The Lord of the Rings: The Rings of Power

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.423
Исто ако е веќе роден треба да се направени прстените и веќе саурон да ги има дадено по расите и галадриел да го има нејзиниот. Многу е хаос серијата.
Можеби приказните се во различни тајмлајни, тоа не може да го знаеме. Мислам дека имаше еден хинт за нешто такво во една епизода, баш помислив на тоа, ама сега да ме убиеш не може да ми текне што беше.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Можеби приказните се во различни тајмлајни, тоа не може да го знаеме. Мислам дека имаше еден хинт за нешто такво во една епизода, баш помислив на тоа, ама сега да ме убиеш не може да ми текне што беше.
И јас мислам така, ќе треба сите 8 епизоди да ги изгледаме за да ни се поврзат коцкиве.
Само да не оставаат необјаснети работи за следна сезона, кој ќе чека една год...
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Можеби приказните се во различни тајмлајни, тоа не може да го знаеме. Мислам дека имаше еден хинт за нешто такво во една епизода, баш помислив на тоа, ама сега да ме убиеш не може да ми текне што беше.
И јас помислив на ова ама Галадриел се среќава со сите ликови а се водам по тајмлајнот на раѓањето на Исилдур. Ај некако да го тргниме моментот дека нема маж и не е кралица и наместо да се бори таму ќе се бори во главната битка но ме мачи
Моментот со братот на Исилдур. Кога Елендир ќе пристигни во Средната Земја основа 2 кралства, северно и јужно со тоа што тој е стациониран во Арнор а Исилдур и Анарион во Гондор со тоа што после неговата смрт Исилдур треба да оди во Арнор па затоа по смртта на Исилдур наследник како крал на Гондор е синот на Анарион и целата линија на кралеви си продолжува од него.

Според мене ова е голема промена, се менува цела историја на Третото Доба. Е сега ова ќе го решат или синовите на Исилдур ќе бидат кралеви или пак ќе одат фул воке и сестрата на Исилдур ќе стани кралица на Гондор со тоа што оваа втора опција е поверојатна.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
И јас помислив на ова ама Галадриел се среќава со сите ликови а се водам по тајмлајнот на раѓањето на Исилдур. Ај некако да го тргниме моментот дека нема маж и не е кралица и наместо да се бори таму ќе се бори во главната битка но ме мачи
Моментот со братот на Исилдур. Кога Елендир ќе пристигни во Средната Земја основа 2 кралства, северно и јужно со тоа што тој е стациониран во Арнор а Исилдур и Анарион во Гондор со тоа што после неговата смрт Исилдур треба да оди во Арнор па затоа по смртта на Исилдур наследник како крал на Гондор е синот на Анарион и целата линија на кралеви си продолжува од него.

Според мене ова е голема промена, се менува цела историја на Третото Доба. Е сега ова ќе го решат или синовите на Исилдур ќе бидат кралеви или пак ќе одат фул воке и сестрата на Исилдур ќе стани кралица на Гондор со тоа што оваа втора опција е поверојатна.
Јас и друго се прашувам.
Нетребаше до сега Галадриел да е во брак со Келеборн?
 
Последно уредено од модератор:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Јас и друго се прашувам. Нетребаше до сега Галадриел да е во брак со Келеборн?
Требаше ќерка и да е 2000 години и спремна за мажење за после војната да ја дат за Елронд. Е сега кога ќе ја роди, па кога Елронд ќе ја напрај со неа Арвен да се ќердоса и Арагорн, не знам.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.423
И јас помислив на ова ама Галадриел се среќава со сите ликови а се водам по тајмлајнот на раѓањето на Исилдур. Ај некако да го тргниме моментот дека нема маж и не е кралица и наместо да се бори таму ќе се бори во главната битка но ме мачи
Моментот со братот на Исилдур. Кога Елендир ќе пристигни во Средната Земја основа 2 кралства, северно и јужно со тоа што тој е стациониран во Арнор а Исилдур и Анарион во Гондор со тоа што после неговата смрт Исилдур треба да оди во Арнор па затоа по смртта на Исилдур наследник како крал на Гондор е синот на Анарион и целата линија на кралеви си продолжува од него.

Според мене ова е голема промена, се менува цела историја на Третото Доба. Е сега ова ќе го решат или синовите на Исилдур ќе бидат кралеви или пак ќе одат фул воке и сестрата на Исилдур ќе стани кралица на Гондор со тоа што оваа втора опција е поверојатна.
Ама пак го заборавате оној најважниот момент: не е ова адаптација на ни една книга или на никаква историја, туку само инспирирано од (или базирано на) делата на Толкин. Значи гледајте го како оригинално дело, не како адаптација.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.657
Поени од реакции
7.237
Ама пак го заборавате оној најважниот момент: не е ова адаптација на ни една книга или на никаква историја, туку само инспирирано од (или базирано на) делата на Толкин. Значи гледајте го како оригинално дело, не како адаптација.
Ако е базирано можеле да си прават свои приказни.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ама пак го заборавате оној најважниот момент: не е ова адаптација на ни една книга или на никаква историја, туку само инспирирано од (или базирано на) делата на Толкин. Значи гледајте го како оригинално дело, не како адаптација.
Ама нели имаа инструкции од Толкин естејт да не скршнуваат од главната приказна а за збогатување може да си додаваат ликови и мини приказни - како што е делот со хобитите.
Штом фокусот на серијава е на Галадриел, Нуменор и Саурон не би требало приказната за Галадриел да трпи големи измени..:toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Харфутс ги викаат, и тие се хобити.
Ја знам тоа.
Али креаторите на серијава у две интервјуа ги поправаа новинарите кога ќе речеа Хобити, наместо Харфути.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
На муабетот со Келеборн, на последнава епизода во дијалогот меѓу Тео и Галадриел, Галадриел мисли дека мажот и е мртов.
Автоматски споено мислење:

Би сакал и оваа сцена да ја видам, кога умира таткото на Трандил - Орофер во последната алијанса и останува во мртвите мочуришта засекогаш.
E4CF5555-E87E-469F-9918-1249786E7C51.jpeg
 
Последно уредено од модератор:

Facts

само истина
Член од
10 октомври 2022
Мислења
1
Поени од реакции
8
До сг што виде, само глупости. Гледаш и немаш појма што се дешава и што е поента, све што памту су само имиња Галадриел и Тео зашто су звучни, нема никакв осеќај дека е некакв lore, увек при крај на епизоду убацив нешто јаки4ко, у претходну беше вулкан и чур, епик, сг кажасва дека е Мордор тој и голем к. Character development, што е тој? Онај Галадриел што гу гледамо на серију, да не личеше на глумицу од Lord of the rings, ја само ке чекаше кд ке гу избацив љуту тинејџерку од овуј серију, или кд ке дојде више некој едн шамар да ву залепи. Како цурата да нема појма дека има моќ и магие. У Lord of the rings сестра мисле читаше и имплементираше њојни мисле у главу на други, а туј една сцена не пројде куде она не се жали, нешто dEeP философира и се понаша како некој outcast. Глупости. Едино нешто што беше интересно е кд се појависва онија бели магични људи сс поцрнети прсти како сс јаглен да цртале, они бесва кул и мистериозни и повише имасва Галадриел vibe него овај исфрустрирана 2000годишна тинејџерка што највероватно најбољи plot twist би било на крај да изјави дека она уствари не е Галадриел него комшика на Галадриел и ги тролала цело време. Све у пм, повише емоцие сам имала кд сам гледала некој лош француски филм него овај патетика од серију. Rip
 

Kajgana Shop

На врв Bottom