Superhero Movies

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Барам на нет кој е прв Марвел филм, ми го дава Ајрон Мен од 2008-ма. Кој курац, ја ко копиљ у кино иам глеано филм со Спајдермен, а има и неколку други пред Ајрон Мен, да речеме Хулк со Ерик Бана.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.606
Поени од реакции
12.390
Барам на нет кој е прв Марвел филм, ми го дава Ајрон Мен од 2008-ма. Кој курац, ја ко копиљ у кино иам глеано филм со Спајдермен, а има и неколку други пред Ајрон Мен, да речеме Хулк со Ерик Бана.


:icon_lol:
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.606
Поени од реакции
12.390
Иначе да не тролам, прв на MCU e Iron Man, али да, пред тоа се Хулк со Бана, Спајдермените, Иксмен, Блејд.
Сигурен сум дека имаат за Спајдермен и серија и филм во 70ти, серија за Iron Man, и не сум сигурен дали беше серија или филм за Captain America, али никој од овие не е правен под капа на Марвел ( со исклучок на Спајдермен на Тоби кај што Фајги е ко-продуцент или ко-сценарист ). Така да, прв филм на МАРВЕЛ како МАРВЕЛ е Iron Man :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Не бе, не прашувам ја кој е прв филм на Марвел продукција.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
На Вики пишуе дека е серија (total running time 4 h 40 m) тоа од 1944, а не филм.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Не ме интересира дали е серија што ја пуштиле у кино. Прв Марвел Филм е тој Спајдерменот од 77-ма.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.628
Поени од реакции
33.182
Не ме интересира дали е серија што ја пуштиле у кино. Прв Марвел Филм е тој Спајдерменот од 77-ма.
Ако гледаш така, Спајдерменот од 77 - и тој не е филм, никогаш немал кино проекции, ТВ филм е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ако гледаш така, Спајдерменот од 77 - и тој не е филм, никогаш немал кино проекции, ТВ филм е.
Ок, прашав кој е првиот филм, нит кој е првиот филм со кинопроекција, нит која е првата кинопроекција, нит која е првата серија. Доволно беше да го исполнува условот - филм. Игран филм, како што ги викаа порано.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.628
Поени од реакции
33.182
Ок, прашав кој е првиот филм, нит кој е првиот филм со кинопроекција, нит која е првата кинопроекција, нит која е првата серија. Доволно беше да го исполнува условот - филм. Игран филм, како што ги викаа порано.
Тенки се границите помеѓу трите работи, и секој од горенаведениве ги исполнува условите да се нарече филм. Пред година-две, O.J.Made in America зеде Оскар (за Оскари се натпреваруваат само филмови, верувам знаеш), а истиот тој е всушност HBO серија од 4 епизоди и времетраење од околу 4 саати. Да го исполнува условот - филм, како што велиш, баш тоа треба (меѓу другото) - да има кино проекции и да е сниман со филмска камера.

Плус, твојот Spider-Man од 1977 е всушност првата епизода (пилотот) од серијата The Amazing Spider-Man од 1978. И него го сметаат за филм баш затоа што имал кино проекции. Touché!

Значи, пак:

Првиот Марвел филм е Captain America од 1944;
Првиот Марвел ТВ филм е Spider-Man од 1977;
Првиот Марвел филм за кој не е проблематично дали е ТВ филм или и серија/епизода истовремено е Howard the Duck од 1986;

Плус, има уште еден Spider-Man филм, од 1969, но тој е краток филм, и е снимен без одобрение на Марвел.

И уште еден плус - ни еден од овие 4 филма не е снимен од Марвел Студиос, туку од други компании кои (не)обезбедиле права.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom