Software Testing

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Пред неколку месеци почнав курс за Софтвер Тестинг на Удеми. Каква е состојбата на ова поле во Мк? Има побарувачка? Како да се усоврши од каде да се почне, совети од искусни тестери и сл.
Ја отварам темава за општа дискусија.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Пред неколку месеци почнав курс за Софтвер Тестинг на Удеми. Каква е состојбата на ова поле во Мк? Има побарувачка? Како да се усоврши од каде да се почне, совети од искусни тестери и сл.
Ја отварам темава за општа дискусија.
Доста отворени позиции и пракси ќе има сега на пролет. Направи си добро портфолио и аплицирај на некоја пракса, можиш да следиш во ИТ групата на фејсбук и по страниците за вработување.

Good luck!

 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Јас завршив на Браинстер ама искрено освен што имаш сертификат не вреди за парите воопшто. Досега не сум бил на ниедно интервју а имам пуштено апликации секаде.Исто е ко за секоја професија ти барат искуство , а никој не ти дава да го стекнеш....
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас завршив на Браинстер ама искрено освен што имаш сертификат не вреди за парите воопшто. Досега не сум бил на ниедно интервју а имам пуштено апликации секаде.Исто е ко за секоја професија ти барат искуство , а никој не ти дава да го стекнеш....
Имам пријатели и екс колеги кои биле на графички дизајн во Бреинстер. Они се презадоволни. Гледам и на коментари дека ги фалат . Зошто не си задоволен ? Сивус академија како се они ?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Јас завршив на Браинстер ама искрено освен што имаш сертификат не вреди за парите воопшто. Досега не сум бил на ниедно интервју а имам пуштено апликации секаде.Исто е ко за секоја професија ти барат искуство , а никој не ти дава да го стекнеш....
coursera.org
udemy.com
youtube.com

Џабе фрлени пари на такви академии. Coursera е закон искрено, е сега е малце скапичко ($54/monthly subscription) ама добиваш top-tier knowledge и поценети сертификати.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
591
Поени од реакции
1.034
zdravo na site da se nadovrzam na temata jas zavrsiv vo bitola vo javen advertising pa sega rabotam 8 meseci remote za stranska firma muabetot mi e deka ne se merilo brainster seavus mozi ne e loso da si proba toj so saka od udemy nikoj na intervju ne ti bara diploma ili bilo so spored moeto iskustvo najbitno e da imas nekoj da te "poturni" vo nekoja firma da te predlozi pa ako imas sreka ke vlezis pa posle natamu ti se otvorat mnogu vrati i mozis da biras pozdrav
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Имам пријатели и екс колеги кои биле на графички дизајн во Бреинстер. Они се презадоволни. Гледам и на коментари дека ги фалат . Зошто не си задоволен ? Сивус академија како се они ?
Програмата им е што да ти кажам тегнат нешто што не ти треба , а тоа што е важно ти го буфтаат во еден до два часа кој разбра , разбра , кој не разбра преслушај си го видеото дури иако нешто не ти е јасно и прашаш ќе ти речат преслушај го предавањето.Фондот на часови си го скратија и никогаш не ги оддржаа,работиш во алатка за пишување на тест кејсови и истата паѓа затоа што наеднаш работат 22-25 луѓе?! Да не набројувам иако ја завршив со највисок успех може да кажам залудно фрлени толку пари повеќе научив од видеа и гугал од предавања, апсолутно дно од академија се само јак пиар и маркетинг имаат.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
137
Поени од реакции
139
Програмата им е што да ти кажам тегнат нешто што не ти треба , а тоа што е важно ти го буфтаат во еден до два часа кој разбра , разбра , кој не разбра преслушај си го видеото дури иако нешто не ти е јасно и прашаш ќе ти речат преслушај го предавањето.Фондот на часови си го скратија и никогаш не ги оддржаа,работиш во алатка за пишување на тест кејсови и истата паѓа затоа што наеднаш работат 22-25 луѓе?! Да не набројувам иако ја завршив со највисок успех може да кажам залудно фрлени толку пари повеќе научив од видеа и гугал од предавања, апсолутно дно од академија се само јак пиар и маркетинг имаат.
Го потврдуваш тоа што се сомневам за сите IT академии, односно дека се бледа копија на курс од udemy, coursera, pluralsight итн. Како и да е не се обесхрабрувај, учи самостојно и секојдневно сепак имаш блага предност пред некој без сертификат и без факс.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Мене ме бендисува како објаснуваат и како напредуваме во сето тоа. :)

Онаму октомври ќе ви кажам дали ќе ми се исплати или не.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670
Пред неколку месеци почнав курс за Софтвер Тестинг на Удеми. Каква е состојбата на ова поле во Мк? Има побарувачка? Како да се усоврши од каде да се почне, совети од искусни тестери и сл.
Ја отварам темава за општа дискусија.
Другар сакам да те прашам како ти оди на ова поле, сериозно размислувам слободното време да го користам за учење нови вештини, тотално различно од тоа што го работам, и кои курсеви би биле добри за почеток пошто има доста на udemy на ова поле.
 
C

confusion

Гостин
Другар сакам да те прашам како ти оди на ова поле, сериозно размислувам слободното време да го користам за учење нови вештини, тотално различно од тоа што го работам, и кои курсеви би биле добри за почеток пошто има доста на udemy на ова поле.
Screenshot 2023-05-10 000639.png

За овие два можам да ти потврдам пошто и јас од нив учев и ги поминав, и се доста добри.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Фала другар, вториот го видов и јас.
Деновиве ќе се заангажирам повеќе и секој совет е добредојден.
Јас учам на бреинстер и одлично ми оди ,задоволен сум, скоро до пола сум уште малку рачно тестирање ќе го поминиме.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Јас учам на бреинстер и одлично ми оди ,задоволен сум, скоро до пола сум уште малку рачно тестирање ќе го поминиме.
барај guru99 testing, tamy ucev jas pred da se zapisam na akademijava, a dodusha i ovie ottamy crpat nekoi materijali
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Јас учам на бреинстер и одлично ми оди ,задоволен сум, скоро до пола сум уште малку рачно тестирање ќе го поминиме.
Бреинстер штанцат само кадар најреално далеку од академија....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom