Star Wars

Red John

natural born hater
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.173
Поени од реакции
21.374
Што не ти се допадна во филмот? Ако сакаш стави во спојлер, да не се спојлне некој.
Рециклажата, очајните обиди и форсирање на хумор, премногy deus ex machinа.. Никаква позадинска приказна за лидерот Сноук и како го преобратил новиот Анакин, делот Леиа низ space беше cringe as fuck, али ефектите со уништувањето на бродот беа cool as fuck, најдобриот дел од и онака ужасниот филм. Али рециклажата стварно ми оди најмногу на нерви, па кој кур и во минатиот и сега, дај смислете нешто, истото ќе го вртиме во 8 филма, само во новите без хемија и крајно непотребно.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.536
Поени од реакции
10.228
Рециклажата, очајните обиди и форсирање на хумор, премногy deus ex machinа.. Никаква позадинска приказна за лидерот Сноук и како го преобратил новиот Анакин, делот Леиа низ space беше cringe as fuck, али ефектите со уништувањето на бродот беа cool as fuck, најдобриот дел од и онака ужасниот филм. Али рециклажата стварно ми оди најмногу на нерви, па кој кур и во минатиот и сега, дај смислете нешто, истото ќе го вртиме во 8 филма, само во новите без хемија и крајно непотребно.
Дали за Императорот дознавме нешто повеќе во првата трилогија? Не, нели? Едвај се појави неколку пати во филмовите. Мене повеќе ме чуди начинот на кој умре Сноук, некако беше глупо за некој кој е толку моќен. Мислам дека дел се разоткри за тоа како дошол до Бен Соло, ваљда на ист начин како што Кајло Рен пробуваше да дојде до Реј.
За премногу „чизи“ смешки се сложувам, не требаше да има толку. Претерале малце, не е ова Гардијанс оф д Галакси (тоа е ок за тој филм)
За Леа објаснувањето ваљда е дека е force sensitive и со тек научила по нешто. Иако мислев дека ќе умре Леа во овој дел пошто нели умре Кери Фишер.
Во однос на „рециклажата“, по мене помалце рециклирање од Force Awakens. Мене како фан не ми смета тоа.
Тоа со Лук на крајот беше cool as fuck,, сцената кога оваа адмиралот им иде со hyper speed е една од најдобрите сцени во сите 8 филмови.
Затоа и ја не сум предарежлив со оценката, 8/10 му дадов јас.
 
Последно уредено:

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.546
Поени од реакции
52.831
Лук умира, Леја преживува.... oh the irony -_-
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.536
Поени од реакции
10.228
Лук умира, Леја преживува.... oh the irony -_-
Па ваљда нема да менуваат сценарио пошто умрела Кери Фишер. Можда и она им кажала да не менуваат. Пошто верувам снимени се дел од сцените за 9ката, сценариото е готово.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
356
Поени од реакции
338
Храбар нов правец се превзема во TLJ, што се однесува до аркот и градбата на ликовите, додека главниот плот, а поготово еден од сабплотовите останува најслабиот дел од филмот генерално. Тоа е едина посериозна замерка што ја имам во овој, незаслужена бркотница што на пола филм ќе има експозиција и тука настапува сабплот хајсот кај што се осеќа манкање у одвивање на дејствието.... друго споредно што може да се замери се непотребните quips у не многу сцени што ја намалуваат тежината на моментот.
Се останато е супериорно во однос на TFA, појак перформанс од ликови не е виден во франшизава, доведено на оскаровско ниво, Кајло,Реј,По,Фин,Лук,Леа па и на Дел Торо ликот има повеќе содржина од сите карактери заедно у Роуг уан.
Тоа е она што го води филмот, конекцијата на двајцава, конфликтот кој преовладува, отфрлање на античката дуалност и моќта на убедувањето преку силата што овде и е дадена поголема слобода на канализирање.
Музиката на Вилиамс овде е миљи поимпактна од TFA, сет сцените и акцијата боље него икад, вајд шотс,висти, агли, се е подигнато ниво погоре....
филмов практично ќе го мразат повеќето најнавлезени мањаци кој не ќе можат да го прифатат развојот на Лук и тоа што Сноук испадна само потрошен адут за доградба на Кајло.
се на се, иако со неколку воочливи недостатоци, сепак Рајан Џонсон превзема ризици овде кој што повеќето се исплаќаат за разлика од неговиот претходник што го рихашна од корен New Hope, али бар понуди достојни замени на оригиналната постава, која во овој филм го доживува пикот.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.536
Поени од реакции
10.228
Храбар нов правец се превзема во TLJ, што се однесува до аркот и градбата на ликовите, додека главниот плот, а поготово еден од сабплотовите останува најслабиот дел од филмот генерално. Тоа е едина посериозна замерка што ја имам во овој, незаслужена бркотница што на пола филм ќе има експозиција и тука настапува сабплот хајсот кај што се осеќа манкање у одвивање на дејствието.... друго споредно што може да се замери се непотребните quips у не многу сцени што ја намалуваат тежината на моментот.
Се останато е супериорно во однос на TFA, појак перформанс од ликови не е виден во франшизава, доведено на оскаровско ниво, Кајло,Реј,По,Фин,Лук,Леа па и на Дел Торо ликот има повеќе содржина од сите карактери заедно у Роуг уан.
Тоа е она што го води филмот, конекцијата на двајцава, конфликтот кој преовладува, отфрлање на античката дуалност и моќта на убедувањето преку силата што овде и е дадена поголема слобода на канализирање.
Музиката на Вилиамс овде е миљи поимпактна од TFA, сет сцените и акцијата боље него икад, вајд шотс,висти, агли, се е подигнато ниво погоре....
филмов практично ќе го мразат повеќето најнавлезени мањаци кој не ќе можат да го прифатат развојот на Лук и тоа што Сноук испадна само потрошен адут за доградба на Кајло.
се на се, иако со неколку воочливи недостатоци, сепак Рајан Џонсон превзема ризици овде кој што повеќето се исплаќаат за разлика од неговиот претходник што го рихашна од корен New Hope, али бар понуди достојни замени на оригиналната постава, која во овој филм го доживува пикот.
Само што можеше мислењево да го ставиш во спојлер. И се слагам со мислењето.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.877
Поени од реакции
12.759
имаше добри моменти ама тие лошите беа катастрофални, да се напни чоек.


прво предолг и многу развлечен изгубив и интерес на скоро 2 саати , многу предвидлив , не осети апсолутно ниту еднаш тезнија за некој карактер. значи еден саат можеле да скратат, непотребни карактери на чело со фин и беницио дел торо, таа роуз апла исфорсирана. разбирам пробаа да наметнат некој по нов правез, по оригинален али каша попара беше на моменти.се околу сноук и родителиве на реј шо се билдаше од минатиот филм беа залудни. никаде не водеа иако мене ме бендиса шо реј буквално нема никаква позадина и конекција со некој карактер од предходните филмови, почнува од нула и си се развива и ми беше то ок. хуморот, фан сервисот со 3ПО со јода, со тие од happy feet. многу Кринџ моменти со тапа исфорсиран хумор. не ни смее да се помисли да се споредува со било кој од оригиналната триологија.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.999
Поени од реакции
40.393
Имаше лоши SW филмови, али пратев, нема збор. Од предминатиот ми пукна филмот пошто беше праен во YoungAdult трендот и тоа ми дојде многу тапа.
Прошлиот, лани, ми беше поокеј али транспарентен некако, празен. едвај го догледав, а може не ни го догледав до крај.
Овој сега не ни знам дал уопште ќе го гледам и тоа би бил прв SW што нема да го гледам.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.546
Поени од реакции
52.831
Имаше лоши SW филмови, али пратев, нема збор. Од предминатиот ми пукна филмот пошто беше праен во YoungAdult трендот и тоа ми дојде многу тапа.
Прошлиот, лани, ми беше поокеј али транспарентен некако, празен. едвај го догледав, а може не ни го догледав до крај.
Овој сега не ни знам дал уопште ќе го гледам и тоа би бил прв SW што нема да го гледам.

Ти како постар човек растен во 80те и 90те кој ги гледал филмовите на VHS касета би ти советувал да се држиш до оргиналната трилогија... батали ги новиве Стар Ворс правени од Дизни, и онака ќе ја развлекуваат франшизава до 101 и назад, и ќе ти го уништи впечатокот (а и носталгијата) од оргиналната трилогија.

Поарно пушти си ги филмовите за евоките или Star Wars Holiday Special :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.999
Поени од реакции
40.393
у кино ги глеав, не на VHS. Кога излезе првиот и вториот, не ни постоеа тука VHS.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.305
Поени од реакции
12.578
Излезе The Force Awakens го сереа дека бил ист како New Hope, дека се било ископирано, немало никаков новитет во филмот, немало ништо оригинално во него. Доброоо, излезе The Last Jedi, што нуди се од погоре наведеното што му фалеше на The Force Awakens, почнува да се сере зашто бил разлечен, зашто добил некој нов концепт филмот, не биле раскажани и прикажени историите на сите карактери (а се заборава дека треба да има уште еден дел за да се комплетира трилогијава).

Врти сучи, што и да излезе никогаш, ама никогаш нема да бидат задоволени СИТЕ фанови на Star Wars.
 
Z

zlaki

Гостин
нека ми прати некој линк (во пп)од новиот стар варс со превод
 
На врв Bottom