Software Testing

Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
Бреинстер штанцат само кадар најреално далеку од академија....

Јас сам учев, ама сметам ми требаше ментор и засеа сум задоволен, па за после че видиме здравје..
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Јас сам учев, ама сметам ми требаше ментор и засеа сум задоволен, па за после че видиме здравје..
Јас сам учев и завршив во топ 3 на крај знам што зборам ќе видиш
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
Јас сам учев и завршив во топ 3 на крај знам што зборам ќе видиш
Јас пак знам и шо не биле топ 3, топ 5, топ 10 па се вработиле после академијава, дали им помогнала или сами се снашле не знам, ама битно работат.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.142
Поени од реакции
28.898
Дечки како ви оди, имате ли нови добри вести или се по старо.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
314
Поени од реакции
932
Дечки како ви оди, имате ли нови добри вести или се по старо.
Јас завршив академија во јули, од тогаш до сега преку 300 апликации, само 2 пати на интервју викнат. Апликации на ниво на Европа, не само Македонија. Со положен ISTQB сертификат, портфолио, проекти.
Утре патувам за Германија, дигам раце од ИТ и Македонија, ужасно е.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
Јас завршив академија во јули, од тогаш до сега преку 300 апликации, само 2 пати на интервју викнат. Апликации на ниво на Европа, не само Македонија. Со положен ISTQB сертификат, портфолио, проекти.
Утре патувам за Германија, дигам раце од ИТ и Македонија, ужасно е.
Која академија заврши ако не е тајна и дали се потрудија и тие да ти најдат нешто?:)
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
314
Поени од реакции
932
Која академија заврши ако не е тајна и дали се потрудија и тие да ти најдат нешто?:)
Семос, не, гајле им е. Академијата не би ја опишал како ништо друго освен ако сакаш бекграунд да имаш на знаењето а немаш време да учиш факултет или бараш преквалификација.
Академијата сама по себе беше многу лесна, ако се ослонуваш само на неа, ништо нема да знаеш а ни да научиш. Едвај основа покриваат, тапкате во место, површински работи, никакви вежби на реален проект, лоши задачи и вежби, колку да те откачат.
Курсевите на udemy од индијци и еѓипќани за академијава се институт за науки.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
Семос, не, гајле им е. Академијата не би ја опишал како ништо друго освен ако сакаш бекграунд да имаш на знаењето а немаш време да учиш факултет или бараш преквалификација.
Академијата сама по себе беше многу лесна, ако се ослонуваш само на неа, ништо нема да знаеш а ни да научиш. Едвај основа покриваат, тапкате во место, површински работи, никакви вежби на реален проект, лоши задачи и вежби, колку да те откачат.
Курсевите на udemy од индијци и еѓипќани за академијава се институт за науки.
Бреинстер да бидам искрен малку подобра е.. имавме и проекти правење, не беше лошо.Ама во поглед на барање работа и ветување.. мислам ќе останат на ветување. :)
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
314
Поени од реакции
932
Бреинстер да бидам искрен малку подобра е.. имавме и проекти правење, не беше лошо.Ама во поглед на барање работа и ветување.. мислам ќе останат на ветување. :)
Нејќам да те разочарам ама не очекувај нешто. Има еден куп активни огласи ама секаде бараат искуство.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
Нејќам да те разочарам ама не очекувај нешто. Има еден куп активни огласи ама секаде бараат искуство.
Ги гледам огласите и следам цело време, entry level со 2-3-5 години искуство бараат, мислам втф... имав една шанса да одам како на пракса, ама не ми се исплаќаше во моментов и реков да почекам да видам ако излези нешто друго. :)
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.142
Поени од реакции
28.898
Јас завршив академија во јули, од тогаш до сега преку 300 апликации, само 2 пати на интервју викнат. Апликации на ниво на Европа, не само Македонија. Со положен ISTQB сертификат, портфолио, проекти.
Утре патувам за Германија, дигам раце од ИТ и Македонија, ужасно е.
Германија и не е така лош избор, бар имаш алтернатива за разлика од некои.
Статистиката шо ја кажуваш е ептен лоша 300+ а само 2.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
314
Поени од реакции
932
Германија и не е така лош избор, бар имаш алтернатива за разлика од некои.
Статистиката шо ја кажуваш е ептен лоша 300+ а само 2.
Груба бројка е, 4 месеци активно аплицирање.
Бев во Сорсикс и Адбаркадеро на интервју. Другиве сите вратија дека бараат некој поблиску до нивниот профил а на секој оглас си бараа од една до три години искуство минимум.
Само Сорсикс беше пракса и таму се усрав самиот на интервју зошто ми дадоа ливче и пенкало да пишувам датабази и спојувам табели и слично, блокирав. Плус имаше други технички прашања на кои намерно како да сакаа да ме бутнат, пример, колку време ќе ти треба да напишеш скрипта со автоматски тестови за нов модул. Бараа конкретно време а како да им дадам кога абер немам од работа на вистински проект па да можам од прилика да одговорам.
Или ги местат местава за пракси со нивни луѓе или треба да си Ајнштајн, тоа е мојот впечаток.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Плус имаше други технички прашања на кои намерно како да сакаа да ме бутнат, пример, колку време ќе ти треба да напишеш скрипта со автоматски тестови за нов модул. Бараа конкретно време а како да им дадам кога абер немам од работа на вистински проект па да можам од прилика да одговорам.
Или ги местат местава за пракси со нивни луѓе или треба да си Ајнштајн, тоа е мојот впечаток.
Одговорот на тоа прашање не е време, туку дополнителни прашања. Каков е модулот, кој ќе го користи, како ќе го користи, што треба да се автоматизира, во што ќе се автоматизира. Прашањето било чисто да проверат дали знаеш кои се факторите што треба да се земат во предвид кога се дава естимација.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
На вистински проект правиш естимација на секој тикет, не гледам дека нешто нереално те прашале.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
314
Поени од реакции
932
Одговорот на тоа прашање не е време, туку дополнителни прашања. Каков е модулот, кој ќе го користи, како ќе го користи, што треба да се автоматизира, во што ќе се автоматизира. Прашањето било чисто да проверат дали знаеш кои се факторите што треба да се земат во предвид кога се дава естимација.
Слично и одговорив, зависи од модулот, како е поврзан со другите делови од проектот, комплексност и така. Си бев спремен ја за интервјуто, освен за SQL што кикснв, за друго се бев спремен. 1 сат техничко интервју имав скоро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom