Superhero Movies

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Многу празен ми беше, некако прекратко е 2 сати за да се запознаат толку нови херои и негативец, па да се собери екипата... Флеш имаше добар хумор но многу глупи ми беа копираните сцени од брзиот од Х-мен, буквално истото трчање по ѕидови и поместување на предмети во забавена снимка.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Warner brothers are bunch of greedy cunts and there is no cure for being one .
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Многу ми е мило кога ја видов оваа тема.. баш ми се погоди.. и кога би имал со кого да правам муабет во врска со оваа тема мислам оти нема да има крај :) Инаку од 2000та год па до сега имам изгледано околу 90% од супер херојските филмови на Марвел и Дц. Моментално сум во исчекување на ХД слика од Тор и Лигата..
 
Член од
26 август 2008
Мислења
703
Поени од реакции
503
И шо ако беше 2 саати? Џабе е. Мораше да иде до крај Снајдер и да продолжи со дарк универзумот. ЈЛ беше добар. Најдобар фил оваа година од суперхероиве, ама сепак беше само добар (шо покажува каква жална година од блокбастери имавме). Па последен филм (а и рака на срце единствен) со суперхерои шо е маестрален е The Dark Knight. Ни Марвел ни ДЦ не одат никаде. Марвел прави филмови за мали деца, ДЦ прави филмови за Снајдер со жена му да си ги гледаат. И сеа гледаш ЈЛ, 180 степени сменет хумор, сечени сцени, и едноставно ми губи од смисла целиот универзум/концепт. Некако губи од големината шо ја очекував дур слушам како се смеат деца до мене во кино. BvS беше далеку далеку подобар од ЈЛ (и скратената верзија, па секако и долгата верзија). Единствено Ауф WW. Си знае Аквамен :) Ќе го чекам сега directors cut и се надевам дека ќе пополни многу дупки во приказната. И да, како секој марел филм, па и овој да има aftercredits :D
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.730
Поени од реакции
11.564
Подобар е од BvS, ама ништо посебно. Таман си беше 2 саати, немаше потреба според мене од уште тупење како у BvS.

Имаше на моменти добар хумор како и неколку кринџ сцени, поготово дијалозите на Супермен и Лоис Лејн беа дно. Негативецот класика досаден CGI лик.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Не знам за вас ама јас како огромен фан на цртаните ми беше предобар филмот. Се беше погодено. Буквално се! Афлек ми е најдобриот бетмен оти го отсликува бетмен од комиксот. Искрено не ќе беше лошо да траеше уште плус 20-30 мин. али како и да е во целина ми беше предобар! Хуморот на место, не е детски Стен Лисепојавивосцена хумор.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
На сите шо го плукаат и влечат низ кал Џастис Лиг, вилата на Аквамен у чмар да им влезе!

Сакавте хепи Супермен? - Чек!

Сакавте човечен, не социопата Бетмен? - Чек!

Не сакавте смор плот? – Чек!

Сакавте пократок филм за да не обраќате очи во кино? - Чек!

Сакавте повеќе акција? - Чек!

Сакавте побрз пејсинг? - Чек!

Сакавте повеќе хумор? - Чек!

Сакавте кохерентна содржина, која јасно оди од А до Б точка? - Чек!

Не сакавте досадни и непотребни саб-плотови? - Чек!

А сакавте воедно да има и ‘’world building’’ и истер-егови? - Чек!

Ја сакате Дајана? - Тука ќе ја засакате уште повеќе!

Го сакате Флеш од тоа CW шоуто? - Го имаме и него!


Шо к*р сакате повеќе?! ШОООООООО????:mad::mad:
Џастис Лиг е една забавна вожња во добар луна парк шо откако ќе заврши, сакаш уште еднаш, а богами и повеќе. Адекватна реакција е овој филм на сите срања шо ги задесија со БвС и СС претходно, па ваков ‘’course correction’’ беше неизбежен и очекуван. После сите курци палци шо се издешаваа позади камерата, добро е и што вака испадна. Цаката е во тоа што бимот на светло, надеж и хепи дејс ги задеси порано од шо очекуваа со WW летоска. Во проектот на Пети Џенкинс немаа многу надеж, но сепак тој испадна како преломна точка за овој сеуште млад и свеж ДЦ филмски универзум. Мрачните средновековни времиња на лоши критики и дно дна плотови од првите инсталации WW ги остави позади (иако они очекуваа и тој филм да падне во таа кошница) и ЏЛ е првиот чекор кон новиот, номинално НЕ, но суштински ДА препороден Свет на ДЦ хероите на големото платно.

★★★½/★★★★★ му давам на ЏЛ - пар забелешки има од мене, али за тоа у спојлер. У главном многу повеќе плусови него ли минуси, шо ме радува.(y)
ЏЛ е рано новогодишно паќетче и поклонче за ДЦ фановите:D. За сите шо ги сакаат овие ликови и нивните приказни. Сите шо беа потиштени и разочарани од светлото и нарацијата во кои што ги видоа саканите херои. Надежните ликови прикажани мрачно, мрачните ликови малтене социопати. Сите шо гласно негодуваа на претходните филмови и како отпочна да се плете ова чудо. Е така се роди овој ЏЛ. Здив на свеж воздух и промена на арно за сите.

Бетфлек имаше баш на место лајн кога им рече во Беткејвот дека - Сите од нив тегнат багаж со себе, тешко се носат со него и реално ги влече назад. Сите се лоунерски чипувани, скриени во свој Свет, незадоволни од тоа што се, несигурни за тоа што треба да бидат во иднина. Сржта на филмот е во НАДЕЖТА и потребата од пријатели во животот - WW е верник во доброто, но се плаши од одговорност/ Флеш сака да ги исправи кривите дрини во неговиот живот, иако и самиот татко му вели да крене раце да продолжи со нормален живот/ Сајборг минува низ тешка транзиција, го криви татко му и целиот Свет за тоа шо му се дешава и се плаши од тоа што го чека на крајот од патот/ Аквамен нема Е од емаптија во него, без никакво чувство на припадност, како сириец на шатор, иако вришти од внатре за љубов и поткрепа/ Бетмен си тегне демони од смртта на Супермен и самиот себе се криви за тоа што се деси и тоа што допрва доаѓа/ А злото е секогаш најопасно кога не постои заедништво и стравот е длабоко всеан. Затоа е и убаво да се види тоа што филмот од една меланхолично ужалостена атмосфера на почетокот, прогресира кон се’ посветла приказна и завршува на убав хај ноут. А ги имаше многу такви мали и големи убави моменти кои што светкаа во филмот. Проблемите и лошите ствари на крај, да почнеме со убавото ..

СУПС - Супермен мене лично ми е least favorite од сите ДЦ херои (не само од Лигата). Отсекогаш сум бил ТимБетмен и тоа по аналогија ме става контра Супермен. НО, овде беше одличен. Насмеан и освежен. Од првата, до последна негова сцена јас бев: Yes! Yes! I like this Superman! Give me more of this Superman! Тоа е. После двете убитачни појави во претходните филмови, тука од моментот кога се појави, до последната негова сцена беше права посластица. Кога мене успеаа да ми придобијат со него, може да замислам кое е задоволството во Супермен фан кампот. Прејаки моменти имаше овде неговиот препороден лик и мислам дека го светнаа во секоја можна сцена. Немаше утка со него. Како омилен мора да го издвојам моментот кога Флеш се спремаше да го нападне и додека беше во спиид форс чарџ моуд се сепна кога примети дека Кларк го фаќа на радар и следи со погледот. Целата таа секвенца и изразот на лицето на Бери ми беа прајслес. Одма пред очи ми излезе Сара од ‘’Land before time’’ кога го задеваше успаваниот тирекс и потоа овој и отвори око. Јајкс, ист степен на крипинесс се осети и кај Бери во тој момент. #abortmission

Големо браво за Супермен, само така нека го тераат и понатаму. Морав од него да почнам ЈЕР најнепопален бев за него, а најпријатно ме изненади. Evil Superman: U won’t let me live, u won’t let me die! #chills:гик:

WW - Царица си е Гел, нема шо. :cuc::cuc::cuc:ЖенаМајкаКраљица. Ги издоминира двајцата у дваесе минути во БвС, соло филмот и’ испадна бонбона и беше медиумски најзастапен годинава заедно со Убавицата и Ѕверот, а овде си додаде уште еден блинг на круната. Таа оствари заокружен и прогресивен карактерен стори арк во овој тим-ам ансамбал, и тоа е за пофалба. Од тоа каде почна со стравот од одговороност, преку улогата на рекрут менаџер, моралните рчки со Бетс, помирувањето и превземањето став дека ДА од неа се очекува да биде сега и утре лидер на овој тим, па се’ до бегот од сенките и интеракцијата со децата на крај. Свесна дека е профи воин, но заебанциите од првата нејзина авантура ја кочеа дебело. Where have u been all this time?! беше туу риал лајн од Брус. Немаше лоша намера Бетс кога подмукло ја пецна за Стив, сакајќи да ја отрезни од тој нејзин фанк и да и’ги отвори очите дека од неа очекува утре да ги предводи и да ги носи тешките одлуки на терен. Најискусна во комбат, со што воедно и и’ комплементираа преку фајт сцените во филмот - двете рунди со Степенвулф и спарингот со Супермен делеа и отскокнаа во однос на другите. И самиот филм и ликовите посотојано орбитираа околу неа. Тензичната привлечност со Бетс, регрутот на Сајборг, задоволството на нејзиното лице кога го виде на кровот во Готам, па и застанувањето во негова заштита кога Аквамен му се перчеше дека може да ги компромитира (ненамерно), додаваа само слој на слој кај нејзе овде. Односот Дајана - Сајборг и фреквенцијата на која се поврзаа беше супер. Издоминира, симпл ес дет. Плус Дајана беше многу понасмеана во ЏЛ него ли во претходниве и одма и’ даде свежина во ликот:love:. Му се насмевна Сајборг, на Брус, кога го спасуваа Бетмен од парадемоните, иронично со ВТФ израз и на Бери кога прв пат го виде каква лудача е исто. Петка. Браво љубави!! Како што Кептан Америка е шеф на Марвел, Дедпул шеф на Х-Мен, така и она убедливо е шефица и прв пик на ДЦ. Се надевам дека ќе ја гледаме уште во многу многу филмови понатаму.:backa:
diana 1.jpg

Бетмен - Огромен свич има во карактерот на Бетс и односот што се обидува да го гради со тие околу него. Смртта на Супермен како малку да му беше, за сега благодарение на детективскиот му нос хр-хрррмм да укапира дека тоа уствари тек ќе го гризне и него, а и сите други за газот. У рок за две минути сфаќа дека се соочува со нешто далеку поголемо од него и надвор од неговата лига, со што почнува да бара помош и да пружа рака за партнерство и спас од невољата. Башка е тоа што ликот му е глава свртен и смртта на Супс му е ваљда конечен клинец на кофчегот, што почнува да го вози овој Бетмен од моменти на блијантна параноја со идејата да се воскресне Кларк, преку подмулкиот лоу блоу што со кој пецна Дајана, па се’ до просветлувањето дека ако треба со глава низ ѕид ќе оди и ќе загине денес, само за да не’ спаси нас, а и да си ја прочисти душата. Шлаг на тортата беше романтичната тензија што се ствараше кога Дајана му беше во близина, а згора на тоа и Алфред го ребраше за тоа хихихихи. Во цела оваа гужва, да му насанкаш и романса на Бетфлек - WHHAAAAAAAAAT. Башка па и’ имплицитно ја покани кај него дома, со изговор дека тука биче штабот на Лигата. Хахахахаха сники Бетмен, мајтап беше мање више цела негова претстава.:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
hdsahjjhads.jpg
Шала на страна, шта речи освен дека никогаш немало смисла Бетс да се врти во авантурите на Лигата, али јбг.. У тоа му е и дражта ваљда. Јак момент беше кога се помирија со Дајана и оваа му вика U know u can’t do this forever, a овој здробен и враќа I can barely do it now. Па наравно! Глеј шо се’ се дешава околу тебе јеботе. Таа е таа Бетмен - Џастис Лиг динамика левел I am too old for this shit. Бонус – Првата Бетмен сцена на кровот, рефлекцијата од стаклото, гаргојл позата, битката со барабата и парадемонот по кровот - За то се живи. Фала ти Зек. Бонус2 - реакцијата кога го виде Супермен како им се придружува против лошиот, исти Крис Прет мемето.
19-chris-pratt-andy-surprise-face-1495643023.jpg

Сајборг, Аквамен и Флеш како нови фаци ми се издвоија баш по тој редослед во филмот. Сајборг успеа да заокружи некаковси, кајнда, сорта, површна ‘’Човек vs Машина’’ арк во овој филм, иако плешеше на ивицата на безсмислено мамбо џамбо. Плус најјак презенс имаше на сцена од хероите, после ВВ и Бетмен. Многу пријатно се изненадив. Дебел Сајборг материјал се има отфрлено при едитот на филмот, поради што трпеше и самата нарација на приказната. Сајборг беше уствари и мекгафин, и клуч за победа.Тие шо го знаат од стриповите и цртаните, добро се запознаени и знаат што и како е муабетот, лошиот однос со татко му, пропаднатата рагби кариера, вонземската технологија во него, разбирањето на ‘’кутиите’’, манупулацијата со буум тубовите и сл. Овде го прикажаа како херој кој што никнал вчера и така пробаа да се извозат, иако убеден сум дека пола од публиката шо проба да го разбере уствари чешаше глава. Се плашев да не го прикажат како еднодимензионална сирова снага, на левел Хулк во МАРВЕЛ, но не испадна така. И специјалните ефекти битно изгледаа одлично, се плашев најмногу од тоа. Аквамен беше забавен, ама ми остана некако докажан све у свему. Акционата сцена во Атлантис и краткиот заебан муабет со Мера ми беа добри и останав желен за повеќе од тоа. Уште некоја сцена плус во Атлантис, некој бекградунд момент, крими радот шо го обавиле со Мера кога овој и’ побара помош за да го земат оклопот и вилата за битка (ја објаснуваше Момоа таа сцена) никако немаше да шкодат, али тоа е. Факинг два часа ран тајм. Екстра - Амбер Херд изгледаше фантазија:гик::love:. Флеш (ми) беше најслаб. Неискуството ала Спајдермен на овој Флеш ја разбирам (ок, така решиле, ноу биг) но од џоук баунсер и баланс на Бетмен и Дајана, се претвори во најслаба карика, за од тоа да премине во реален товар и обврска за тимот да го пазат, и на крај да финишира со фејс палм реакции и непотребно кварење на убав дијалог со мајтапи шо не легнуваа. Два моменти кај него шо најубаво ми легнаа и беа најриал за неговиот карактер - На почетокот кога агонично му објаснуваше на Брус дека Светот околу него куца во пребавно темпо за него и тоа реално го кочи за било каква значајна поврзаност со луѓето. Флеш диип кат е ова и заслужува респект. Иии фен грл реакцијата кога го вида воскреснат Супермен. Типикал и поштено реално.
flash sups.jpg
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Не го сакаме Флеш од Cw-шоуто :D Ezra Miller го сакаме само. Од шоуте ми е лејм,лигав тип. Флешот треба да биде како што е во филмот.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Проблеми во филмот:
- Кевин Цуџихара (газдата на ВБ) + два режисери + критики + инсајд бејзбол #kurvasubio
- Езра Милер и Лоис Лејн
- Смртта на Дауцен Круз

Првиот вештачки и принудно го осакати филмот со мандат истиот да не префрли два часа ран тајм. На филм во кој што за прв пат собираш на тим, од кои тројца ти се дебитанти во франшизата и публиката за прв пат ги запознава. Немаше никаква потреба од тоа и нормално трпи самата нарација на филмот. Иако не би го ставил филмот во категорија на избрзан и конволутивен. Повеќе соодвестува со брзо пејсиран филм. Лесно да се запознае публиката со заебанцијата и што побрзо да се собере екипата и да почне забавата. Ма да првите половина час кога ги илустрираа секој посебно и се спремаа да се соберат ми беа исто квалитетни и сакав да знам повеќе. Посебно за Сајборг и Аквамен. За Флеш им давам чит песс, ЈЕР серијата е популарна и иако овој е нов спин на ликот, Бери Ален во суштина сите го знаат кој е и од каде доаѓа. На другите двајца мораа да им посветат повеќе внимание и одделат посебен скриин тајм. Јес да Аквамен соло филмот доаѓа, ама тензичниот муабет со Мера отвори триста прашања шо и како, а патем и благо изспојлерисаа дека кралицата Атлана е изгледа мртва. Мера за неа мислам дека зборуваше во минато време за неа, так да заебанции се имаат веќе издешавано под водата. Пет минути барем повеќе за Атлантис и Аквамен мораше да има, колку и да има пеј-офф на се’ и сешто догодина во филмот. На Сајборг исто очајно му фалеа уште минути на соло и бекграунд скриин тајм. Можеби не толку за тоа од каде доаѓа, туку кон што циља и каков клуч тој поседува за решавање на проблемот. Што се тоа кутиите, од каде доаѓаат, како го имаат спасено, шо му ми имаат дадено, шо му имаат одземено и сл. Искрено се надевам дека догодина ќе излезе скоро 3 часовен директорс кат од филмот, посебно од оригиналната режија на Зек Снајдер. Џос Видон ги режираше ришутовите и превзеде сценариски кредит ии сега е на голем удар и е посочен како кривец за проблемите филмот. Оригиналната верзија шо ја снимаше Снајдер течеше во исто време кога почна да се прикажува БвС, и откако дојде бурата негативни реакции за тој филм, принципал фотографијата беше во полн ек и немаше назад. Затоа и газдите во знак на реакција и ублажување на бунтот гледаа шо повеќе да го исполираат и просветлат тонот на филмот, од првичната верзија шо ја сними Снајдер. Првично филмот требаше да биде дво делен и да се заврши со голем Дарксајд клиф хенгер кој директно ќе се преточи во продолжението (мислам во 2019та беше букнат датум). Многу подолг филм беше во план, со подолго време додека се собере тимот, со оживување на Супермен најверојатно од Степенвулф, Инџастис Евил Супермен под мајд контрола на лошите, помрачни сцени и пустош, отрезнување на Супс при крајот на филмот, килнување обавезно на Степенвулф, и добродошлица на Дарксајд на самиот крај. Но тој концепт го отфрлија, се посомневаа во работата на Снајдер поради лошите реакции и ја променија одлуката да биде заокружена приказна во еден филм, со што мораше да се прави целосен ришејп. Башка, некој ликнал дека Снајдер изрежирал многу поинаква пост-кредитс сцена од тоа што го видовме на платно. Сцената била со Брус како се буди од сон во вилата кај езерото, примеќа зелена светлина надвор, излегува и го престретнуваат лантерните Томар-Реј и Киловог. Куул стаф. Нив веќе ги имаме видено во соло Гриин Лантерн филмот на Рајан Рејнолдс. Можеби тука е имало и објаснување зошто лантернот одговорен за нашиот сектор не беше присутен да ја штити Земјата од нападот на Степенвулф. Приметив вчера во еден од последните трејлери (не ми беше гледан) дека Степенвулф вика - No protectors here. No Lanterns. No Kryptonian. Моќна и да се наежиш гриин лантерн референца е оваа и штета што не беше искористена и во филмот, посебно бидејќи лантерни и вонземски заштитници пристигнале да ја заштитат Земјата во таа далечна доба при првиот напад, а и Степенвулф добро знае за Лантерн Корот и Криптон. Дајана гарант е исто запознаена со ова и ќе имаше некаква реакција, со оглед на тоа што таа му држеше час по историја на Брус за таа античка битка и е запознаена со протагонистите. Плус кога сме веќе тука, читав дека луѓе кои што имале шанса да ги видат снимките на Снајдер - прологот од првичниот напад на Степенвулф требало уствари да го отвори филмот и истиот бил подолг и поубаво етаблиран, со јасно посочување дека и Богови земале учество во него, имало и куул дијалози на лантерните, на Зевс, Арес од ВВ исто го имало и т.д.. А не да мора да погодуваш кој и што гледаш пред себе. Типот со брада шо го громоса Степенвулф е уствари Зевс, таткото на Дајана. Так да, пет минути повеќе со Аквамен, пет минути повеќе со Сајборг, пет минути повеќе од првичниот напад - ќе го збогатеа и оформеа филмот многу повеќе. Уште дваесетина минути екстра ран тајм ќе беше пицикато. Ќе ни го дадат ајде ваљда по некој месец..
Инсајд бејзболот го оставам на вас. Осеќам дека го имаше, најмногу поради краткиот кат. Јас овој, како и многу други од овие филмови ги гледам преку розови очила, бидејќи сум запознаен со тоа кој се, шо се и кој е муабетот околу. Ме занима дали од неутрална и пооладена перспектива, филмот излегува недоречено, недообјаснето, со стори лајн дупки, пропусти и потреба од ‘’домачи задатак’’ пред гледање. У мои очи ВБ извадија добро соџвакано парче, ама пак оставам на некои други да судат пообјективно од мене.

Шиц се отепав куцајќи за ова, се отепав, се замаглив, заборавив шо ми е поентата. Да, минусите во филмот..
Езра Милер го отепа и изгњави ликот на Флеш мислам. Си има земено слобода и во желба на свој начин со таа ексцентричната глума и присилни шеги, од кои половина баш и не му легнаа, да му даде карактер на ликот, ама остана краток. Повеќе направи карикатура од ликот, него ли шо му даде карактерни црти. Повеќето може го бендисаа, оти реакциите му беа поистоветени и на ниво на самата публика, ама кај мене тоа не светна баш. Од сите Флеш ми беше најслаб ќе се повторам, а при крај стана и неподнослив. Достоевски коментот беше вратоломје.
Лоис Лејн исто. Тука не ја пишам Ејми Адамс, бидејќи она е екстра глумица, а овде работи со тоа што ќе и’ го дадат. Во сите три филмови до сега каде ја има, деградира се повеќе и повеќе. Место да го ребра и приземјува Супермен, таа делува како очајна милфица (ми боде ептен очи тоа што евидентно е повозрасна од Кавил) и секогаш се влажне кога ќе и’ долета Супс. Доста!

Последно - *Минута молк молим за смртта на манекенката Дауцен Круз во битката против Степенвулф на Темискира. Врати се ВенелијоооОоОо!!* цр цр цр цр:(:love::(
venelia WW queens guard.jpeg

Ги имаше многу..

- Гриин лантерн / Во прологот за првата битка на Земјата шо му ја раскажа на Дајана на Брус, јасно се видоа два лантерни како полетуваат и одат во напад. Едниот експресно беше килнат од Степенвулф и прстенот нормално го напушти и летна да бара нов заштитник. Се' е тоа диип кат Лантерн опус и веројатно истиот прстен еден ден ќе заврши кај Хал Џордан, како заштитник на секторот во кој паѓа и нашата Земја. Двата лантерни не беа конкретно дефинирани. Битно Лантерн Корот е постоел и оперирал уште у тоа време.(y):coffee:
maxresdefault.0.jpg

- Бет фемили / ''It's good to see u playing well with others again'' лајнот на Џим Гордон, е јасна порака дека Бетмен е имал сајдкици и соработници порано во крајм фајтингот. Робини, Најтвинг, Бетгрл, Бетвуман постојат таму некаде во овој Универзум.
apkv7tznuzmiwgfqfhtb.jpg

- For Apokalips! For Darkseid! / Овие два шаут-аути на Степенвулф за рефернца за планетата Апокалипс (од каде што доаѓа) и за Дарксајд - еден од најпознатите и најопасните противници на Лигата. Дарксајд е владател на Апокалипс, воедно и внук на Степенвулф. Просто кажано - пандан на Танос од Авенџерс.
darkseid.jpg

Зевс / Во прологот од првата битка, типот со брадата шо го громоса Степенвулф е уствари Богот Зевс ака таткото на Дајана. Учеството на Зевс и боговите - хронолошки ја става оваа битка пред побуната на амазонките, кил сприито на Арес, формирањето на Темискира и раѓањето на Дајана.
step4o.jpg

Old Gods & New Gods / Степчо прв пат кога се судри со Дајана, осети дека таа поседува дивајн моќи, се потсети на честитката шо ја доби на татко и' Зевс претходно и затоа и' рече - U have the blood of the old Gods in u. Потенцирано на СТАРИ , оти нели Арес при неговиот пуч ги поби сите тогашни богови. За подоцна, Степенвулф во друг монолог да каже дека ''Со сегашното покорување на Земјата, ќе си го обели образот од претходниот пораз и ќе си го врати местото меѓу НОВИТЕ богови. Тоа не е случајно, ЈЕР дел од новите богови во ДЦ опусот живеат на Апокалипс, а Степенвулф и Дарксајд се едни од нив.
old gods.jpg

Кралицата Атлана / Атлана е од ројал фамилијата на Атлантис, кралица и мајка на Артур ака Аквамен. Мера го спомна нејзниното име кога зборуваше со Момоа иии не знам дали сум само јас, ама од муабетот добив впечаток дека веќе ја нема и Артур мора да ги превземе нејзините кралски обврски. Бтњ Атлана ќе ја видиме догодина во Аквамен филмот, ќе ја глуми Никол Кидман.
Queen_Atlanna_JLTOA.png
Зебел / Зборувајќи за кралицата, Мера спомна дека Атлана ја има прифатено и гледано после војните. Мера потекнува од племето Зебел, кои се исто така атлантијанци, но поседуваат екстра аква-кинеза и можат да прават триста чуда со водата. Нешто слично како Аватар и Кора, ако некој ги гледал тие серијали. Куул моќи битно, покажа нешто ситно од нив Мера против Степчо, ама ќе видиме многу повеќе од тоа догодина. Ако Ви треба Аквамен фикс и загревање, гледајте го Justice League: Throne of Atlantis.


Бу-Ја! / Класик Сајборг кеч фраза, која ја кажа пред крајот кога го тепаа Степчо. Ако имате гледано ТТ, или ТТ гоу гарант се препознавте.

Exploding wind up penguins / Со сестра ми се штипавме во салата кога Алфред му го кажа ова на Брус. Кој го гледал Batman: Returns, знае..:vozbud::vozbud::vozbud:
penguins.jpg

Flash vs Sups / Класика се трките меѓу нив, во повеќе наврати ги имале и во стриповите, и во анимираните цртани, и лани меѓу Флеш и Супергрл. Најчесто 1Х е резултатот. Фан сервис беше овој сцена, ептен у Марвел стил и гарант режирана од Видон, со хумористичен тач и кол бек за бранчовите на Бери и исфрлањето од тимот, а малиот сака да е дел од тимот, малтене волонтерски им влезе:icon_lol::icon_lol:

Injustice League / Втората пост-кредитс сцена беше далеку појака. Лутор ослободен, му се придружува Детстроук и двајцата отпочнуваат нивна лига на негативци против хероите. Injustice League, Secret Society, Legion of Doom се некои од имињата шо ги имаат користено во стриповите. Колку џастис лигери ќе има во тој филм, толку негативци очекувајте на другата страна. Покрај нив - Џокерот, Бејн, Блек Манта, Чита, Синестро се само некои од потенцијалните кандидати да им се придружат.
j1rivkrt0zzq9dtcrhrr.jpg

Gorilla Grodd / Ломотејќи му на Брус при првата средба, Бери спомна дека се разбира од горила сајн јазик. Јасна Горила Грод референца и веројатност дека Бери веќе има кршено копја со него.
grodd.jpg

Do U bleed?! / Само овој пат во контра смер:icon_mrgr:. Јасно е ова, БвС на сите им е гледан.

Wayne Manor - Hall of Justice / На крајот кога Лоис држеше монолог за надеж и боље сутра, ги видовме Брус, Дајана и Алфред како влегуваат во разрушената Вејн вила, со идеја да ја претворат во седиште на Лигата. Брус вели - Ќе ставиме округла маса и шест стола (за шесте тековни члена), а на ова Дајана додаде - И места за други! Јасен Hall of Justice референца е оваа, како седиште на Лигата. И во цртаните и во стриповите ја имаме видено во повеќе облици. Насмевката иначе на Алфред во позадина кога ги гледаше двајцата беше прајслесс. Многу убав момент.
hall of j.jpg

- Ориџинот на Флеш / Иако не видовме претерано многу: татко му Хенри во затвор, тоа дека го има удрено гром, објаснувањето на спиид форсот на Брус, работата како форензичар во ЦЦ-ПД - се се' познати моменти од ориџинот на Бери.

- Отварањето на кошулата / Класик Кларк Кент момент со костимот одоздола пред крајот
Superman_Shirt.jpg

- Саунд траковите на WW, Бетмен од првиот филм на Китон и онаа на Кристофер Рив за Супермен, ги имаше низ филмот при соло акциите на респективните херои.

Тоа е тоа во подолги црти за овој филм. После цела чорба-каша ситуација шо го задеси, среќен сум со конечниот продукт што го извадија. Екстендед кат ако извадат понатаму уште поарно. Се надевам дека и повеќето од вас уживаа исто и не го гледаат како флоп и покрај проблемите. Годинава битно започна и заврши на високо ниво. Подобра од лани, повисока просек оценка. Годишното ривју пред НГ биче квалитетно.
svi zajedno.jpg


ПС - Како знаат и умеат нека го задржат Афлек како Бетмен. Најдобар Брус Вејн и Бетмен ни е до сега. Ќе се загуби шмек ако продолжат понатаму со нов актер.

ППС - Знаеш дека си сто на сто отиден и нема ти спаса, кога ќе ти излезе ова на кајгана и постот мора да го делиш на два:confused:
greshkka.jpg
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Мој Супс е поубав без фотошоп отколку со :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom