Speedtest.net (официјална тема)

Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Велат паметниот попушта ,така да ајде нека биде по ваше Бидиков ,Телеком не е најдобар во МК.
Одбивам да дискутирам со вас на овој форум а ако вие продолжите да ми се обраќате тогаш ке се обратам кај основачите на овој форум кои btw и лично ги познавам и соработувам со нив.
Поздрав и се најдобро !!!
watch-out-we-got-a-bad-ass-over-here.jpg


што е тоа што го прави телеком најдобар?
стави си ти оптик од телеком, па кажи импресии.
ама ни ти не си најсигурен во квалитетот изгледа.

Заинтересиран сум за 3 Max Optic на Телеком МК ,
дали некој од вас го има избрано овој пакет во својот дом и дали ќе може да ми каже дали е се во ред со услугите што ги нудат во овој пакет:
(брзина на интернет,тв канали,домашни и меѓународни разговори)
http://www.telekom.mk/3-max-optic-giga-paket.nspx
http://forum.kajgana.com/threads/t-home-adsl-и-optic-интернет-генерална-дискусија-новости-прашања-проблеми.488/page-699#post-7605707
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Прегледај го приврзокот 139437


што е тоа што го прави телеком најдобар?
стави си ти оптик од телеком, па кажи импресии.
ама ни ти не си најсигурен во квалитетот изгледа.



http://forum.kajgana.com/threads/t-home-adsl-и-optic-интернет-генерална-дискусија-новости-прашања-проблеми.488/page-699#post-7605707
Врати се неколку страни назад на темава и ќе видиш дека јас никаде не реков дека го имам тој пакет туку дека ја имам видено со свои очи брзината на MAX OPTIC GIGA на Телеком во Центар кај други луѓе и дека е идентична со Google Fiber во USA.
Намерно вчера га поставив прашањето на таа тема затоа што Бидиков ми даде линк од темата за да се информирам од други луѓе за брзината на оптик пакетите од Телеком МК дека не е иста со Google Fiber во USA.Како што напишав претходно мојата зграда сеуште не е поврзана со оптика од Телеком МК али гледам дека веќе работат на тоа.Веднаш штом ја приклучат ќе го земам пакетот 3 MAX OPTIC GIGA и ќе поставам видео за да не испадне дека лажирам со слики и ќе докажам дека брзината е иста со Google Fiber во USA .
Те молам прочитај се убаво што сум напишал во моите претходни постови на ова тема па тогаш ке дискутираме. Не си во тек со темава помеѓу мене и Бидиков.
За мене Телеком е подобар од Blizoo и моментално најдобар во МК затоа што веќе ги користам сите максимални услуги од Blizoo и не сум воопшто задоволен, за тебе немора да биде добар Телеком што сакаш тоа приклучи си ,твои пари-твое право.
 
Последно уредено:

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Велат паметниот попушта ,така да ајде нека биде по ваше Бидиков ,Телеком не е најдобар во МК.
Одбивам да дискутирам со вас на овој форум а ако вие продолжите да ми се обраќате тогаш ке се обратам кај основачите на овој форум кои btw и лично ги познавам и соработувам со нив.
Поздрав и се најдобро !!!
Еве го стандардниот одобрен договор на Телеком - преземан од komuniciraj.mk [ http://komuniciraj.mk/index.php/ospd/item/download/367_82c300de469ae6d70cbbab289d412779 ] официјалниот сајт на АЕК за таа намена... како што можеш да видиш според АЕК не постои категоријата „најдобар“ и во овој договор има членови со кои Телеком несмее да го ограничува ниту лимитира сообраќајот (нели за коменцијални намени бизнис да праиме) но има право за наовластено споделување да го раскине договорот, а со обична статистичка анализа на бројот на поплаки во темата на форумот за Телеком ќе видиш дека бројот на жалби и поплаки не се ништо пониски туку напротив се повисоки, но и тоа е норлмано согласно пазарниот удел на операторот...


Чекај, чекај... тоа што ти мене ме цитираш е во ред - ама јас ако те цитирам специјално ти се обраќам иако претходно самиот кажа дека ова е форум ... да не треба да очекувам пријава во СЈО ради „обраќање на форум“ :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Гледам овде-онде ми зборите за вакви-такви брзини. :D
Ма еве бре што ви се вика брзина од blizoo од кога ми ставија Docsis наместо LAN:

[DOUBLEPOST=1458772895][/DOUBLEPOST]Или пак овакви брзини на оптичката врска:
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Гледам овде-онде ми зборите за вакви-такви брзини. :D
Ма еве бре што ви се вика брзина од blizoo од кога ми ставија Docsis наместо LAN:

[DOUBLEPOST=1458772895][/DOUBLEPOST]Или пак овакви брзини на оптичката врска:
posle 7 casa bez nikakva usluga, od Blizoo (onevip)-poradi povtorno skinat opticki kabel- kon Prilep - ova kako vo navika si stana sekoj den kabelov se kini- pa toa sto kabel ke bese- preku 100pati go krpat (lepat),ne biva od nego povejke kabel,
 

Attachments

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
posle 7 casa bez nikakva usluga, od Blizoo (onevip)-poradi povtorno skinat opticki kabel- kon Prilep - ova kako vo navika si stana sekoj den kabelov se kini- pa toa sto kabel ke bese- preku 100pati go krpat (lepat),ne biva od nego povejke kabel,
Средиле дечкиве денес, биле на гости кај мене, среќа нивна што не ме начекаа дома. Гледам се нормализираше интернетот, не ми е веќе 0,xx Mbps :)[DOUBLEPOST=1458937928][/DOUBLEPOST]
posle 7 casa bez nikakva usluga, od Blizoo (onevip)-poradi povtorno skinat opticki kabel- kon Prilep - ova kako vo navika si stana sekoj den kabelov se kini- pa toa sto kabel ke bese- preku 100pati go krpat (lepat),ne biva od nego povejke kabel,
Сепак, не, нетот пак се врати во првобитната состојба од јадни 1Mbps.
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Телеком, Телекабел, One и сите други домашни и светски оператори, .... да јадат, никој не може да се мери со моите брзини и ping-от кој ми ги нудат blizoo, континуирано од 24ти Март:


Секако, како награда за ова, приговорот до АЕК ќе ги чека во понеделник, а дополнително тужбата за на суд ќе ја вклучам во игра бидејќи ова вака не се трпи. Ако мислеа дека со 300 денари ќе се спасат што ми ја намалија сметката, страшно се излажале.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
па добро бе пичка ли му матер па до кога мисли близу да не малтретира со овој терор на брзина и пинг шо ни го праи????



па има ли бре смисла маму ли им ебам нивна веќе цел месец уназад го тупат со проблемов нивни и никако да си го решат... да им се намочам на таа доксис мрежа ко бајаги „побрза и постабилна“... шо .!. ви фалеше бре на лан мрежата шо ја имавте дебили низаедни!!!


прочитав нешо набрзина уназад некој се жалел на сметката ради брзина.... да поднесам еден приговор ке ми намалат сметка или тешко????
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
па добро бе пичка ли му матер па до кога мисли близу да не малтретира со овој терор на брзина и пинг шо ни го праи????



па има ли бре смисла маму ли им ебам нивна веќе цел месец уназад го тупат со проблемов нивни и никако да си го решат... да им се намочам на таа доксис мрежа ко бајаги „побрза и постабилна“... шо .!. ви фалеше бре на лан мрежата шо ја имавте дебили низаедни!!!


прочитав нешо набрзина уназад некој се жалел на сметката ради брзина.... да поднесам еден приговор ке ми намалат сметка или тешко????
Претпоставувам дека мене си ме читал :D
Да, би требало да ти ја одобрат, но мој предлог е без разлика на одговорот (намалена или не сметката), да си поднесеш и приговор до АЕК. Ќе се влечкаш најмногу 4 месеци, но сепак ќе биде корисно.
И да, јас имав поголем ping од тебе пред неколку дена :)rolleyes::P):
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Претпоставувам дека мене си ме читал :D
Да, би требало да ти ја одобрат, но мој предлог е без разлика на одговорот (намалена или не сметката), да си поднесеш и приговор до АЕК. Ќе се влечкаш најмногу 4 месеци, но сепак ќе биде корисно.
И да, јас имав поголем ping од тебе пред неколку дена :)rolleyes::P):
а чек чек не разбирам што е муабетот со аек.. за шо да ги дадам у аек? ја до сеа со аек прв пат водам еден спор али тоа е за т мобајл кај што ке ги добијам 1000%... со близу шо да тужам???? шо да барам ??
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
а чек чек не разбирам што е муабетот со аек.. за шо да ги дадам у аек? ја до сеа со аек прв пат водам еден спор али тоа е за т мобајл кај што ке ги добијам 1000%... со близу шо да тужам???? шо да барам ??
Па што знам, барај да ти дадат надомест, попуст на пакет, биди креативен :) Евентуално да бараш да интервенираат да се реши проблемот побрзо, бидејќи од близу изгледа си седат во канцеларија, а на терен не излегуваат воопшто.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509

Во споредба со претходните 3Mbps down, разликата е ден и ноќ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom