Software Testing

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.870
дечките од ајти мора да дојдат да ти кажат колку ти не чиниш, а не нивниот процес на интервју. :kafence: се сеќавам у една фирма од поголемиве кај што ми дадоа задача да испрограмирам нешто и им направив апликација во C# каде што све функционира беа пресреќни и после ми дадоа некој глуп тест и ме паднаа. И тоа беше пресудно да им се намочам на секторот и да баталам све.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Дечките од ајти прошле низ истиот процес и доста биле одбивани, разликата е што не се откажале.

Ако мислиш дека во македонски фирми се заебани интервјуата, гадно се лажеш.

Не ми е јасно само зошто го прашувале џоинови на табели во релациона база, ама има логика ако треба да тестира база или некое апи.

.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
315
Поени од реакции
934
Дечките од ајти прошле низ истиот процес и доста биле одбивани, разликата е што не се откажале.

Ако мислиш дека во македонски фирми се заебани интервјуата, гадно се лажеш.

Не ми е јасно само зошто го прашувале џоинови на табели во релациона база, ама има логика ако треба да тестира база или некое апи.

.
Работеле на здравствени системи со датабази за пациенти. На место си е тоа, јас не бев спремен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.870
Дечките од ајти прошле низ истиот процес и доста биле одбивани, разликата е што не се откажале.

Ако мислиш дека во македонски фирми се заебани интервјуата, гадно се лажеш.

Не ми е јасно само зошто го прашувале џоинови на табели во релациона база, ама има логика ако треба да тестира база или некое апи.

.
најглупо нешто е да знаеш све за а SQL да те паднат, тоа мајмун ќе научи да пишува квериња за 2 дена а не пак човек.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
најглупо нешто е да знаеш све за а SQL да те паднат, тоа мајмун ќе научи да пишува квериња за 2 дена а не пак човек.
Се дешава. Ми се случи и мене во скоро време, немав работено со js/фронтенд фрејмворк едно година дена и на лајв кодинг интервју решија тоа да ме прашуваат односно да пишувам код, а се немав баш спремано и јбг. Ама дека е тешко, тешко е, особено периодов, мислам дека вака не беше дури и за време на корона. Во Македонија и практично да нема нови позиции, додека за надвор има многу позиции, ама конкуренцијата е ненормална. Цела Индија, Пакистан и Бангладеш аплицираат, на оглас имаш по 500 до 1000 апликации, со толку многу апликации никој нема да стигне со тебе да се замара и практично ако не си жител на ЕУ/УС/УК немаш баш некои шанси.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Некни за среќа, се начекав со еден од co-founders од една од топ 3 ИТ фирми во МК (не сакам да именувам која точно, но има +500 вработени).

Според него, за juniors ситуацијата е прелоша. За Seniors можеш да најдеш работа.

Едно inside-info беше дека за на пракса доколку имале отворени 7-8 позиции, имало преку 1000 апликанти.

Во кратки црти, маркетот е презаситен, лесните пари од клиентите од USA завршија, во Европа така-така ситуацијата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Пазарот не е презаситен само во Македонија, тоа е финтата. На фирмиве од тука кои сами се снаоѓаат да бараат проекти од страна ќе им биде пеколно тешко да донесат нови проекти пошто од тие од кои што земале работа , истите тие сега имаат програмери да претураат со лопата во нивните матични земји, ако порано им било тешко да ги најдат. А некако и сите компании преферираат да си имаат онсајт програмери или во најмала рака хибридно, во некои земји ко Германија имаат и закон дека мораш да одиш во канц, а во доста земји од ЕУ и УС има и некои законски заебанции кои што те спречуваат да работиш remote ако не си жител на УС или ЕУ.

Така што ќе мора да понудат многу ниска цена, а и генерално предвидувам дека цената на трудот на ит луѓе во иднина ќе оди надолу. Баш ијам платена верзија на гитхаб копилот за кој бев скептик кога го пробав пред неколку години. Сега пишуваш име на функција сам ти генерира код, едино прави грешки, па и тогаш не прави, само не пишува толку оптимални решенија, со некои посложени проблеми кои бараат употреба на различни типови на алгоритамски техники.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.957
Ова ви го зборував тука уште пред 1.5 година, ама ме правевте будала.
И од искусните ќе се бара се поголема продуктивност, со АИто едно чудо код се куца автоматски, гратис и пазарот е во се полоша состојба, се потешко се наоѓаат инвеститори.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
719
Поени од реакции
939
А бе за тестер оди баки, полесно е. Седиш кликаш...
Или не било така? :D
Ко за почеток според тебе вака освен ако не си циничен, ама најискрено што треба да знајш освен: Ракување со датабази, перформанс (Jmeter, макар и со Postman можи сега),REST API, Selenium автоматско... и секако рачното тестирање,читање документации, разбирање, пишување извршување и пак документирање? Нема да е доволно за да се отпочне со работа? :)
Автоматски споено мислење:

@macko i бато зошто ми се смееш :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Од кога оваа работа се очекува од ентри левел програмери?
Што подразбираш под ентри левел? Празен лист хартија?

Човек што има идеа како да го заврши тикетот ќе знае да направи и естимација. Тоа ти е нешто најосновно. А ако се работи во спринтови мора да има естимација пошто спринтот не трае неограничено. И тоа естимација ти е грубо земено, никој нема нож под врат да ти стави ако прекорачиш малку, па дури и да имаш spillover во нареден спринт. Или пошто некој е ентри левел тимот треба да си го смени начинот на работа и да не работат agile туку него да го чекаат бесконечно?
Ова ме зафркават за софтвер тестер квалификации ?
  • Познавање на HTML5, CSS3, Javascript, Bootstrap, JQuery ?
Ти си пишувал ли некад Е2Е тестови? Cyperess/Selenium rings a bell?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom