нема постови и ќе иде темата на 18 страна. Ќе ја бараме у 24та кога ќе ја стават на ковер на амазон.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Прво IMDb е во сопственост на Амазон, и знаеме дека бришеле отцени. Реална би им била 4.5 - 5.
Второ Саурон го претставија како ќибритчија од Камен мост. Ситен преварант.
Трето од каде побогу слета Гандалф?
Четврото - Од толку убави приказни се закатарија со јужните делови - Мордор.
Петто - почнаа да плаќаат професори да се караат со фановите и да ги нарекуваат - нацистни, десничари незнам што.
Едно треба да знаат, серијава не е за Џеф Безос да си ја гледа дома, претпоставувам пари сака да прави?
Ако сакаш пари пиле ти многу добро знаеш дека муштеријата е секогаш во право...
Епа слушај како мнозинството од муштерии реагираат и опрај се...
И да за крај уште еднаш се покажа дека треба да си тера како поштар, далеку е Амазон од HBO, Нетфликс и други студија, една саглам серија и филм немаат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.439
Поени од реакции
16.863
Можеа да ги пикнат воук срањата и никој да не зуцне, доколку серијата беше квалитетно изработена. Ова што е изработено е некакво перење пари, друга логика не глеам. На тој буџет да продуцираш вакво срање.. Ги глеав оваа и ход паралелено и разликата во квалитет е нереална.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom